Jste zde

Nejúspornější způsob připojení vodičů k DPS

Konektory a kabely FFC / FPC představují prostorově nejméně náročné řešení propojení dvou jednotek s byť i více než 50 signály. Bonusem vysoké flexibility kabelu je možnost připojení pohyblivé jednotky.

Plochý kabel jako takový se objevil již v roce 1956. Jak se postupně vyvíjely technologie, dopracovali jsme se až k jeho miniaturizované formě, známé jako FFC (Flexible Flat Cable). V podstatě je to tenký a ohebný plastový pásek, na kterém jsou z jedné strany nalepeny měděné vodiče. Konce jsou pak zpevněny, aby se usnadnilo zasouvání do konektoru. Principem tento kabel připomíná desku plošných spojů, proto jej někteří výrobci označují jako FPC (Flexible Printed Circuit). Nejběžnější verze těchto kabelů jsou v rastru 0,5mm a 1mm, existují dvě základní provedení:

 1. Typ A resp. 1: Na obou koncích kabelu jsou kontaktní plošky na stejné straně
 2. Typ D resp. 2: Kontaktní plošky jsou na opačných stranách

 

Při výběru vhodného konektoru tedy vybíráte z těchto parametrů:

 • Rastr
 • SMT resp. through hole
 • Orientace – horizontální resp. vertikální
 • U horizontálních verzí – kontakty shora, zdola nebo z obou stran
 • ZIF (Zero Insertion Force) resp. Non-ZIF (příp. ještě LIF (Low Insertion Force)) (u ZIF konektorů se před zasunutím kabelu uvolní zámek a po zasunutí se uzavře, díky tomu je zasunutí snadné a bezproblémové, současně je zabráněno případnému vysunutí kabelu)

Typické použití FFC/FPC kabelů a konektorů je např. připojení tiskové hlavy v tiskárně nebo propojení TFT displejů.
Naše skladové zásoby jsme rozšířili o FPC konektory výrobce ATTEND. Zvolili jsme sérii 311A-XXU, u které předpokládáme největší zájem, samozřejmě můžeme zajistit dodávky celého programu výrobce. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.

Výhody/vlastnosti série 311A-XXU:

 1. Miniaturní rozměry – rastr 0,5mm, výška 2mm, SMD
 2. Velký rozsah počtu pólů - 3 až 60
 3. ZIF typ, zámek typu SLIDE
 4. Kontakty shora

 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: