Jste zde

Jednoduchý osciloskop s dotykovou obrazovkou

Pořídil jsem si ze zvědavosti levnou čínskou hračku FNIRSI-1013D. Na trhu je osciloskop asi rok a docela vzbudil rozruch, protože má pásmo 100 MHz a přitom je tak levný. Okamžitě technici začali osciloskop rozebírat a kritizovat. Mně se ale ta hračka líbí, takže následuje moje zkušenost.

Na internetu najdete fóra, články a videa, kde se osciloskop rozdělává (teardown). Odborníci zkoumají použité AD převodníky a procesor se závěrem, že 100MHz budou jedině čínské. Já bych tak přísný na základě týdenní zkušenosti nebyl. Největší výhoda přístroje je nadepsána  zeleně na úvodním obrázku-polidštěné ovládání. Ještě jsem neviděl osciloskop, který by se tak snadno obsluhoval.

Nastavení časové základny se mění ťuknutím prstu do levé nebo pravé části obrazovky. Citlivost kanálů se nastavuje podobně v pravém sloupci, když se tam navolí jednodušší menu přes ikonku CTRL. Synchronizace i autoset je bezproblémový, prstem lze snadno posouvat průběhy napětí nebo kurzory po obrazovce, takže něco takového dokáže po zácviku obsluhovat i můj  kocour.

 Přístroj má uvnitř akumulátor dobíjený přes USB oválný port.  Měří kmitočet a anapětí, takže může zastoupit i TRMS voltmetr. Dokonce umí i zobrazit i jednoduché spektrum signálu, Sejmuté obrazovky lze přes USB snadno přenést do počítače, kde se to hlási způsobně jako disk. A přitom to má cenovku multimetru.

S ověřením kmitočtového rozsahu je to v amatérských podmínkách složitější. Málokdo má k dispozici vysokofrekvenční generátor. Většinou všechno končí na 10MHz a to ještě na sinusovém průběhu. Uvažoval jsem, že to lze orientačně řešit alespoň pomocí vyšších harmonických. Obdélník totiž potřebuje pro pěkné zobrazení přenést i vyšší harmonické složky. Takže i 10MHz obdélníku by mohlo pro orientační posouzení stačit. Z toho, co jsem měl k dispozici, se mi nejvíce osvědčil starý generátor BM 492, protože tam je pravděpodobně obdélník získán tvarováním sinusovky. Zajímavé je, že použitý generátor má zápornou logickou jedničku.

Tento tvar obdélníků není dán osciloskopem, protože stejně se zobrazí i na starém profesionálním analogovém 100MHz osciloskopu, ale je to dáno nevhodným propojení BNC-BNC koaxiálním kabelem. Připomíná to průběh napětí z nevykompenzované osciloskopické sondy po připojení na testovací obdélník.

Řešením je tu osciloskopickou sondu pro zobrazení obdélníků s kmitočtem 10MHz doopravdy použít a přepnout ji na dělicí poměr 1:10. Výsledek se rapidně zlepší a přestane to připomínat nabíjení a vybíjení kondenzátoru.

U zkoumaného dotykového osciloskopu tvar zobrazeného průběhu závisí na nastavení citlivosti kanálu. Pokud je roztažen přes celou obrazovku, tak ten překmit vidět je.

Pokud se ale citlivost kanálu zmenší, tak se to vyhladí a odpovídá to zobrazení analogového osciloskopu se zapnutým omezením frekvenčního pásma na 20 MHz.

Takže pozitivní zjištění je, že osciloskop určitě bez problémů funguje jako 20 MHz osciloskop, protož průběhy na obu osciloskopech jsou prakticky shodné.

Ale na ověření, jestli to opravdu něco ukazuje i na vyšších kmitočtech, nezbude než ten vf generátor zapojit. A kupodivu při použití 100MHz sondy přepnuté na rozsah 1:10 to přestalo zobrazovat sinusovku až na 99,6MHz a pokles o 3dB nastal až na 80MHz. Takže přeci jen je to mnohem lepší než to vypadá na první pohled.

A teď co je na tom osciloskopu špatně. Tím nejzásadnějším nedostatkem je mizerná citlivost 50mV/div. Normální osciloskop mívá 5mV/dílek a ještě možnost plynulého zesílení až na 1mV/div.  A i to odstupňování rozsahů je podivné. Osciloskop má také špatný režim X/Y. Při nižších kmitočtech se Lissajousovy obrazce nevykreslují celé a nelze to napravit volbou dosvitu, protože jej osciloskop nemá. Navíc se obrázky vykreslují do špatného kvadrantu. Takže fázový posuv nula stupňů se zobrazuje chybně jako 180 (úsečka z levého horního do pravého spodního rohu). A spektrum signálu se sice zobrazuje, ale jen velmi orientačně jakou úzký proužek nad časovým průběhem. V okně tohoto spektra nelze odečítat a nastavovat kmitočtovou osu. Měřítko kmitočtu reaguje jen hrubě na změnu časové základny.

A závěr? Mně se to líbí. Z ty peníze je to opravdu pěkná hračka a na základní měření určitě vyhoví. A to ovládání je opravdu dokonalé. Předpokládám, že i solidnější výrobci začnou nabízet přístroje s tímto způsobem ovládání. V dnešní době dotykových telefonů je to mnohem zažitější způsob obsluhy než tlačítka a otočné přepínače.

http://www.fnirsi.cn/productinfo/419011.html

Hodnocení článku: