Jste zde

SOS electronic radí: vyzkoušejte nejoblíbenější typ baterií

Od počátků elektroniky svět hledá „ideální“ dobíjecí článek. Taková baterie zatím neexistuje (v budoucnosti snad superkondenzátory), články typu Li-Po / Li-Pol se k ní ale v určitých směrech blíží.
Velmi nízké samovybíjení (cca 5 % / měsíc), vysoké napětí článku (průměrně cca 3,7-3,8 V), vysoká energetická hustota a nízká hmotnost, značně stabilní napětí při vybíjení a rovněž možnost kdykoliv nabíjet jsou jedněmi z hlavních předností článků Li-Po. K dalším výhodám můžeme přičíst výhodný plochý tvar, velkou rozměrovou variabilitu a dlouhou životnost. Není proto divu, že se v běžné spotřební elektronice, ručním nářadí a také mnoha průmyslových přenosných přístrojích staly akumulátory Li-Po (spolu s Li-Ion) prakticky číslem jedna.
 

Snad jedinou nevýhodou těchto článků je jejich menší chemická stabilita při přebíjení (v hraničním případě končící až požárem). To je však krajní případ, který bude za běžného provozu s vhodným nabíjením (čip nebo nabíječka určená pro LiPo) prakticky vyloučen.
 
Základní principy při používání jsou: nepřekročit nabíjecí napětí cca 4,25 V a respektovat, že baterie je téměř vybitá při napětí pod cca 3,0 V (2,75 V). Na úplném konci vybíjení se mírně zvyšuje vnitřní odpor článku a proto se při větším odebíraném proudu může baterie mírně zahřívat - to je normální jev. Nabíjení se většinou zakládá na metodě „konstantní napětí / proud limitován“. V zásadě lze použít stejné nabíječky a nabíjecí obvody pro články Li-Ion i pro Li-Po.
 

Při běžném používání a vybíjení v rozmezí řekněme 20-80 % se akumulátory Li-Po odvděčí spolehlivým provozem a dlouhou životností. Plochý tvar je ideální pro různé přenosné přístroje, jakož i k zabudování do plochých krabiček. Vzhledem k nízkému samovybíjení lze články Li-Po použít i jako záložní zdroje energie.
 
V nabídce distributora, společnosti SOS electronic, najdete hned několik typů článků Li-Po od společnosti EEMB s kapacitou od 130 mAh až po 2 000 mAh (přesný seznam dostupných verzí i s katalogovými listy). Na vyžádání lze samozřejmě dodat i mnohé jiné typy. V případě zájmu pište na známou adresu info@soselectronic.cz.
 

 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • moderní lithium-polymerové akumulátory
  • ideální pro přenosné přístroje
  • nízké samovybíjení
  • výhodná vybíjecí charakteristika
  • nízká hmotnost, vybaveny ochranným modulem
 

 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: