Jste zde

60 V nabíječka se na baterii dívá zpříma. Z cívek se motala hlava

Lineární 60 V nabíječka LTC4079 se zbavila indukčností. Jednoduchým, a přece důmyslným, zapojením poteče do zátěže až 250 mA.
Když lineárně, tak co třeba Linear Technology. Jejich nový obvod LTC4079, 60V, 250mA Linear Charger with Low Quiescent Current, představuje nabíječku baterií různého chemického složení, pracující v režimu konstantního proudu / konstantního napětí. Topologie s nízkým klidovým odběrem nabídne jednoduché řešení bez indukčností, kdy bude pracovat s docela širokým rozsahem vstupního napětí od 2,7 V až do 60 V. Rezistory stavitelné nabíjecí napětí v rozsahu 1,2 V až 60 V s tolerancí ±0,5 % a vestavěnou podporou ukončení nabíjení (C/10, timer) činí ze součástky s deseti vývody o výsledných rozměrech 3 x 3 mm vhodný nástroj pro řadu chemických složení článků, včetně Li-Ion, Ni- nebo olověných akumulátorů.
 
 
Velikost nabíjecího proudu volíme opět rezistorem v mezích od 10 mA až do 0,25 A. Na rozdíl od jiných nabíječek však můžeme počítat s udržením vysoké přesnosti a to i v případě nízkých nabíjecích proudů. Mezi typické aplikace pak zařadíme vestavné, automobilové a průmyslové systémy, obsluhu záložních baterií, energy harvesting nebo produkty stavějící na tenkovrstvých bateriích.
 
Struktura si bude dobře „rozumět“ s proudově omezenými zdroji – slabými bateriemi, solárními panely apod. Klesne – li vstupní napětí pod stanovenou mez, dochází následně k omezení velikosti nabíjecího proudu a systém tak díky své regulaci nemusí havarovat. Z doplňkových funkcí zmiňujeme třeba možnost využití NTC termistoru, detekci vadného článku, automatické opětovné nabíjení v režimu Standby zohledňující nepatrné samovybíjení baterie nebo stavový výstup (open-drain).
 
Součástka bude pracovat v rozsahu teplot -40 °C až +125 °C (E, I). Při odběru 1 000 ks zaplatíme za jeden obvod již od $2.35 (E). Více na www.linear.com/product/LTC4079 (viz také poznámku DN535 - Monolithic Linear Battery Charger Operates from Inputs Up to 60V).

 
Zdroj: LT


 

Hodnocení článku: