Jste zde

Digi International, sítě XBee a komunikace v pásmu 2,4 GHz

Portfolio společnosti Digi zahrnuje mimo jiné i moduly XBee, určené pro bezdrátovou komunikaci v pásmu 2,4 GHz. Moduly XBee se rozlišují podle protokolu kterým komunikují na 802.15.4, DigiMesh a ZigBee.

Společnost Digi International byla založena v roce 1985 s názvem DigiBoard. V roce 1989 byla přejmenována na Digi International a vstoupila na burzu NASDAQ. Hlavní sídlo společnosti je ve městě Minnetonka v Minnesotě, USA. Kanceláře společnosti najdeme kromě Severní Ameriky také v Evropě, Asii, Jižní Americe, Evropě a Indii.

Portfolio společnosti Digi zahrnuje mimo jiné i moduly XBee, určené pro bezdrátovou komunikaci v pásmu 2,4 GHz. Moduly XBee se rozlišují podle protokolu kterým komunikují na 802.15.4, DigiMesh a ZigBee. Protokol 802.15.4 je určený pro komunikaci bod – bod, zbylé dva umožňují složitější topologii typu MESH. ZigBee je známý standard, kde se jednotlivé uzly člení na „Full Function Device - FFD“ a „Reduced Function Device - RFD“, které mají schopnost přecházet do úsporného režimu a šetřit tak baterii. Bufferování dat a další potřebný servis pro ně v době spánku zajišťuje jejich „rodič“, který musí být typu FFD. DigiMesh je proprietární protokol, velmi odlišný od ZigBee, kde jsou všechny uzly stejného typu a „usínají“ synchronně. Tím je zajištěno, že všechny uzly mohou být napájeny bateriově.

Jednotlivé XBee moduly se dále dělí podle vysílacího výkonu a typu antény nebo anténního konektoru (PCB, U.Fl, RPSM, drát). K dispozici jsou provedení se dvěmi řadami pinů a nově i SMT. Koncem roku 2010 představil výrobce programovatelný modul s přídavným osmibitovým mikroprocesorem Freescale MC9S08QE32.

Společnost Digi International nevyrábí pouze XBee moduly, ale také zařízení, která jsou na nich založena. Jedná se o adaptéry pro RS232, RS485, analogové a digitální IO. Dále takzvaný XStick, což je USB – XBee adaptér ve formě klíčenky. Dálkově spínaná zásuvka „XBee Smart Plug“ je zatím k dispozici pouze pro americký trh.

Nejdůležitější je ale řada ConnectPort X. Jedná se o „gateway“ mezi sítí XBee a IP sítěmi. ConnectPortů X jsou různé typy, lišící se jednak výkonem a také typy sítí, do kterých je lze připojit. K dispozici máme typy pouze pro Ethernet, ale také s WiFi nebo GSM. Typická aplikace vypadá tak, že naměřená data se v síti ZigBee koncentrují v ConnectPortu, tam se mohou na přechodnou dobu ukládat, případně upravit, a pak se posílají dále po IP síti. ConnectPorty obsahují interpret Pythonu.

 

Pro rychlejší a snazší vývoj je k dispozici Pythonový software „Device Integration Application - DIA“. Úkolem DIA je zprostředkovávat komunikaci mezi prvky ZigBee sítě a okolním světem. DIA také umožňuje logování a transformace dat. Pro účely komunikace s konkrétními zařízeními se do DIA vkládají drivery, které jsou ve formě Python zdrojových kódů (tak jako celý DIA). Pro zařízení, která Digi vyrábí, jsou drivery k dispozici; v případě vývoje vlastního zařízení je k dispozici dokumentace, jak driver vytvořit a samozřejmě výraznou pomocí programátora jsou stávající drivery, ze kterých lze vyjít. Na straně komunikace s nadřazeným zařízením se drivery nazývají „presentations“. K dispozici jsou presentations pro příkazový řádek, embedded web, SMTP, TCP CSV, XML-RPC a další. V neposlední řadě jsou připravené prezentace pro komunikaci s portálem www.idigi.com, což je platforma, určená pro komunikaci s XBee sítěmi, kterou provozuje společnost Digi International ve struktuře výpočetního cloudu Amazon.

Digi International je v Česku zastoupena společností MACRO WEIL spol. s r.o.

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: