Jste zde

Hitparáda sběrnic II - platforma RapID přidává TSN

Vývojový kit RAPID TSNEK od Analog Devices není určen jen pro vývoj zařízení, pomůže řešit i interoperabilitu průmyslových sítí v provozních podmínkách.

Průmyslové systémy jsou z hlediska sběrnic stále velmi konzervativní. Nejnovější trendy velí data z robotických pracovišť přenést do cloudu, zpracovat a v reálném čase odeslat korekci výrobních dat pro následující výrobek. Vedle toho se řada souvisejících dat zpracovává po dvoudrátových sběrnicích typu RS 485 nebo jiných proprietárních protokolech nebo proudových smyčkách. Integrace všech těchto dat a systémů je nejen otázkou nákladů, ale zejména kompatibility řady převodníků, komunikačních standardů a bezpečnosti.

Jedním ze standardů, který má ambice stát se favoritem v oblasti real-time průmyslového ethernetu je IEEE 802.1 TSN - Time Sensitive Networking. Na standardu pracuje řada firem v pracovní skupině IEEE již řadu let a jak už se stává, objem problémů narůstá. Vedle původního řešení pro časovou synchronizaci se nyní řeší také redundance, plánovaný provoz s prioritou nebo ingress policy, tedy ošetření vstupu a připojování zařízení. Vznikají třídy provozu, oddělené z hlediska výše uvedených kritérií i rychlosti – od gigabitového streamu řídících dat po 32 bit/s (!) pro senzoriku. TSN se tak štěpí na několik podstandardů, které řeší jednotlivé problémy:

  • 802.1AS, AS-REV
  • 802.1Qbv
  • 802.1Qci
  • 802.1CB
  • 802.1Qcc
  • 802.1bu/802.3br

V této situaci je téměř nemožné při vývoji nebo řešení propojení zařízení využít jako referenci jakékoli koncové zařízení. Je potřeba zvolit takový nástroj, který umožní testovat vše v rámci platformy a podle potřeby přecházet mezi dílčími standardy. Právě proto Analog Devices v rámci své řady RapID nabízí nový kit RAPID-TSNEK-V0001 , pro který budou k dispozici softwarové aktualizace a knihovny tak, jak bude pokračovat vývoj celého standardu TSN.

Analog Devices je v této oblasti velmi aktivní od počátku a do celého konsorcia firem okolo TSN přináší právě pohled interoperability sítí. Obrázek ukazuje možnosti kontrolérů fido 5100/5200, označované jako  Real-Time Ethernet Multiprotocol (REM) switch.

Vvýoj v této oblasti se nevěnuje jen samotným protokolům. Integrace různých zařízení s různou kapacitou pro přenos dat vyžaduje také efektivní fyzické sítě. Vedle optiky a gigabitového ethernetu se pracuje také na sběrnicích s krouceným párem pro přenosové rychlosti od 31,25 kbps do 10 Mbps na vzdálenost až 1000m. Nový standard je zatím pojmenovaný 10SPE.

Článek Analog Devices - Industry in Transition: Enabling Trusted Industrial Automation

Vývojovou sadu i REM switche lze zakoupit například u Digi-Key: RAPID-TSNEK-V0001, Fido5100 a 5200

 

Hodnocení článku: