Jste zde

Nemusí kapat, stačí když leje. Na vyprazdňování lahví je Barobot machr

Robot na míchání koktejlů připraví tisícovku různých drinků. Využívá přitom 14 mikrokontrolérů ATmega328 a ATmega8 od Atmelu a 12 lahví toho nejlepšího pití.
Jmenuje se Barobot a podle slov jeho tvůrců si můžeme představit něco na způsob robotického barmana, který pokaždé namíchá skvělé drinky. Open source projekt s vysokou přesností připravuje nejrůznější koktejly složené z alkoholu, nealka (tzv. soft drink) a sody. S celkovým počtem až dvanácti lahví vykouzlí více než tisícovku nápojů, a pokud by nestačilo ani to, přichází na řadu tvorba vlastní receptury. Systém se uvádí v chod speciální aplikací z dotykového panelu nebo též jednoduchým rozhraním přímo z Vašeho smartphonu. V případě hotových produktů se pak nabízí černá nebo průhledná varianta celé konstrukce, stavebnice, kterou si bez přehnaných nároků na zručnost nebo použité nástroje sami složíte (prý je to docela zábava), nebo již hotová verze typu „zapoj a teč“ (‘plug and pour’). Pro umocnění atmosféry autoři ještě rozmístili více než stovku samostatně řízených LED se kterými vytvoříme nejrůznější světelné efekty, včetně možnosti jejich synchronizace s hudbou.
 

 

Co umí a proč

 
Pokud nejste zrovna školený barman s profesionální výbavou, může se míchání nápojů na domácím večírku začít komplikovat. Žádají se od Vás znalosti mnoha postupů a také jejich přesné dávkování, které ovšem nesmíte zapomenout. Mnohem horší však je, že pro samou práci nebudete mít zase tolik času věnovat se plně hostům. To se však může snadno změnit, aniž by to jakkoli ohrozilo Vaši pozici hvězdy večera.
 
 
Barobot je open-source projekt v tom nejkrásnějším slova smyslu. Kompletní hardwarové řešení, včetně kódu pro programátory, tak jeho autoři publikují pod licencí GPL. A co více, díky úplnému seznamu součástek a montážnímu návodu bude možné poskládat vlastní verzi bartender robota tzv. od píky, zatímco můžeme s výhodou stavět na tom, čeho již bylo u našich severních sousedů dosaženo – ostatně přesně k tomu jeho tvůrci otevřeně i nabádají. Doufají totiž, že se jim podaří vytvořit komunitu podobných nadšenců, jako jsou oni sami, kteří si rádi hrají a budou třeba schopni přijít s dalšími zlepšováky.
 
 

Hardware

 
Kostru Barobota tvoří řezané plexi, které se tak osvědčilo jako stabilní základna dokonce i pro ty nejtěžší lahve. Výchozí provedení bude v barvě černé, resp. všechny, co se rádi koukají jak něco pracuje, může ještě potěšit řešení čiré. Samotné jádro stroje tvoří mobilní platforma na které se bude sklenice mezi jednotlivými lahvemi snadno přesouvat. Ladné pohyby stroje se servomotory přemísťují sklenici pod příslušné dávkovače (dispenser) odměřující přesné množství tekutiny. Vzhledem k tomu, že automat „leje“ lihoviny z určité výšky, dochází navíc k jejich smíchání a to bez potřeby dodatečného protřepání.
 
 
„Nic se nesmí rozlít“ – tak přesně od takového pravidla se celý vývoj zařízení odvíjel. Vůbec tedy nepřekvapí, že mobilní platforma bude mít vestavěné vysoce citlivé senzory pro vyhodnocení váhy a také magnetického pole. Pokud tedy na správném místě nedetekuje zatížení sklenicí, nepustí ani kapku. Je však zcela jasné, že na takovém večírku nebude možné mít všechno (a zejména všechny) pod kontrolou, takže pokud někdo náhodou ťukne do sklenice a vylije ji, budou zde pořád existovat dva vyměnitelné tácky chránící nábytek a podlahu před zbytečnou pohromou.
 
Barobot pojme až dvanáct běžně velkých lahví – s objemem od 0,5 l až do 2,5 l. Dávkovače má těsné a přesné zároveň, nikde nic nekape a pasovat budou všem standardním hrdlům. Držáky jsou pevné, ale také flexibilní a instalace lahví, resp. jejich vyjmutí, nepředstavuje nic složitého. S jednou lahví přitom běžně vystačíme zhruba na stovku nápojů. Kapacita výdejníku je 20 ml a 50 ml. Menší budou vhodnější pro veškerý alkohol, ty větší pak lépe padnou džusům nebo sodě. Systém si však také dokáže poradit s nadávkováním poměrné části, takže není problém odměřit 10 ml nebo třeba jen 5 ml, bude – li si to daná receptura vyžadovat. Jednoduše se budeme moci přepínat i mezi různými měřicími systémy a jejich jednotkami.
 
 
Do systému se vešlo 104 barevných LED, jejichž činnost lze individuálně sladit s hudbou, náladou v místnosti nebo jen barevnými preferencemi obecně. Některé osvětlují sklenici, další pak lahve. A nyní k samotnému jádru. Bez elektroniky se neobejde žádný robot. Ten náš bude řízen hybridním systémem složeným z tabletu (Android) a distribuované elektroniky kompatibilní s platformou Arduino. Na jednoduše propojitelných deskách se celkem uplatnilo úctyhodných 14 mikrokontrolérů, které sbírají data z různých čidel a „říkají“ motorům a LEDkám, co mají dělat. Řízení celého systému se pak odvíjí od 7palcového tabletu sloužícího jako mozek a uživatelské rozhraní zároveň. Jak jsme již zmínili, architektura automatu je otevřená, takže pokud si přejete přidat nové čidlo nebo akční člen (senzor přiblížení, technologie RFID pro rozpoznání návštěvníků, …), jednoduše je připojíte k desce. A pokud už z toho nechcete dělat žádnou další vědu, uživatelsky přívětivé rozhraní tabletu bude tím posledním, co kdy uvidíte.

 

Software 

 
Intuitivní rozhraní odpovídající potřebám uživatele se na seznamu priorit objevilo jako první. Aplikace umožňuje jednoduše volit drinky dle individuálních preferencí přítomných a samozřejmě též dostupných ingrediencí. Databáze bude mít přes 1 000 receptur, od klasických nealkoholických nápojů až po ty „experimentální“, odrážející nové trendy v této oblasti. V takovém množství se již jeden ztratí, takže aplikace raději umožňuje výbírat pití i na základě jeho chuti, zabarvení nebo přísad. Pro dosud váhající, nebo naopak zase ty nejodvážnější, se pak nabízí volba „I feel lucky“ – Barobot zde pokaždé překvapí něčím speciálním. Funkce „Browse history“ zase připomene onu fantastickou směs která se nám před hodinou, nebo dokonce již na minulé akci, tak osvědčila. A že Vám nic z toho nesedlo? Tak to si pak musíte vytvořit své vlastní tajemství mistra – rychle a jednoduše.
 
 
Během testovací fáze, která musela být nepochybně velmi zábavná, si polští vývojáři povšimli určitého rysu: díky takovému počtu nápojů v databázi tráví hosté procházením nabídky až příliš mnoho času. S aplikací „Sofa Server“ (sofa – pohovka) se tak již nebudeme muset fyzicky mačkat před robotem a místo toho si vše pohodlně vyhledáme a objednáme rovnou ze svého místa. Postačí nám k tomu jen tablet nebo chytrý telefon a lokální Wi-Fi síť. Není pochyb o tom, že se o komunikaci s robotem pokusí též nejeden z již posilněných účastníků, takže všechno musí být maximálně srozumitelné a přímočaré. Autoři se proto rozhodli pro náležité ukrytí všech pokročilých funkcí, to jest těch kdy např. definujeme jaké láhve máme nainstalovány nebo volíme / vytváříme světelné motivy.
 
 

Jdeme testovat aneb místo závěru

 
Projekt si v žádném případě neklade za cíl nahradit barmanskou profesi, která je zcela nepochybně uměním. Náš robot tak z dodaných surovin dokáže „jen“ namíchat chutné koktejly a učinit život zase o kapku zábavnějším, a to zejména tam, kde se s profesionály běžně nepotkáme – na domácích akcích, svatbách apod. Pokud si důkladně prověříme původ surovin a nebudeme to s jejich konzumací příliš „přehánět“, může se jednat o docela zajímavý počin hodný naší pozornosti.
 
A bude i co zlepšovat. Tekutiny nalévané do sklenic z dostatečně velké výšky sice Barobot promíchá docela obstojně, ale šejkr to stále není. Takže v aktuální verzi nezbývá než místo sklenice vložit do automatu rovnou šejkr a protřepat jej ručně, hned co robot dokončí svou práci. Není to sice dokonalé, ale funguje to. A stejně tak to bude i s automatickou dodávkou ledu, která stále naráží na cenový strop a také výsledné rozměry řešení, které by se zase nemuselo příliš lišit od tradičního mražáku a vypadalo by tak v tomto případě přinejmenším divně. K výrobě ledu nebo zmrazení nejrůznějších předmětů samozřejmě existují i další alternativy, např. Peltierovy články, které ale díky své nízké účinnosti nebudou zase příliš praktické. Je to však open-source projekt, takže prostor pro inovace, např. i v oblasti krásně barevně vrstvených nápojů typu semaforu, zcela nepochybně existuje. Přidáte se?
 
Více informací, včetně dokumentace a názorného videa, naleznete na stránkách projektu.
 
 
 

 

Hodnocení článku: