Jste zde

MIOTY – další standard na poli LPWAN

Nový softwarový standard pro LPWAN přenosy využívá bezlicencční pásma 868/915 MHz, zároveň ale počítá s jejich houstnoucím použitím. I tak slibuje dosah až 15 km a sběr dat z mobilních zařízení do rychlosti 120 km/h.

Oficiální představení standardu MIOTY se odehrálo v trochu dusivé atmosféře covidem postiženého veletrhu embedded world v únoru 2020, kde chyběla většina hlavních aktérů. Ti, kteří přeci jen na veletrhu byli, se věnovali tématům s větší prioritou. Novému standardu se tak dostává pozornosti až na podzim. 
MIOTY je koncipován jako low-power LPWAN protokol s vysokou spolehlivostí a škálovatelností, splňující technickou specifikaci TS 103 357 ETSI, zkráceně pojmenovanou telegram splitting ultra-narrow band (TS-UNB). Protokol, který počítá zejména s uplinkovou komunikací od zařízení směrem k síti, v principu rozdrobuje přenášenou informaci (telegram) do většího počtu miniaturních paketů, které následně poskládá. Dílčí balíčky mají velmi krátkou dobu vysílání kolem 15 ms. Jeden z hlavních propagátorů projektu, Radiocrafts, vidí budoucnost protokolu zejména u aplikací s dlouhým životním cyklem.

Standard dělení telegramů vznikl zejména jako reakce na neustále rostoucí využívání volných pásem 868/915 MHz. Hustší provoz různých zařízení přináší vzájemné rušení, ale roste i rušení z okolního prostředí. To může znamenat i velkou ztrátu dat a ztrátu paketů. Standard MIOTY slibuje vysokou odolnost vůči těmto externím vlivům. Odolnost vůči rušení a krátká vysílací doba také vytvářejí předpoklady pro to, aby byl standard zajímavý pro bateriové aplikace.

Jeden z prvních modulů, který již zná svoji specifikaci, představil Radiocrafts. Jedná se o RC1882CEF, postavený na MCU TI CC13xx. Modul je precertifikován pro evropské pásmo 868 megahertzů a brzy také pro pásmo 915 megahertzů pro USA. Standardní provedení přináší rozhraní UART a sady příkazů AT, které používá k nastavení modulu a také k odesílání dat z modulu do základnové stanice MIOTY. Výrobce slibuje dosah 20 kilometrů při přímé viditelnosti a 5 kilometrů v městském prostředí.

Texas Instruments podporu MIOTY avizuje u několika čipů z řady SimpleLink:

  • CC1352R SimpleLink multiprotocol and multi-band Sub-1 GHz and 2.4-GHz wireless microcontroller (MCU), který se využívá pro Thread, Zigbee, Bluetooth 5 Low Energy, IEEE 802.15.4g, (6LoWPAN) a další proprietarní systémy,
  • CC1310 SimpleLink sub-1 GHz ultra-low power wireless MCU s jádrem Arm Cortex-M3 a Arm Cortex-M0 pro rádio, doplněný 16-bitovým procesorem pro zpracování senzorových dat,
  • CC1312R SimpleLink sub-1 GHz wireless MCU - pro IEEE 802.15.4g, 6LoWPAN, a další systémy, určené pro pokročilou senzoruiku v prostředí automatizace budov.

Vysoká integrita dat a spolehlivost přenosu, předpokládané standardem TS-UNB, vycházejí z požadavků na nasazení bezdrátových technologií v automatizaci budov. Není proto překvapením, že mezi zakládajícími členy aliance byly také firmy, které se pohybují v tomto segmentu trhu. Vedle Texas Instruments, Fraunhofer Institute Integrated Circuits IIS na seznamu najdeme Diehl Metering, Diehl Connectivity Solutions, ifm, Ragsol, STACKFORCE nebo WIKA.

Pro dostupnost, cenu nebo jiné konkrétní informace k modulům Radiocrafts kontaktujte distributora  Ryston Electronics .
www.ryston.cz

Další informace:

https://mioty-alliance.com/
https://portal.etsi.org/webapp/WorkProgram/Report_WorkItem.asp?WKI_ID=45958
https://training.ti.com/connect-mioty-modules-radiocrafts
https://www.ti.com/tool/MIOTY
https://radiocrafts.com/products/mioty-network/

Hodnocení článku: