Jste zde

Havíři se bouří. Místo těžby uhlí v Ostravě dolujeme data?

Po více než měsíc trvajících náročných zátěžových testech, které prověřily výkonnostní  a provozní parametry, byl v pátek 24. května symbolicky spuštěn provoz prvního ostravského superpočítače Anselm, který už nyní patří mezi nejvýkonnější stroje střední Evropy.
Jméno superstroje, které bylo mimochodem vybráno z více než šesti tisíc návrhů veřejnosti, odkazuje na jednu z ostravských šachet, ve které se více než 150 let těžilo černé uhlí. Nyní je z ní kulturní památka.
 
Tak to je on, důsledně oplocený a složený z bílého kontejneru s racky o celkových rozměrech 13,7 x 2,5 m (úplně vzadu), bloku napájení stejné barvy s rozvaděči a záložním zdrojem UPS, dimenzovaným na 18 minut provozu díky vestavěným olověným akumulátorům, červeně oděného dieselového generátoru s bezednou nádrží o objemu 500 litrů a konečně též chladicího systému (fotografie v článku: autor)
 
Nenechte se zmást, megastroj stojící na zeleném trávníku hned vedle parkoviště působí na první pohled zranitelně, je však přísně střežen a to jak na softwarové úrovni tak i té fyzické, prostřednictvím kamerového systému. Dovnitř se jen tak nepodíváte – ani přes plot...
 
...a podle všeho ani „po síti“
 
Velké logo na plotě nenechává nikoho na pochybách o tepající technologii
 
A protože se dodaná energie přemění z části na nové informace a z velké části na teplo, nesmí chybět ani účinné chlazení – dvě cisterny na směs, pumpy i ventilátory
 
V daném okamžiku chladí vždy tři ze čtveřice jednotek, poslední je záložní a její pozice se ve stanoveném intervalu obměňuje. Pochopitelně nechybí ani přísné servisní intervaly
 
 
 
„Výběrem jména navazujeme na silnou regionální tradici a hlásíme se k průmyslovému odkazu našeho regionu. Zároveň ale poukazujeme na zcela jinou současnost kraje. S nadsázkou můžeme říci, že součástí našeho regionu není jen dolování uhlí, ale nově také dolování dat.“ komentoval výběr rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák.
 
 
Autorem názvu je dvaceti devíti letý Ondřej Dýšek z Pelhřimova, který se nyní díky úspěchu pojede mimo jiné podívat do francouzské pobočky společnosti BULL v Angers, kde superpočítač vznikal.
 
Autor vítězného návrhu si na nic nehraje a působí skromným dojmem – o to víc mu pak jeho chvíle slávy přejeme (na fotografii při našem rozhovoru a bezprostředně předtím, než se jej „chopily“ televizní štáby)
 
Tak na tuto chvíli čekal nejeden objektiv
 
 
„Zprovoznění superpočítače je jen začátek celého rozsáhlého projektu, který jsme podpořili téměř 2 miliardami korun z evropských fondů. O tom, že jde o dobře vynaložené peníze, svědčí už jen to, že o využití  prvního superpočítače Anselm je tak velký zájem, že nelze plně vyhovět všem žádostem. 
 
Ostravské IT4I navíc navázalo spolupráci nejen se zavedenými vědeckými institucemi jako je Akademie věd či ČVUT, ale také s významnými podniky, takže se jim daří naplňovat svůj cíl, kterým je skloubit akademické badatelské centrum s výzkumem pro potřeby průmyslu a aplikační sféry,“ řekl na slavnostním křtu ministr školství Petr Fiala.
 
Ministr školství nahlíží do čistých prostor přísně střeženého kontejneru
 
Superpočítač je umístěn ve speciálním kontejneru, tzv. MoBullu, který stejně jako samotný počítač dodala společnost BULL. Podle technického ředitele společnosti BULL Tomáše Hlavsy akceptační testy potvrdily navržený výpočetní výkon superpočítače a ten tak nyní už naplno řeší náročná zadání.
 
Dovnitř se nesmí, sterilní podmínky hlídají nekompromisní čidla
 
„Anselm tvoří 3 tisíce jader procesorů Intel Xeon, které jsou instalovány v 75 % všech nejvýkonnějších superpočítačů na světě,“ říká Pawel Gepner ze společnosti Intel.
 
Malý klastr v současnosti čítá na dvě stovky výpočetních uzlů. Každý z nich přitom výrobce osadil dvěma 8jádrovými procesory architektury x86-64 SandyBridge, 64 GB RAM a lokálním diskem o kapacitě 500 GB (na fotografii provedení v tzv. double verzi)
 
Prvními výpočty, které superpočítač Anselm zpracovává, jsou např. tvarové optimalizace součástek letadel nebo vývoj složení jaderného paliva. „Výpočty začíná na Anselmu realizovat více než čtyřicet výzkumných týmů,“ popisuje Martin Palkovič, ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations.
 
Slavnostní křest budil 24. května po 13. hodině velkou pozornost...
 
… a to i navzdory ne příliš nakloněnému počasí...
 
...které zde bude rovněž možné „předvídat“ – zvláštní to paradox
 
„Vzhledem k tomu, že je provoz superpočítače hrazen z veřejných prostředků, musí týmy prokazovat kvalitu svých záměrů v přísné vědecké soutěži,“ dodává Palkovič. Vědci, kteří uspějí, využívají superpočítačovou technologii zdarma, provozní náklady na jednu hodinu plného vytížení superpočítače jsou přibližně osm tisíc korun. První výsledky výzkumu, při kterém vědci využijí schopnosti Anselmu, můžeme očekávat už po prázdninách.
 
Zkrátka napřišla ani hojně zastoupená média – komunikaci se „zbytkem světa“ zajistila Mgr. Klára Janoušková, které tímto děkujeme za skvělou spolupráci
 
Jedním z prvních výpočtů, které superpočítač v tuto chvíli zpracovává, je výzkum částic karbidu uranu, možného jaderného paliva pro IV. generaci rychlých jaderných reaktorů. „Technologie těchto reaktorů umožňuje mnohem lepší přenos tepla i vyšší provozní teploty, a tím i efektivnější průběh přeměny energie“, vysvětluje jeden z výzkumníků IT4Innovations Dominik Legut.
 
 
Superpočítač je schopen modelovat situace, kdy se dramaticky mění tvar a velikost částic karbidu uranu při vysokých teplotách. To může do velké míry přispět k lepší a odolnější konstrukci reaktorů IV generace. „Na základě těchto zjištění se bude skladba palivových sloučenin dále optimalizovat“, dodává Legut.
 
 
Mezi první uživatele superpočítače IT4Innovations bude patřit také Výzkumný a zkušební letecký ústav a.s., který jej bude využívat k vývoji nové generace křídel dopravních letadel. Ta slibují zlepšení aerodynamických vlastností jak při nízké, tak při vysoké rychlosti letu. Využití superpočítače umožní zrychlení celého procesu vývoje a také omezení nutnosti každý návrh experimentálně ověřovat v aerodynamickém tunelu, což povede ke snížení ceny.
 
 
Ostravský superpočítač vzniká ve více etapách. Společnost BULL dodává „menší superpočítač“, nazvaný Anselm. V současnosti probíhá další tendr na dodávku – větší superpočítačovou technologii, tzv. velký klastr, který by v době svého dokončení měl patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa. Mezitím bude dostavěna nová budova superpočítačového centra, do které se oba stroje přestěhují.
 
Stavební práce na nové budově centra byly v době naší návštěvy v plném proudu
 
Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz Anselmu, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun. Celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun. Zahrnuje i čerstvě rozestavěnou budovu centra za zhruba 193 milionů korun, která pak bude ukrývat celý superpočítač i všechny související výzkumné aktivity. VŠB – TU Ostrava získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů.
 
A jak už to na podobných akcích bývá, došlo i na lámání chleba...
 
... tedy přesněji krájení dortu
 
Detailní 3D model umožňuje z ptačí perspektivy, později pak i v řezu, prozkoumat dosud netušená zákoutí. O červený diesel generátor však byl pramalý zájem a nemůžeme tak ani potvrdit ani vyvrátit, zda obsahoval předpokládanou „náplň“
 
 
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations se zaměřuje na vědecký výzkum v oblasti informačních technologií, a to právě s důrazem na výzkum a vývoj v oblasti superpočítání. Na projektu od počátku spolupracují také další tři univerzity – Ostravská univerzita, Slezská univerzita a VUT Brno. Spolu s nimi se na jedinečném centru superpočítání podílí také Akademie věd, přesněji její Ústav geoniky.
 
IT4Innovations je od svého počátku součástí mezinárodní sítě superpočítačových expertních pracovišť PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky.
 
V budově Centra pokročilých inovačních technologií CPIT, která s malým klastrem na akademické půdě bezprostředně sousedí, kromě toho proběhlo ve čtvrtek 23. května 2013 odborné představení místního superpočítače coby nástroje výzkumu a jeho (nevyhnutelně též zelených) technologií v širších celosvětových souvislostech formou bloku přednášek, spojených s diskusí a následnou komentovanou prohlídkou exteriérů
 
Do světa vytvořeného modelováním nahlédlo celkem 47 účastníků. Vzhledem k tomu, že se celá událost nesla ve velmi příjemném duchu, nechyběly zmínky ani o animovaných filmech na pozici obrovských „žroutů“ výpočetního času, hudebních skladatelích na úrovni nul a jedniček, bramborových čipsech u kterých potřebujeme vytvořit takové parametry, aby co nejrychleji sjely z výrobní linky a při pozření zároveň krásně křuply nebo dětských plínkách, které udrží co největší „objemy“ – i tak mohou vypadat současné produkty vysokorychlostních výpočtů
 
S kusem superpočítače se chce vyfotit každý
 
Další informace naleznete na stránkách http://www.it4i.cz. Již zanedlouho se kupříkladu ukáže, jak důmyslně projekt naloží se ztrátovým výkonem – bude snad sloužit k „pohonu“ termálního bazénu / koupaliště, jako zdroj příjmu z ohřevu teplé užitkové vody placené odběratelem nebo „jen“ k prostému vytápění? Aktuální dění v Ostravě pro Vás i nadále sledujeme.
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Cituji: "Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz Anselmu, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun. Celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun. Zahrnuje i čerstvě rozestavěnou budovu centra za zhruba 193 milionů korun, která pak bude ukrývat celý superpočítač i všechny související výzkumné aktivity. VŠB – TU Ostrava získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů." 

Tak 90 mega stojí ten superpočítač i s provozem, necelých 200 mega "chalupa" pro něj - to je celkem 300 mega. Na co bude potřeba těch zbývajících 1.5 miliardy? To vypadá na pěkný supertunýlek pod pláštíkem vědy a výzkumu...