Jste zde

Program EasyElectro aneb elektrovýpočty bez námahy

smallEasy_electro_DPS.png

Více jak 50 různých interaktivních výpočtů, tabulek a informací v jednom jednoduchém česky "mluvícím" programu. Výběr je snadný kliknutím myši na položky v zobrazeném stromu. Najdete zde například návrh trafa, zapojení násobiče či rezonančních obvodů, výpočet spotřeby, přepočet průměru na průřez vodiče, výpočty okolo chlazení součástek, tabulky elmag. spekra, zatížitelnosti plošných spojů a mnoho dalších.

PC program EasyElectro, který mluví česky i slovensky, je opravdu zajímavým softwarem pro OS Windows pro všechny elektrotechniky a vývojáře. Tvoří jej kolekce záložek provádějící po zadání parametrů různé elektrikářské výpočty, ať již výpočet rezonančních obvodů, nabíjení akumulátorů nebo jen přepočet průměru vodiče na průřez a obráceně.

Nedávno jsem jej nalezl na jednom DVD z nějakého PC časopisu při probírání zásuvek s datovými nosiči, kde mě zaujal svým názvem. Aniž bych tušil, co to vlastně je, zkusil jsem ho nainstalovat na svůj druhý starší notebook Acer TravelMate s OS Windows XP určený k testování neznámých věcí. Z neznámého softwaru se vyklubal zajímavý program jednoduché, ale příjemné „konstrukce“, který slouží jako taková elektrikářská kalkulačka a zdroj nejběžnějších potřebných elektrikářských informací, tabulek a převodů. Proto jsem se rozhodl napsat tento jednoduchý článek.

Licence a omezení

Ale na úvod hned připomínám, že program není freeware a pokud si nekoupíte licenci nebo ji nezískáte z nějakého PC časopisu, kde se tento soft občas v rámci propagace objeví, bude vám fungovat jen 30 dní. Navíc v této Trial verzi jsou výledky zaokrouhlovány pouze na celá čísla a nelze z ní tisknout. Zakoupení licence pro 3 PC přímo na stránkách výrobce (www.mdas.cz) stojí v případě nekomerční licence přijatelných 340,- Kč. Tedy cca stejně jako cena knihy, která by vám v programu uvedené informace přinesla v podobě vzorců.

Běžná instalace a mluví česky

Program se ve Windows běžně nainstaluje spuštěním jednoho instalačního exe souboru a na disku se vytvoří adresář programu velikosti cca 6,5 MB. Po jeho spuštění poklepáním na ikonu vytvořenou na ploše (spuštění trvá dle výkonu PC od 2 do 10 sekund) program v paměti zabírá cca 32 MB, takže opět nic závratného. Proto se dá provozovat i na PC s OS Windows i jen s 256 MB RAM. Jak je program spuštěný, již reaguje mžikově. Program může být i v českém jazyce, který si zvolíte již během instalace. V programu pak lze přepínat mezi češtinou a angličtinou. Překlad do češtiny je dobrý a všemu se dá dobře porozumět.

Co nabízí a jak se používá

Program je docela komplexní a i když není nijak extrémně rozsáhlý, obsahuje všechny základní nejpoužívanější věci běžného elektrotechnika. Celé menu informací, tabulek a výpočtů se lze snadno pohybovat pomocí stromu v okně na pravé straně obrazovky a vždy po kliknutí na nějakou položku se její obsah zobrazí napravo ve velkém okně. To může mít ještě několik záložek, které například definují, jaké proměnné známe a chceme zadat do výpočtu, nebo jakým vzorovým zapojením se chceme zaobírat. Například u rezonančních obvodů takto volíme, zda chce počítat R-C, R-L nebo R-L-C zapojení

Raději, než bych zde vypisoval celý seznam nabídky programu, stačí se podívat na fotografie některých obrazovek programu, kde na levé straně nabídku vidíte. V horní nabídkové liště programu pak mimo tisku a volby jazyka skoro nic dalšího nenajdete, takže ovládání programu je vcelku triviální. Ale v jednoduchosti je krása.

Jinak mě osobně nejvíce překvapila nebo zaujala přítomnosti položek:

  • Předvrtání otvorů pro závity – jaký vrták zvolit, aby díra měla požadovaný průměr
  • Tabulka Elektromagnetického spektra – jaká vlnová délka / frekvence odpovídá danému záření
  • Tabulka zatížitelnosti plošných spojů – jakým proudem při jaké teplotě můžeme zatížit různé šířky plošných spojů
  • Výpočty chlazení aktivních součástek – návrh chladiče nebo výpočet tepelného odporu stávajícího chladiče
  • Výpočet nabíjení a vybíjení NiCd a NiMH akubaterií – jakým proudem, časem nabíjet a vybíjet akubaterie
  • Výpočet násobiče střídavého napětí – výpočet výstupního napětí a počet stupňů a hodnot kondezátorů
  • Návrh parametrů transformátorů - dle zadaního vstupního a výstupního napětí a proudu
  • Návrh reproduktorových výhybek – výpočet cívek a kondezátorů pro zadanou dělící frekvenci mezi basovým a výškovým reproduktorem a jejich impedanci
  • a dalších 50 informací, tabulek a výpočtů.

 

 

Výpočet nabíjení a vybíjení NiCd a NiMH akumulátorů a fyzických parameterů trafa podle zadaných elektrických vlastností

 

Ukázka výpočtu rezistoru a kondenzátoru 555 časovače dle zadané časové konstanty astabilního a monostabilního klopného obvodu a výpočet práce (spotřeby) elektrospotřebičů a nákladů

 

Ukázka okna pro výpočet kapacity / návrh kondezátoru i s ohledem na různé dielektrikum a výpočety okolo odstupu cizích napětí v zesilovači

Závěr

Pokud nebudete využívat program EasyElectro pracovně, lze jej pořídit plně funkční a na 3 PC za 340,- Kč, což myslím je myslím rozumná cena i pro studenty a elektro-amatéry a tedy nenutí nikoho pomýšlet na nezákonné praktiky. Pro komerční využití pak licence stojí pro 1 PC 870,- Kč, což také je vcelku rozumné. Mně se program docela líbí. Na nic si zbytečně nehraje, ale dobře poslouží. Za celou dobu zkoušení mi ani v neplacené zkušební verzi nespadnul nebo jinak špatně nezafungoval, popis srozumitelný a obrázky zapojení pěkně provedené.

Antonín Vojáček
vojacek@ hwg.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: