Jste zde

Acconeer A1: radarový 3D Sensor detekuje pohyb, gesta i materiál

Měření rychlosti a směru pohybu, rozpoznávání gest i materiálu - to vše umí radarový čip Acconeer A1. Modul SIP (System in package) včetně RF modulu a antény v jediném pouzdře má pouhých 29 mm2, což napovídá, že si vystačí s minimálním příkonem.

Nejnovější čip švédské firmy Acconeer ukazuje, k čemu všemu lze využít 60 GHz radar. Patentovaná technologie pulzně-koherentního radaru tentokrát nemíří jen na trh spotřební elektroniky. Uplatnění najde v systémech virtuální reality, bezpečnosti nebo robotiky. Tomu odpovídá i pracovní rozsah až 2 metry. Technologie nabízí velmi dobrou přesnost při spotřebě v řádu mikrowattů. Celý systém, včetně RF modulu a antény je přitom ukryt v pouzdře o rozměrech 5.5 x 5.2 x 0.88 mm. To otevírá aplikační možnosti v celé řadě oborů, kde rozměry, váha a bateriové napájení nastavují jasné mantinely. Jde o mobilní zařízení, nositelnou elektroniku, lékařské a fitness přístroje, ale take o drony, měřící přístroje, automobilovou techniku nebo IoT sensory.

Ve všech aplikacích lze kombinovat klíčové vlasnosti:

  • Milimetrová přesnost detekce jednoho i více objektů
  • Měření rychlosti a směru pohybu
  • Rozlišování materiálu (různé dielektrické konstanty materiálů ovlivňují odrazivost)
  • Minimální spotřeba
  • Jednoduchá integrace elektroniky – SiC obsahuje RF transceiver i anténu
  • Výrobce počítá s překrytím čipu (antény) krytem

 Radarová technologie je přitom velmi odolná proti rušení. Nevadí jí hluk, šum, prašné prostředí, nestálé osvětlení nebo změny barvy. Právě proto o tyto 3D senzory roste zájem na celém světě. Bezpochyby zajímavější než samotná integrace součástek na čipu bude softwarový kit, který podporuje jednotlivé detekční procesy. V software se ukrývá také velká část celé technologie. Garancí jeho kvality je příběh firmy samotné. Acconeer AB je veřejná společnost, která vznikla, podobně jako řada jiných mladých firem, odštěpením od univerzitního výzkumu. Mateřskou kolébkou této firmy je Lundská univerzita, jejíž technici se dlouhodobě věnují výzkumu RF technologií a spektra milimetrových vln. Stejně úspěšní jako na poli radarové techniky jsou i v oblasti sítí 5G.    

Pro více informací o radarových a senzorových čipech firmy Acconeer navštivte web Digi-Key.

Hodnocení článku: