Jste zde

Potřebujete hodně hluku v malém balení?

Pokud jste omezeni prostorem, představují vhodnou alternativu ke klasickým reproduktorům SMD verze miniaturních magnetických měničů.
SDT083A a SDT0845 od společnosti DB Products patří do skupiny měničů („transducers“), které na první pohled vypadají jako piezo součástky. Ovšem tak tomu není! SDT083A a SDT0845 jsou tzv. magnetické měniče, jejichž hnacím elementem je miniaturní cívka a magnet, ne piezo element. Z toho vyplývají některé důležité parametry a rozdíly vůči piezo prvkům:
 
  • v první řadě je lze připojit na běžný zesilovač, jelikož představují běžnou zátěž s odporově - indukčním charakterem (ne kapacitním, jako piezo)
  • pokud je měříme ohmmetrem, reálně naměříme určitý údaj (v tomto případě 16 nebo 30 Ohmů). Tím můžeme velmi snadno zkontrolovat neporušenost cívky
  • kmitočtová charakteristika je vyrovnanější, nemají tak výraznou rezonanční frekvenci
 
Pohled na frekvenční charakteristiku obou typů říká, že jsou přednostně určené pro přenos řeči a s určitým omezením i hudby, ovšem pochopitelně bez nižších kmitočtů. V podstatě jsou to miniaturní tlakové reproduktory, proto se vyznačují velmi vysokou účinností, vzhledem k tomu jak malé součástky to jsou.
 
Rozměry budou pro vývojáře nepochybně zajímavé: 8,5x8,5x3,2 mm, resp. 8,5x8,5x4 mm. Tyto „reproduktory“ jsou typickými představiteli měničů, které jsou používány v miniaturní spotřební elektronice, např. mobilních telefonech. Pozitivem je, že zvláště typ SDT083A má garantován velmi široký rozsah pracovních teplot, -40 až +105 °C.
 

Údaj „Rated voltage“ lze považovat za doporučené maximální střídavé napětí na vývodech součástky. Samozřejmě pokud nepotřebujeme maximální hlasitost, nic nebrání ubrat z výkonu zesilovače.
 
 
Na rozdíl od běžných reproduktorů s impedancí 4 nebo 8 Ohmů mají uvedené typy 16 resp. 30 Ohmů, k dosažení stejného výstupu proto potřebují o něco vyšší napětí. V praxi je tento rozdíl většinou nepodstatný, týká se pouze zařízení s velmi nízkým napájecím napětím.

Ve stabilní skladové nabídce má distributor, společnost SOS electronic, typy SDT083A3BLFMP a SDT0845ALFMP. SDT0845A vykazuje o něco širší a vyrovnanější frekvenční charakteristiku. SDT083A má zase menší výšku a hlavně mimořádně široký rozsah pracovních teplot. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Základní přednosti a výhody:

 
  • magnetické měniče (reproduktory), vhodné pro řeč i hudbu
  • velmi vysoká účinnost
  • miniaturní rozměry
  • možno připojit k jakémukoli běžnému zesilovači
 
 

Download a odkazy:

 
 
 
Hodnocení článku: