Jste zde

STE2: Měření teploty, vlhkosti s přípojením do sítě kabelem i vzduchem

STE2 je zařízení s podporou SNMP, určené pro měření teploty a vlhkosti z externích senzorů a s možností připojení do internetu přes klasický kabel nebo WiFi. V případě překročení povoleného rozsahu hodnot umožňuje odeslání alarmové zprávy e-mailem (s podporou autentizace protřednictvím TLS) nebo přes portál SensDesk (HWg Push). Napájeni je možné přes PoE nebo dodávaný napájecí adaptér. 

Pro vzdálený monitoring teploty či vlhkosti existuje mnoho zařízení. Většina z nich potřebuje k přenosu dat ethernetový kabel nebo fungují přes GPRS a potřebují SIM kartu. STE2 lze připojit do sítě internet nejen pomocí kabelu ale současně bezdrátově. Nemusí  se nic složitě nastavovat. Navíc obsahuje dva digitální vstupy, které lze využít jako jednoduché zabezpečení objektu. Popřípadě je lze využít k detekci špatně zavřených dveří v chladících halách. Taková maličkost jako zapomenuté zavřené dveře mohou napáchat nemalé finanční škody. STE2 nás upozorní na změnu stavu digitálních vstupů či změnu námi definovaného rozmezí u teplotního či vlhkostního  čidla pomocí emailu či přes HWg-SMS-GW3 přímo na mobilní telefon.  Můžeme využít také SensDesk a jeho aplikaci pro „chytré telefony“, tím budeme informováni online. Pokud k STE2 připojíme „power banku”, získáme přenosný měřič teploty s automatickým ukládáním dat. 

První dojmy:

K dispozici jsem měl STE2 v prototypové krabičce z 3D tisku, 1x senzor teploty pro vnější prostředí (IP67), 1x kombinovaný senzor teploty a vlhkosti a power banku. V době prvního testu ještě nebylo sériové provedení krabičky ani balení. Oživení proběhlo snadno, jelikož zařízení potřebuje jen propojit kabely. IP adresu STE2 jsem zjistil pomocí HWg-Config, po spuštění scanu sítě. Po vložení IP adresy do prohlížeče se otevřelo webové rozhraní STE2. Jedním kliknutím se nastavil čas a datum, který se synchronizoval časem z internetu. V záložce "Sensors" se ihned načetly aktuální hodnoty jednotlivých senzorů.
Vytvořil jsem si účet na SensDesk a vyplnil jsem záložku "Portal" podle návodu v manuálu. V zápětí se načetl aktuální stav senzorů v portálu SensDesk. Zde jsem narazil na problém. Synchronizace času probíhá v intervalu 1h nebo 24h nebo je vypnutá. Než došlo k synchronizaci času, tak byly přeneseny data na portál s chybným časem. Ve verzi firmware 1.0.10 již byla tato chyba  odstraněna. Nový firmware lze jednoduše přehrát v záložce "System". Nastavení alarmů a posílání emailových zpráv probíhalo bezproblémově.
Při pohledu na konektorovou část si nelze nevšimnout efektního podsvícení jednotlivých konektorů pro senzory. Pokud trvale svítí, znamená to Alarm (překročení definované meze). V normálním režimu pouze bliknou při odečítání hodnot ze senzoru. Vpravo je vidět modré světlo, které signalizuje komunikaci po WIFI. Při navazování spojení modré světlo bliká, po připojení modré světlo trvale svítí.
 
 
Při testu jsem ocenil několik technických vychytávek:
  • Současné připojení do WiFi a Ethernetu. STE2 má samostatné MAC a IP adresy pro WiFi a Ethernet. Sítě tak není potřeba přepínat, tam kde to má smysl, mohou být aktivní obě přenosové trasy zároveň
  • Napájení přes PoE. Pokud je to pro použití výhodné nebo nezbytné, lze napájení řešit přes připojený Ethernet. STE2 tak nabízí stejné možnosti instalace, jako řada routerů atd. Když vezmeme v úvahu, že senzory není radno připojovat přes zbytečně dlouhé kabely, je PoE velmi příjemným rešením napájení.
  • Signalizace stavu senzoru a binárního vstupu:
    •  Alarm LED – Dvě diody ukryté v konektorech Port1 a Port2. Diody trvalým svitem značí stav Alarm.
    •  Alarm SENS – Trvalým svitem hlásí stav Alarm na některém z teplotních nebo vlhkostních senzorů.
    •  Alarm DI – Trvalým svitem hlásí stav Alarm na některém z digitálních vstupů.
  • Své kontrolky má i WiFi a Ethernet (přímo v konektoru), takže při nastavovvání i diagnostice obsluha ví, so funguje.
 
 

Obsah balení STE2:

Vše je hezky zabaleno v malé krabičce. Člověk žasne, kolik příslušenství se vejde do tak malého prostoru. Součástí balení WiFi teploměru STE2 je mezinárodní napájecí adaptér a senzor teploty pro vnější prostředí (IP67). Druhý senzor teploty, vlhkosti nebo kombinovaný lze koupit samostatně. Na digitální vstupy lze připojit detektor kouře, výpadku napájení, otevření dveří, zaplavení vodou a další..

           
 

Vlastnosti:

Ethernet: RJ45 (10/100 BASE-T), podporuje PoE napájení (IEEE 802.3af)
WiFi: Interní anténa, 2,4GHz, 802.11 b/g/n
Senzory: 2x RJ11 (Celkem max. 3 senzory teplota nebo vlhkost)
Senzory: Kombinovaný senzor teplota/vlhkost, senzor teploty do lednice, vnější senzor teploty, senzor vlhkosti
DI Digitální vstupy: 2x vstup pro bezpotenciálový kontakt
Lze připojit: Dveřní kontakt, detektor pohybu, detektor kouře, detekce napájení 110/230V, detekce průsaku vody a další
WEB: Vestavěný web server
Napájení: 5V SS (Napájecí adaptér je součástí balení)
Mechanické provedení: Plastové provedení 65 x 80 x 30 [mm] - lze osadit na zeď nebo na DIN lištu.
M2M komunikační protokoly: HTTP, SNMP (v1), XML, HWg-Push
Reakce na hodnotu mimo rozsah: Email (TLS), SMS
Odesílání SMS: Poplachy lze odesílat jako SMS přes "HWg-SMS-GW3" připojenou k síti. Nepotřebuje žádný software.
Podpora pro programátory: HWg-SDK
Doporučený online portál: SensDesk.com – online portál zdarma
Podporovaný software:
     - HWg-Trigger: Ovládání dalších IP zařízení, přesměrování poplachů na SMS
     - HWg-PDMS: Logování, export dat do MS Excel, reporty
     - Software třetích stran: NMS systémy na bázi SNMP

 

Příklady použití:

Vzdálený dohled prostředí v laboratořích - Měří teplotu a vlhkost na vzdálených místech, využívá WiFi připojení.
Vzdálený monitoring prostředí a strojů v průmyslové výrobě - Měří provozní teplotu strojů a na DI vstupech detekuje stav různých strojů. Lze připojit do centrálního SCADA dohledu. Díky WiFi připojení do sítě lze umístit kamkoliv do výrobní haly.
Dohled lednice / mrazáku - Speciální senzor teploty pro použití v lednicích hlídá teplotu v chladící a v mrazící části lednice.  Dohled na skladování léčiv, masa nebo dalších potravin. Odešle email při otevření dveří lednice na příliš dlouhou dobu, nebo když je teplota příliš vysoká/nízká. Logování hodnot v aplikaci PDMS nebo online službě SensDesk.
Vzdálený dohled klimatizace - Měří teplotu na výstupu klimatizace, detekuje nefunkčnost klimatizace nebo výpadek napájení. Rostoucí teplota upozorní na výpadek chlazení A/C jednotky.
Dohled prostředí, detekce výpadku napájení - Vzdálený dohled teploty v serverovně. Díky napájení z PoE (IEEE 802.3af) může být napájeno z UPS a funguje i po výpadku napájení. 
Kamerové (bezpečnostní) systémy - Hodnoty senzorů a stav detektorů lze připojit do IP kamerového systému od různých výrobců. Na DI vstupy WiFi teploměru STE2 lze připojit vnější detektory (dveřní kontakty, PIR, detektor kouře a další..) 
Měření teploty na několika místech -Několik jednotek STE2 lze připojit do jednoho účtu online portálu SensDesk.com. Všechny hodnoty lze zobrazit odkudkoliv z webového prohlížeče nebo v mobilní aplikaci pro Android a Apple. 
Sklady potravin - Hlídá optimální podmínky skladování. Pomocí aplikačního software lze vytvořit protokoly pro HACCP

              

Dohled lednice / mrazáku po WiFi                          Vzdálený monitoring prostředí v průmyslové  výrobě

Web server:

Obsluha a konfigurace STE 2 se provede pomocí vestavného web serveru.   Dokonalý přehled o stavu připojených senzorů a digitálních vstupech získáte v záložce „Sensors“ a „Digital inputs“. Záložka „WIFI“ slouží k nastavení bezdrátového připojení.  Je to otázka několika kliknutí. Nejdříve se provede Scan AP pro nalezení dostupných sítí, které se zobrazí v přehledném seznamu i s velikostí signálu. Pak stačí jen vybrat příslušnou sít a kliknout na její název. Pak je nutné zadat heslo (pokud je síť zabezpečena).  Přes záložku „System“ lze přehrát nový firmware nebo si nahrát dříve uloženou uživatelskou konfiguraci. Pokud se chcete podívat na demo verzi, můžete využít následující link a webový server si prohlídnout podrobněji.  http://ste2.hwg.cz
 
 

Portál Sens desk:

SensDesk portál funguje obdobně jako cloud aplikace. Není nutná složitá konfigurace LAN ani GSM senzorů. Zákazník nemusí nastavovat NAT nebo firewall, jedním kliknutím aktivuje připojení na portál. Pak se uživatel může odkudkoliv přes web nebo mobilní telefon podívat například jakou teplotu má doma v ledničce nebo v práci v serverové místnosti.
Do portálu lze připojit senzory spotřeby energie, teploty, elektrického napětí a proudu, zaplavení v ploše, intenzity osvětlení, spotřeby plynu a další. Senzory, detektory a měřiče spotřeby se připojují do portálu pomocí různých produktů HW group. Portál dokáže upozornit uživatele emailem nebo textovou zprávou (SMS) na výpadek komunikace, odpojení nebo výpadek senzoru. Přehled o připojených senzorech je znázorněn na následujícím obrázku.  Na jednom místě je vidět stav digitálních vstupů, senzorů teploty a senzor vlhkosti.
 

Zásadní výhodou je aplikace „SensDesk mobile“ pro mobilní telefony iPhone a Android. Najdete ji zdarma ve svém obchodě s aplikacemi.
Služba SensDesk.com je ideální řešení i pro malé projekty. Zákazníci, pro které je robusní SNMP dohledový systém zbytečně složitý ocení tuto novinku. SensDesk umožňuje během několika minut zajistit funkční spolehlivý dohled zákazníkových technologií bez dalších měsíčních nákladů. Není třeba složitá instalace systému, ani další server na straně zákazníka.
 

Cesta vlakem

K testu zařízení jsme využili i služební cestu z Otrokovic do Prahy. S konfigurací problém nebyl, jen jsem se musel vypořádat s nástrahami veřejné sítě. Díky současnému provozu připojení k internetu po kabelu a WiFi jsem problém vyřešil. Na grafech teploty je vidět, že zařízení pracovalo spolehlivě. Hodnota v grafu -1000 znamená úmyslný výpadek senzoru(vytržení senzoru z konektoru během provozu). Testu se budeme věnovat blíže v některém dalším článku.

Typy teploměrů STE

Na závěr jsem připravil srovnávací tabulku, kde vidíte rozdíl v jednotlivých ethernetových  teploměrech. Každému vyhovuje něco jiného podle zvolené aplikace. Uvedené zařízení si lze zakoupit v eshopu:

Kde koupit

 
Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon hwgste2_letak.pdf762.04 KB
PDF icon hwgste2_manual.pdf3.17 MB
Hodnocení článku: