Jste zde

Nokia vytváří budoucnost bezdrátových komunikací

Společnost Nokia Networks, světový lídr v oboru širokopásmových bezdrátových sítí, připravuje cestu pro bezdrátové komunikace další generace. Ve spolupráci s NI zkoumá mobilní přístup ve frekvenčním spektru milimetrových vln.

Přijetí standardů 3G a 4G LTE mezi spotřebiteli překonalo všechny ostatní technologie a v průběhu méně než 15 let se rozšířilo na téměř 3 miliardy zařízení. V současné době se předpokládá, že do roku 2020 přesáhne počet připojených zařízení 50 miliard a mobilní datový provoz dosáhne objemu 197 000 PB (petabytů). Jen pro představu, tento objem dat odpovídá 10 miliardám nosičů Blu-ray. Kombinace vysoké datové propustnosti, nízké latence a ohromného množství připojených zařízení donutila výzkumníky zkoušet sítě, které fungují ve frekvenčním spektru nad 6 GHz. Až doteď se pro mobilní sítě využívaly pouze frekvence pod 6 GHz, především díky jejich dobrým vlastnostem z hlediska pokrytí velkého území. I když se budou dále hledat cesty pro efektivnější využití již alokovaného spektra pod 6 GHz, poroste zároveň potřeba nových frekvenčních pásem nad 6 GHz pro technologie 5G.

Při řešení výzvy spojené s milimetrovými vlnami spojila společnost Nokia Networks síly s NI. NI dodává nástroje a technologie, díky kterým je možná kumulativní spolupráce několika různých platforem. Použili jsme software od NI, abychom umožnili jednotný návrhový proces v průběhu celého vývoje, takže naše společnost dokázala přetvářet své nápady, týkající se mobilních komunikací, v prototypy ve zlomku času při srovnání s konvenčním přístupem k návrhu.

Společnost Nokia Networks, světový lídr v oboru širokopásmových bezdrátových sítí, připravuje cestu pro bezdrátové komunikace další generace. Ve spolupráci s NI zkoumá mobilní přístup ve frekvenčním spektru milimetrových vln. V rámci této široké spolupráce vyvinuly společnosti NI a Nokia Networks společně jeden z prvních komunikačních spojů na milimetrových vlnách, kterým je možné přenášet data rychlostí 10 GB/s. Je to nejrychlejší mobilní bezdrátový systém, jaký byl kdy veřejně předveden. Tato extrémně vysoká rychlost odpovídá očekáváním, které v oboru pro 5G sítě panují, a nabízí uživatelům až 50X rychlejší datové přenosy se sníženou latencí v porovnání s nejpokročilejšími WiFi sítěmi.

V mnoha částech světa se stále čeká na uvedení 4G sítí do provozu, ale telekomunikační průmysl se již nyní dívá dopředu na mobilní technologie 5G. Ačkoliv 4G sítě umožnily širokopásmové připojení milionům uživatelů mobilních sítí na celém světě, je potenciál mobilního širokopásmového připojení, jakožto základní technologie pro ekosystém mobilních aplikací, teprve na samém počátku. V budoucnosti založené na 5G technologiích umožní rychlejší a robustnější bezdrátové sítě stažení celého filmu v HD rozlišení do mobilního telefonu v řádu sekund místo minut. Tyto ultra rychlé sítě budou k dispozici kdekoliv a kdykoliv. Technologie 5G sníží latenci sítě a přinesou tak determinismus a spolehlivost, které představovaly pro 4G sítě a jejich předchůdce velkou výzvu. Auta bez řidičů tak umožní lepší pohyb po městech a chytré továrny přenášející informace o skladových zásobách a samo opravitelné automatické linky udrží v chodu průmysl. Cloudové technologie také slouží jako základní stavební prvek 5G sítí, neboť umožňují snadný přístup k široké škále aplikací a dat napříč všemi časovými zónami, bez ohledu na umístění.

Inovace

Abychom dosáhli přenosové rychlosti 10 GB/s ve spektru milimetrových vln, museli jsme se spolehnout na návrhové prostředí, které je úzce integrováno s hardwarem od NI pro softwarově definované rádio, neboť rychlá stavba prototypů byla základním předpokladem našeho úspěchu. Díky využívání škálovatelného a unifikovaného spojení mezi algoritmy a reálnými signály, které nabízí software LabVIEW, a špičkovému výkonu platformy PXI, dosahujeme velkých pokroků ve výzkumu bezdrátových technologií.

Technologie

S plně funkčním prototypem v provozu jsme na špičce výzkumu 5G technologií, neboť stavíme první platformu pro zákazníky 5G komunikací, kde budou moct testovat přenos informací na frekvencích s milimetrovou vlnovou délkou a zkoumat algoritmy s pomocí LabVIEW. Toto řešení, založené na LabVIEW a PXI, uvádíme do testovacího provozu a výsledkem tak bude první systém 5G na světě nasazený v provozu pro testování konceptů – vše založeno na technologiích od NI. Společnosti NI a Nokia Networks společně hledají budoucnost bezdrátových komunikací a umožňují provozovat nejrychlejší mobilní sítě v historii.

Další informace o 5G bezdrátové komunikaci naleznete na adrese ni.com/5g.

Odkazy

 

Hodnocení článku: