Jste zde

První softwarově definované rádio na světě určené pro výzkum 5G

Transceiver NI mmWave Transceiver System umožňuje vysílat a přijímat širokopásmové signály s bezkonkurenční šířkou pásma 2 GHz v reálném čase, v E pásmu (71-76 GHz).

NI, dodavatel řešení, která umožňují technikům a vědcům řešit ty nejnáročnější technické problémy na světě, v květnu představila první platformu softwarově definovaného rádia (SDR) na světě pro spektrum milimetrových vln (mmWave). Nový systém NI mmWave Transceiver System je kompletní transceiver, který umožňuje vysílat a/nebo přijímat širokopásmové signály s bezkonkurenční šířkou pásma 2 GHz v reálném čase, v E pásmu (71-76 GHz). Technici a vědci již mnoho let pracují s SDR systémy ve spektru pod 6 GHz. Nicméně s tím, jak firmy investují do mmWave technologií jakožto potenciálního základu pro 5G, mají nyní výzkumníci k dispozici plnohodnotnou SDR platformu pro rozvoj v této oblasti.

Systém transceiveru pro mmWave zahrnuje nové moduly PXI Express, které společně fungují jako mmWave přístupový bod pro uživatelské zařízení. Díky bezkonkurenční flexibilitě mohou uživatelé vyvíjet prototypy mmWave komunikačních systémů nebo provádět měření kanálů s pomocí jediného systému. Pro vývojáře nových bezdrátových systémů jde o nezbytný předpoklad, aby mohli dobře pochopit charakteristiky nového spektra.

Software pro základní pásmo mmWave poskytuje kompletní fyzickou vrstvu včetně kanálového kódování v podobě zdrojových kódů virtuálních přístrojů (VI) pro LabVIEW. Umožňuje tak výrazně urychlit vývoj systému, neboť usnadňuje mnoho úkolů spojených se systémovou integrací. Výzkumníci mohou také využít základní pásmo mmWave transceiveru spolu s adaptéry pro pásmo E či jinými VF adaptéry a získají tak maximální flexibilitu pro zkoumání dalších frekvenčních pásem v oblasti mmWave či mikrovln.

Jakožto klíčový účastník programu RF/Communications Lead User od NI pracovala společnost Nokia s prvními verzemi systému mmWave transceiveru při svém výzkumu v oblasti 5G již více než rok.

„Systém mmWave transceiveru od NI představoval klíčovou platformu pro náš výzkum v oblasti milimetrových vln,“ řekl Tod Sizer, vedoucí mobilních radiových komunikací v Nokia Bell Labs. „Tato platforma nabízí tu pravou kombinaci hardwaru a softwaru, potřebnou pro urychlení našeho výzkumu, a dodala nám důvěru v to, že milimetrové vlny budou skutečně představovat klíčovou technologii pro 5G. Na letošním setkání Brooklyn 5G Summit demonstrujeme mmWave systém postavený na platformě NI, s vysokou datovou propustností využívající fázované anténní soustavy s nosnou frekvencí 60 GHz, díky čemuž měníme 5G na komerční realitu.„

„Není žádných pochyb, že 5G bude zahrnovat frekvence nad 6 GHz“, řekl Charles Schroeder, viceprezident pro marketing VF a bezdrátových komunikačních technologií v NI. „Systém mmWave transceiveru je základní platformou pro porozumění modelům šíření vysokofrekvenčních signálů a pro stavbu skutečných prototypů těchto 5G systémů nové generace.“

Více informací o systému mmWave transceiveru a možných konfiguracích naleznete na adrese www.ni.com/sdr/mmwave.

Hodnocení článku: