Jste zde

QuickNet - Optické vysokohustotní propojovací panely a MPO kazety pro datová centra od společnosti PANDUIT

Vysokohustotní přepínače s optickými porty pro LAN a SAN sítě, které používají 32, 48 nebo 64-portové optické karty (blades) se v dnešních datových centrech již staly standardem. Výrobci používají karty se 4-mi či 6-ti optickými porty, což při vysoké hustotě portů v přepínači přináší řadu problémů při správném zapojování na propojovacím poli (panelu) i problémů při správě propojovacích kabelů při změnách topologie, přidávání portů, přepojování apod.
 
 
Společnost Panduit Corp. jako přední světový výrobce a vývojář pasivních komponentů pro fyzickou infrastrukturu datových center nabízí v rámci řady optických před-konektorovaných kazet a trunkových kabelů s jednotným označením QuickNet několik variant jak vysokou hustotu portů, kterou přináší moderní přepínače LAN a SAN, řešit z hlediska fyzické vrstvy OSI modelu.
 
Jednou z možností je použití optických kazet s vlákny OS1/OS2 popř. OM3/OM4 a konektory typu MPO a LC.  Tyto kazety mají na přední straně vyvedeny optické duplexní konektory LC a na zadní straně kazety jsou konektory MPO. Konektor MPO je konektor s vice optickými vlákny v jedné či dvou řadách v těle konektoru. Pro kazety používá výrobce Panduit konektory  MPO s 12-ti vlákny.  Tyto kazety se dají rychlým způsobem instalovat do držáků (panelů) dle požadované hustoty portů. Na výběr jsou kazety se standardními či optimalizovanými parametry IL a RL pro dosažení co nejlepšího tzv. “loss budget”  - celkového útlumu linky. 
Výše popsané řešení však plně nesplňuje požadavky při instalaci “blade” přepínačů LAN a SAN s optickými porty.  V těchto případech je požadována tzv. replikace portů přepínače na propojovací pole, a v tom případě je vhodnější z hlediska rozložení optických portů na propojovacím panelu použít QuickNet HDQ řadu propojovacích panelů, kde rozložení předních portů (konektorů LC) je možné zvolit podle použitého typu optického “blade” přepínače. K dispozici jsou panely s rozložením portů odpovídajícím např.  Brocade Fiber channel přepínačům, Brocade Enterprise Class 5100, Cisco Nexus 7000 M1-Series 32-port modul, a dalším. Podrobnější specifikaci těchto optických panelů, s hustotou vláken 64, 96, 128, 144 v provedení do 1RU v rovném či úhlovém provedení předního čela panelu a specifickým rozložením portů, naleznete zde.
Obě výše popsané varianty optických propojovacích kazet a panelů, určených pro nasazování aplikací FiberChannel či 10/40Gb Ethernet používají pro propojení na zadní straně 12-ti vláknové konekory MPO. Do těchto konektorů se pak připojují trunkové optické kabely s konektory MPO, dle požadované délky a provedení typu vlákna. U trunkových kabelů OM3/OM4 Panduit navíc využívá patentované technologie konektoru s označením PanMPO. Tyto konektory umožňují snadnou změnu “klíče” konektoru pro změnu polarity vláken, a rovněž snadnou změnu “genderu” konektoru, tj. male / female, kdy dojde k zasunutí / vysunutí  vodících pinů konektoru. Tato vlastnost je velmi užitečná při rozsáhlejším propojování v rámci datového centra, kdy by jinak bylo potřeba vždy definovat jaké konektory na koncích trunkového kabelu použít (Metoda A, B, female, male... a pod.) Trunkové kabely používají kabel s velmi malým průměrem (cca 4,5 mm -12-vláken) což přispívá k menším nárokům na velikost kabelových tras.
 
 
 

Konference Optické komunikace a WDM Summit 2014

Pokud se zajímáte o problematiku přenosu optickými vlákny, zveme Vás k účasti na odborné konference Optické komunikace a WDM Summit 2014. Toto jedinečné spojení dvou klíčových akcí z oblasti optických komunikací v ČR Vám umožní společné setkání, dá široký prostor pro diskusi a přinese spoustu nových informací. Během celého prvního dne bude otevřena výstava se stánky předních firem z oboru.
 
Více informací o pořádané konferenci naleznete na www.wdmsummit.cz.
 

 

Hodnocení článku: