Jste zde

M41T62: RTC s krystalem „pěkně pohromadě“

Spousta mikrokontrolérů má na svém čipu k dispozici hodiny reálného času, které však často mívají omezené možnosti a vnější krystal vyžadují dokonce ve všech případech. V ST si proto řekli dost a vyrobili samostatné spojení RTC a krystalu v podobě jediného integrovaného obvodu.

S tím, jak se miniaturizace postupně stává klíčovým faktorem při vývoji špičkových elektronických zařízení, oznamuje společnost STMicroelectronics možnost získání nejmenšího spojení krystalu s hodinami reálného času (RTC, Real Time Clock) v podobě jediného integrovaného obvodu, vyhrazeného nejrůznějším „časomírám“, kalendářům, budíkům apod. ST totiž na tomto místě slučuje do společného pouzdra, které svou velikostí jinak odpovídá samotným krystalům, nejmenší čip RTC a odpovídají krystal k tomu a vytváří tím miniaturní kombinaci RTC / krystal o rozměrech 3,2 mm x 1,5 mm, navíc umocněnou minimální vlastní spotřebou. Struktura, označená jako 

 • M41T62,
 • Serial real-time clock (RTC) with alarm,
 
byla navržena zejména pro bateriově napájené aplikace. Díky své podpoře nízkých napětí od 1,3 V až do 4,4 V ji můžeme „živit“ přímo z Li-Ion článku a počítat přitom s proudovým odběrem pouhých 350 nA. Spousta mikrokontrolérů má na svém čipu k dispozici hodiny reálného času, které však často mívají omezené možnosti a vnější krystal vyžadují dokonce ve všech případech. V našem případě se však výrobce poučil z problémů, které jinak provází řešení s mikrokontroléry či samostatnými diskrétními prvky a také problematické souhry externího krystalu s RTC.
 
 
 
Spousta mikrokontrolérů má na svém čipu k dispozici hodiny reálného času, které však často mívají omezené možnosti a vnější krystal vyžadují dokonce ve všech případech.
 
 
M41T62 navíc celý návrh zjednodušuje. Po přivedení napájecího napětí (start-up) generuje stabilní signál 32 kHz, takže lze ve spojení s celou řadou současných procesorů i celých subsystémů typu modulů Bluetooth zajistit spolehlivé spouštění. Mezi další užitečné vlastnosti, zdokonalující celé řešení, rozhodně patří funkce
 
 • OFD (Oscillator Failure Detection),
 
tj. detekce selhání oscilátoru, se kterou systém zaznamenává problémy, spojované s napájením. Zásahy ve stylu časového razítka při „spadnutí“ napájení či detekce slabé baterie tak můžeme realizovat bez potřeby dalších vnějších součástek, vyžadovaných RTC mikrokontroléru. Struktura navíc vyhovuje požadavkům UL a má vestavěnou zpětnou diodu. M41T62 navyšuje výkonnost systémů, jejichž činnost přímo závisí na záznamu dat, časových „razítcích“, monitorování intervalů nebo synchronizaci obecně. Můžeme je najít v digitálních fotoaparátech, GPS přijímačích, přenosných multimediálních přehrávačích, čtečkách karet, přenositelných monitorech, používaných v medicíně (glukometry), aj.
 
 

Základní vlastnosti M41T62:

 • Miniaturní spojení RTC a krystalu
 • Keramické provedení pouzdra o rozměrech 3,2 mm x 1,5 mm
 • Neobyčejně malá vlastní proudová spotřeba 350 nA @ 3 V
 • Nízké pracovní napětí 1,3 V až 4,4 V
 • Stabilní výstup 32 kHz po připojení napájení (power-up)
 • Detekce selhání oscilátoru pro zajištění bezpečného provozu
 • „Dochvilnost“ ještě na 1,0 V
 • Nastavitelný alarm včetně watchdogu
 


 

Cena a dostupnost:

Při odběru 1 000 ks vychází obvod M41T62 přibližně na $2.00.

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: