Jste zde

SiM3L1xx: bohaté periferie, 32bitový ARM i šest výkonových výstupů

Silicon Labs vyrábí již mnoho let 8bitové mikrokontroléry pro využití v nejrůznějších aplikacích. Od března roku 2012 zásobuje trh i svými novými 32bitovými procesory s velmi nízkou spotřebou a velkým množstvím (nejen) analogových periferií na čipu.
Nyní výrobce přichází s novou rodinou upravených 32bitových procesorů s ještě nižší spotřebou! Jedná se o low-power prvky Precision32 SiM3L1xx, založené na 32bitovém jádru ARM Cortex-M3. Jádro Cortex-M3 přináší vysoký výpočetní výkon s maximální pracovní frekvencí 80 MHz, násobením v jednom instrukčním cyklu a hardwarovou podporou dělení.
 

 
I u standarních mikrokontrolérů firmy Silicon Labs řady Precision32 najdeme velmi propracované úsporné režimy a nově i DMA umožňující samostatné řízení periferií, díky čemuž je spotřeba v aktivním módu o třetinu nižší a ve sleep módu může být dokonce až stonásobně nižší než u obvodů konkurenčních výrobců. Nová úsporná řada SiM3L1xx nabízí ještě větší úsporu energie díky dalším inovacím periferií a architektury. Uchovávání celé RAM paměti umožňuje prakticky okamžité probouzení ze sleep módu. Nalezneme zde například i nový DC/DC konvertor pro úsporu v aktivním režimu a přepracovaný úsporný LCD driver.

Nové mikrokontroléry se zatím vyrábí ve dvaceti základních variantách, lišících se velikostí integrované Flash od 32 do 256 kB, RAM od 8 do 32 kB, počtem I/O pinů (až 65), vybaveností periferiemi a typem pouzdra QFN, TQFP nebo LGA.
 
 
Silnou stránkou mikrokontrolérů Silicon Labs byla vždy bohatá a kvalitní analogová výbava a celková vybavenost periferiemi. U rodiny Precision32 se jedná o interní (±1,5 %) oscilátor s fázovým závěsem a spread-spectrum módem pro snížení EMC vyzařování, dva 12bitové A/D převodníky se vzorkovací frekvencí až 250 ksps (nebo až 1 Msps při 10 bitech), dva 10bitové D/A převodníky, přesné napěťové reference, teplotní senzor, komparátory a až 6 výkonových výstupů s maximálním výstupním proudem 300 mA pro přímé řízení malých motorů, výkonových MOSFETů, podsvícení s LED a podobně.
 
Mezi další analogové periferie, známé i z novějších 8bitových MCU, patří vstupy s podporou pro připojení kapacitních senzorů, díky nimž lze snadno realizovat jednoduché dotykové klávesnice přímo na desce plošných spojů – bez externích součástek a především mechanických tlačítek. Díky integrovaným regulátorům může být napájecí napětí těchto MCU v rozsahu od 1,8 do 5,5 V. Všechny zmíněné periferie navíc pracují v celém rozsahu napájecího napětí.


Další výhodou Precision32 je plná podpora Full Speed USB 2.0 u všech MCU řady SiM3U1xx, a to bez externího krystalu. Samozřejmostí jsou pak hardwarová rozhraní USART, UART, SPI, I2C a I2S, dva 32bitové a čtyři 16bitové čítače s podporou PWM, např. pro řízení až šesti motorů.

Na čipu je integrována i hardwarová podpora až 256bitového AES šifrování. Za zmínku stojí určitě i patentovaná architektura dual-crossbar, která umožňuje přiřadit jednotlivé periferie téměř na libovolné vstupně/výstupní piny. To značně zjednoduší návrh desky plošných spojů a v konečném důsledku může i zlevnit výrobu.

Podrobnější informace získáte u distributora, společnosti HT-Eurep Electronic (www.hte.cz), případně na www.silabs.com (zdroje).

 

Hodnocení článku: