Jste zde

Poznejte největší benefity moderních napájecích zdrojů

Víte, že moderní napájecí zdroje dokážou simulovat reálný provoz a výrazně zjednodušit testování při vývoji i ve výrobě? V SOS electronic jsme pro vás shrnuli nejužitečnější funkce a vlastnosti napájecích zdrojů Rohde&Schwarz.

Také si pod pojmem laboratorní zdroj představíte relativně jednoduchý zdroj pracující jako zdroj konstantního napětí s nastavitelným proudovým omezením? Není se čemu divit, vždyť takové jednoduché zdroje patří mezi nejlevnější a nejrozšířenější, mnohdy i postačují, ne však vždy a všude.

Co v případě, kdy chcete např. proudové omezení, ale ne pro krátké špičky? Nebo potřebujete omezit maximální výkon zdroje tak, aby simuloval reálný napájecí zdroj, který plánujete použít ve finální aplikaci? Dalším příkladem by mohlo být testování analogových obvodů se symetrickým napájením. V těchto případech je určitě výhodnější měnit výstupní napětí jedním ovládacím prvkem v kladné i záporné větvi. A pokud zareaguje proudová pojistka v jedné větvi, aby se automaticky vypnula i větev druhá.

Moderní napájecí zdroje poskytují podstatně větší možnosti, usnadňují vývoj a značně chrání testovaná zařízení před destrukcí v případě poruchy.

Nejužitečnější funkce a vlastnosti napájecích zdrojů R&S jsou:

 • Paralelní a sériový provoz, galvanicky izolované (plovoucí) kanály - všechny kanály lze považovat za samostatné (vzájemně izolované). To vám umožní propojit kanály do série a získat vysoké výstupní napětí, nebo paralelně, abyste získali vyšší výstupní proud.
 • Stejný rozsah napětí pro každý kanál - Ve všech případech mají kanály stejný rozsah napětí bez ohledu na to, zda si koupíte dvou, tří nebo čtyřkanálovou jednotku.
 • Režim CC (konstantní proud) a CV (konstantní napětí) - typická funkce každého dobrého napájení. Zdroj udržuje stabilní napětí až do limitu proudu nastaveného uživatelem. Od tohoto momentu je proud omezen na nastavenou úroveň.
 • Tracking - umožňuje měnit napětí na všech kanálech paralelně (jedním nastavovacím prvkem). Obzvláště užitečná funkce pro napájení a testování bipolárních obvodů, například zesilovačů atd.
 • Zadní konektory - několik napájecích zdrojů má i zadní konektory, které obsahují všechny výstupní kanály a někdy i jiné funkce, jako např. vstupy "sense". Zadní konektory jsou užitečné pro montáž do stojanu nebo na automatizovaná testovací pracoviště.
 • “Sense” vstupy - zajištění přesné úrovně napětí při zatížení, kompenzace poklesu napětí na připojovacích kabelech. Tyto vstupy jsou umístěny na předním nebo zadním panelu, což umožňuje připojení snímacích vodičů přímo k zátěži.
 • Barevné kódování provozních stavů - v případě zdrojů s barevným TFT displejem. Různé provozní podmínky jsou odlišeny barvami na displeji.
  Například u zdroje R&SNGE103B: 

Zelená: provoz s konstantním napětím
Červená: provoz s konstantním proudem
Bílá: neaktivní kanály

 

 

 • OVP, OCP, OPP (Ochrana proti přepětí, nadměrnému proudu a nadměrnému výkonu) - elektronické pojistky simulující skutečnou pojistku. Mimořádně dobrá funkce, která vám umožní nastavit omezení napětí, proudu a výkonu. Překročení kteréhokoliv z těchto parametrů vede k vypnutí kanálu. Tyto elektronické pojistky jsou uživatelsky nastavitelné samostatně pro každý kanál.
 • Zpoždění pojistky - po uplynutí uživatelem definovaného času reaguje pojistka (OVP, OCP, OPPZpoždění pojistky - po uplynutí uživatelem definovaného času reaguje pojistka (OVP, OCP, OPP). Velmi užitečná funkce pro kompenzaci nabíjení kondenzátoru nebo jiných náběhových proudů. Napájecí zdroj tyto špičky toleruje po dobu definovanou uživatelem předtím, než dojde k aktivaci pojistky.
 • Fuse link (Prolinkování pojistek) - pojistky můžete propojit tak, aby fungovaly společně pro vybrané kanály. Například pro dva navzájem spojené kanály, třetí kanál zůstane oddělen, aby napájel chladicí ventilátor testovaného zařízení apod.
 • OTP - všechny přístroje mají i ochranu proti přehřátí.
 • Zdroj a zátěž (dvoukvadrantový provoz) - nebo jinými slovy, napájecí zdroj dokáže také fungovat jako elektronická zátěž.
 • Simulace baterie - některé špičkové přístroje jsou schopny simulace baterie. Parametry baterie je možné uložit do paměti přístroje a přístroj pak funguje jako skutečná baterie (například Li-ion), včetně simulace nabíjení.
 • Programovatelné sekvence V a I - další skvělá vlastnost pro důkladné otestování zařízení, simulující situace běžné v reálném provozu, kdy dojde k poklesu napětí nebo špičkám.
 • Zaznamenávání údajů (Data logging - až 500 vzorků/s) - pokud máte zájem o měření a uložení V/A charakteristik během delšího času nebo naopak během krátkého spuštění vašeho zařízení, řešením je záznam údajů.
 • Konektivita - LAN, USB, RS-232, IEEE-488 (GPIB), WiFi? Mnohé z napájecích zdrojů Rohde & Schwarz jsou vybaveny jedním z těchto rozhraní jako standardní funkcí nebo jsou k dispozici jako volitelná výbava (“options”).

Kategorie napájecích zdrojů Rohde & Schwarz

 • Základní - I když nazýváme tuto kategorii "základní", už i tyto zdroje mají špičkové parametry a některé pokročilé funkce. Jsou navrženy pro co nejlepší poměr vlastnosti/cena.
  NGE102B, 103B (2/3 kanály)
  HMC8041, 8042, 8043 (1/2/3 kanály)
   
 • Pokročilé - Zde najdeme skutečně pokročilé napájecí zdroje s vynikající specifikací (zvlnění, stabilita, rychlost odezvy…) a mnoha nadstandardními funkcemi.
  HMP2020, 2030 (2/3 kanály)
  HMP4030, 4040 (3/4 kanály)
   
 • Speciální - špičkové zdroje s unikátními funkcemi třídy “high end”.
  NGL201,202 (1/2 kanály)
  NGM201 / 202 (1/2 kanály)
  HM8143 (3 kanály)

 

Podrobnou specifikaci každého typu naleznete v detailu produktu. Komplexní přehled a srovnání dostupných typů vám poskytne leták napájecích zdrojů R&S. Kterýkoli z napájecích zdrojů R&S v libovolné variantě vám můžeme zajistit za výhodných podmínek přímo od výrobce.

Více informací o produktech značky Rohde&Schwarz vám v SOS electronic rádi poskytneme na adrese info@soselectronic.cz

Download a odkazy:

Domovská stránka společnosti ROHDE & SCHWARZ: https://www.rohde-schwarz.com/us/home_48230.html

Hodnocení článku: