Jste zde

Reset AVR (aneb prasárna od ATMELu)

Na co všechno si musí dát návrhář pozor, aneb co si na nás výrobce vymyslí příště.

Pokud používáte procesory firmy ATMEL, čtěte pozorně následující článek. Tuto informaci běžně nezjistíte a může vám ušetřit mnoho času nad „funkční“ aplikací. 
 
 

Na WWW.ATMEL.COM lze najít TENTO application note pod označením AVR190. Tento dokument se zabývá problematikou resetování procesorů rodiny AVR. 

Jak známo, některé CPU AVR mají podporu RC oscilátoru a fungují již odcca 2,7V (pro Fosc < 4 MHz ). Pokud váš zdroj napětí dokáže zajistit napětí minimálně 2,2 V do 15 ms po startu lze spojit pin RESET přímo sVcc (případně přes rezistor cca 10 k se vstupem pro externí reset). 

Pokud nemáte zajištěn náběh napětí na 2,2V do 15 ms, lze použít RC článek.Konstantu lze spočítat známým vztahem  - t = R x C  - přičemž je čas do překročení cca 63 % Vcc a R by neměl překročit 50 k.

Až dosud se jedná o běžné a publikované informace. Důležité je ale upozornění, že pokud napětí nestoupne z 0V na 2,2 V během 100 ms, nebo kdykoli během práce klesne pod 1V na déle než 100 ms, PROCESOR PŘESTANE PRACOVAT nezávisle na použitém resetovacím obvodu !!!! 

Díky tomu je vám u tohoto procesoru klasický WATCHDOG ovládající reset procesoru naprosto k ničemu, pokud výpadek přesáhne 100 ms. 

Jediná cesta, jak znovu oživit procesor, je odpojit mu napájení a znovu jej připojit (samozřejmě s dostatečně rychlým náběhem napájení). 

Vzhledem k tomu, že 100 ms není zase tak moc času a v rozsáhlých zařízeních s mnoha filtračními kapacitami může být náběh napájení ještě pomalejší, se jedná o důležitou informaci, kterou je třeba zohlednit v návrhu systémů s procesory AT90S1200 a AT90S8515.
Application note je cca rok starý a v té době ještě neexistovaly jiné AVR procesory. Nevíme, jestli se to týká i dalších.

Podle neověřených informací měly podobné problémy i první řady X51 firmy ATMEL, ale zde se údajně jednalo o řádově odlišné časy.

Tento problém jsme již jednou skutečně vyskytl, ale čas byl cca dvojnásobný. Pokud máte jakékoli zkušenosti, napište nám prosím.
 
 
 

JanŘehák
Hodnocení článku: