Jste zde

Pájení možná nahradí suchý zip

Rychlost, zaručenou vodivost a teplotní stabilitu spojů nabízí nová technologie spojování zastudena. Německého startupu NanoWired si všímají nejen hledači talentů, získal i prestižní cenu Hermes Award veletrhu Hannover Messe.

Základem nové technologie připojení je NanoWiring - kovový trávník z mědi, niklu, stříbra a dalších materiálů e vyrábí na jakémkoliv povrchu pomocí aktivního galvanického procesu. Vlasy mají typicky délku 25 um a průměr 1 um. Připomínají suchý zip. Pokud se tato vrstva napaří na oba spojované díly, stačí je slisovat dostatečným tlakem, typicky 12 MPa, výrobce udává max. potřebný tlak 20 MPa. Hustota a vlastnosti obou povrchů zajistí při tomto tlaku propojení na úrovni atomové mřížky bez působení vnějšího zdroje teploty, jak ukazuje obrázek. Výsledná sloučenina má srovnatelné elektrické a tepelné vlastnosti jako např. válcovaná měď při zachování vysoké mechanické pevnosti.

 

Další varianta technologie využívá napařený povrch pouze na jedné straně, druhý spojovaný povrch může mít jen připravené plošky. Zde je k vytvoření spoje kromě tlaku zapotřebí i předehřev na cca 210 °C. Pro kontrolu kvality byla vyvinuta speciální procedura - NanoInspection.

Novinka má několik zjevných výhod. Sestavování citlivých součástek, například senzorů za studena ochrání samotné součástky, ale také celé sestavy. V oblasti mikroelektroniky může být významné i omezení tepelných ztrát ve spojích – každý mikroampér se počítá. Teplotní stabilita nepájeného spoje je zase klíčová pro výkonové obvody, kde omezí ztráty a také nutnost chlazení. Z hlediska výrobního procesu má technologie šetřit jak náklady, tak prostor pro stroje.

Novinka se těší velké pozornosti odborníků. Není proto překvapením, že se probojovala do finále cen Hermes Award veletrhu Hannover Messe spolu se senzorovým systémem ABB a asistenčním rozhraním výrobních zařízení Human Interface Mate belgické firmy Arkite.
Na slavnostním večeru Hermes Award v neděli 312.března NonoWired zvítězil. Všechny tři finálové projekty je možné vidět pohromadě na HANNOVER MESSE (1–5. dubna 2019), na Research & Technology show v hale 2.

http://nanowired.de/ 
https://www.hannovermesse.de/en/supporting-program/awards-competitions/hermes-award/

Hodnocení článku: