Jste zde

Nové DSA od RFMD: řízený útlum s krokem 0,25 dB

Ať již v pásmu od 50 MHz do 4 GHz upřednostníte šest nebo sedm bitů, dostáváte do rukou rychlý, číslicově řízený útlumový člen s vysokou mírou linearity. Řešení v malém pouzdru typu QFN si navíc zakládá na čistém spínání bez nežádoucích doprovodných projevů.
Počátkem roku jsme si na HW serveru v článku Napětím řízený útlumový článek. Vše potřebné ukrývá jedno malé QFN představili teplotně kompenzované analogové řešení napětím řízeného útlumového členu VCA od společnosti RF Micro Devices (RFMD, www.rfmd.com). Obvodu RFSA2013 v pouzdru o rozměrech 3x3 mm nebyla cizí vysoká linearita, široké kmitočtové pásmo a stejně tak ani rozsah stavitelného zeslabení.
 
V nabídce výrobce se však ve skupině s označením Signal Control Products (Wireless Infrastructure) nevyskytují pouze napětím řízené útlumové články (Voltage Controlled Attenuator), ale též struktury s číslicovým řízením (Digital Step Attenuator), teplotně kompenzované prvky (Temperature Compensating Attenuator) nebo RF switche. A právě dva nové obvody skupiny DSA od RFMD si v dalším textu krátce představíme.
 
Dvojice integrovaných obvodů RFSA3613 a RFSA3714 sice nese shodné označení 50MHz to 4000MHz, Digital Step Attenuator, v některých ohledech se však bude lišit. Podle čeho tedy můžeme vybírat? 
 
Blokové schéma IO RFSA3613 a RFSA3714
 
RFSA3613 výrobce představuje jako 6bitovou, číslicově odstupňovanou strukturu DSA s vysokou mírou linearity (IIP3 >50 dBm) napříč celým rozsahem řízení zisku 31,5 dB s krokem 0,5 dB. Obvod využívá sériového řídicího rozhraní, zatímco na kmitočtu 2 GHz vykáže teplotně a také frekvenčně závislé ztráty (Insertion Loss) na úrovni 1,4 dB. Vnitřní architektura, kterou si v RF Micro Devices mimochodem nechávají patentovat, nabídne přechodovou odezvu na spínání bez překmitů a dalších „poruch“ (Glitch). Vnější adresové piny kromě toho umožňují prostřednictvím jediné sběrnice ovládat až osm DSA. Obvody RFSA3613 s kmitočtovým rozsahem 50 MHz až 4 000 MHz, vysokou rychlostí spínání pod 400 ns a požadavkem na jednoduché napájení od 2,7 V až do 5,5 V dostaneme v pouzdrech typu QFN o rozměrech 3 mm x 3 mm. RF piny pak budou bez přítomnosti stejnosměrného napětí.
 
Kmitočtová závislost útlumu a chyba DSA RFSA3613
 
Integrované obvody RFSA3714 naproti tomu přichází se 7bitovými možnostmi DSA, rozsahem řízení 31,75 dB a konečně též krokem jen 0,25 dB. K dispozici zde máme celkem tři řídicí režimy, označené jako serial, latched parallel a direct parallel programming. Na kmitočtu 2 GHz bude nutné počítat se ztrátou 1,5 dB a ve výsledku pak s pouzdrem typu QFN o rozměrech 4 mm x 4 mm. Ani zde se však nemusíme obávat nepřiměřené přechodové odezvy.
 
Další podrobnosti včetně dokumentace k oběma obvodům naleznete bez nutnosti registrace na stránkách výrobce. V případě zájmu o zmiňované vf produkty RFMD pak kontaktujte distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).
 
 
Hodnocení článku: