Jste zde

Zobrazovací jednotky DWIN kompatibilní se standardem MODBUS RTU

Díky svým dobrým vlastnostem a otevřenému protokolu se stal MODBUS prakticky nejrozšířenějším komunikačním standardem pro průmyslovou automatizaci, ale s nástupem inteligentních automatizovaných domů se stále častěji objevuje i mimo výrobní linky. Tento trend bude jistě pokračovat i nadále.
Protokol MODBUS je schopen využívat jakékoliv přenosové kanály (TCP/IP, optiku, RS-232, RS-422, …), ale nejčastěji je spojován se sběrnicí RS-485 v základním nastavení 115 200 baud, 8 bitů, sudé paritě a režimu Modbus RTU.
 
V tomto režimu (Modbus RTU) se každý 8bitový byte posílá jako jeden znak a správnost přenosu je zajišťována pomocí CRC a paritního bitu. Toto nastavení, společně s časováním, nabízí spolehlivou komunikaci po RS-485, aniž by byly vyžadovány speciální nároky na koncový hardware.
 
Firma DWIN, která nabízí široký sortiment inteligentních zobrazovacích jednotek, na tento trend zareagovala vyvinutím speciální verze Kernelu DGUS_V68-MODBUS na němž produkty běží a díky němuž jsou plně kompatibilní právě se standardem Modbus RTU.
 

 

DWIN DGUS SDK – vývojové prostředí zdarma

 
Pro usnadnění vývoje Vaší aplikace je bezplatně k dispozici balíček softwaru DWIN DGUS SDK, ve kterém velmi jednoduše vytvoříte funkční grafické rozhraní Vašeho výrobku, protože obsahuje kompletní podporu fontů, tlačítek, sliderů, animovaných ikon, tabulek, grafů – prostě vše, co můžete potřebovat.
 
 
Výsledek nahrajete do displeje pomocí kabelu nebo SD karty. Příklady práce s DWIN DGUS SDK lze nalézt na stránkách výrobce.
 
 
Vybírat tak můžete z ucelené řady produktů podporujících Modbus, vybavených standardně rozhraním RS-485, která zahrnuje velikosti displejů od 4,3“ až po 15“ a samozřejmě touch screen.
 
 
Dostupné jsou nejen OEM verze, ale také provedení s plastovým krytem z ABS s IP65 na čelním panelu. Teplotní rozsah -20 až +70 °C a široký rozsah napájecího napětí (6 - 42 V) je pak u takovýchto zařízení samozřejmostí.
 
Provedení s krytem a OEM verze
 
DWIN však nezůstal pouze u podpory komunikačního protokolu Modbus, ale navrhl také celou škálu doplňkových modulů o které je možné grafický terminál rozšířit (např. 8kanálový A/D převodník, modul 8 výstupních relé, 12 kanálový vstup) a mnoho dalších přibude ještě v roce 2015 (modul digitálních vstupů / výstupů, modul analogových vstupů / výstupů, modul klávesnice, moduly rozhraní CAN, Wifi, RF, 3G, …).
 

 

Oblíbené typy

 
DMT80480T070_18WT je jedním z preferovaných typů. Jedná se o 7“ displej s rezistivním dotykovým panelem, který je dodáván v plastovém krytu. Vybaven je rozhraním RS485 nebo RS232. Svoje uplatnění nachází zejména při vizualizacích průmyslových procesů, ale také v rychle rostoucí oblasti automatizace domácností.
 
 
Druhý z nich nese označení DMT48270T043_03WT. Výrobce jej osazuje 4,3“ displejem s rezistivním dotykovým panelem a není v plastovém pouzdře. Jeho určení je totiž jiné – vhodný bude spíše do menších zařízení jako přímá náhrada za starší monochromatické, znakové či grafické displeje. Tomu odpovídá i rozhraní RS232 a hlavně RS232 TTL – lze jej tedy rovnou připojit k řídicímu mikroprocesoru.
 
 
DMT80600T080_19WT pak míří do aplikací, kterým nevyhovuje rezistivní ovládání. Tento typ je totiž osazen 8“ kapacitním dotykovým panelem. Ostatní funkce a parametry jsou pak stejné jako u 7“ varianty DMT80480T070_18WT.
 
 

Aplikace

 
Zařízení slouží pro vizualizaci technologických procesů a jako jednotka pro zadávání parametrů procesu přes touch screen. Může jít například o řízení mořicích lázní, dopravníků, vodního hospodářství, ovládání a řízení kotelen, topných systémů, vzduchotechniky a klimatizace, měření spotřeby tepla, páry, vody a ostatních veličin nebo řadu dalších aplikací.
 
Kompletní přehled sortimentu DWIN naleznete na stránkach firmy Elatec s.r.o., která tyto produkty na českém a slovenském trhu nabízí a zároveň k nim poskytuje i technickou podporu.
 

 

Hodnocení článku: