Jste zde

Když hlasuje 100 tisíc chodců aneb o osvětlených přechodech máme jasno

Obyvatelé České republiky svými hlasy rozhodli, kterých 35 přechodů u nás získá v rámci projektu Vaše volba Skupiny ČEZ nové osvětlení.
Nejaktivnějšími byli obyvatelé jižní Moravy a Vysočiny, kteří svým přechodům poslali 18 942 hlasů. Největší počet hlasů, celkem 3 714, však získala zebra v jihočeském Záhoří a s pouhými 785 obyvateli tím předčila i města jako Brno, Plzeň či Hradec Králové.
 
Hlasování veřejnosti (na HW serveru jste četli Osvětlené přechody uleví chodcům i řidičům. O dalších rozhodněte právě teď) doplnili svým odborným stanoviskem zástupci Dopravní policie a BESIP. Ti nedbali na své bydliště a rozhodovali podle bezpečnostních kritérií, jako jsou viditelnost přechodů, koncentrace chodců nebo statistiky nehodovosti. Pro komisi z Prahy a středních Čech tak byla jasnou volbou zebra v Březnici, která se nedávno stala dějištěm smrtelné dopravní nehody. Odborníci ze severní Moravy se zase shodli na přechodu v Lidečku, přestože se ve veřejném hlasování umístil až na devátém místě.
 
V uplynulých šesti týdnech se do projektu zapojilo 100 921 hlasujících. Bezpečnost na českých přechodech pro chodce ale není lhostejná ani lidem žijícím v zahraničí. Více než 11 tisíc hlasů totiž přišlo z jiných zemí, nejčastěji ze Slovenska. Nejaktivnějším regionem z hlediska počtu obyvatel obcí, v nichž se vybrané přechody nachází, byl suverénně Jihočeský kraj, kde hlasoval každý ani ne čtvrtý občan.
 

Přecházet jako o život

  • Jen za první čtyři měsíce letošního roku se na vyznačených přechodech pro chodce stalo 368 dopravních nehod, při nichž se 59 lidí těžce zranilo a čtyři zahynuli. Vloni na přechodech zemřelo za celý rok dokonce 35 osob. Bezpečnostním prvkem, který by mohl tuto smutnou statistiku až o dvě třetiny zlepšit, je právě kvalitní osvětlení.
Přechodů, které mají zjevné nedostatky, je bohužel v České republice stále hodně. Jen na silnicích I. tříd identifikovala Dopravní policie 423 rizikových přechodů, u kterých kromě běžných bezpečnostních prvků chybí právě osvětlení. V každém ze sedmi distribučních regionů mohli lidé v rámci projektu Vaše volba 2013 vybrat tři z deseti nebezpečných přechodů, které nominovali odborníci z Policejního prezidia ČR. Další dva pak doplnila odborná komise s krajskými zástupci Dopravní policie a BESIP. Celkem se tak v každém regionu osvětlí pět nebezpečných přechodů.
 
V průběhu června a července přidělí Nadace granty vybraným městům a obcím, které zpracují projekty, rozpočty a zahájí se stavební řízení. Po prvních nově upravených přechodech se lidé projdou už letos na podzim.

 
Zdroj: ČEZ
 
Hodnocení článku: