Jste zde

Novinky CML Microcircuits pro vf techniku. Vybírejte z přehledu

Musí se za každou cenu jednat hned o zbrusu nový integrovaný obvod? Nikoli. V řadě případů si výrobce vystačí „pouze“ s rozšířením toho, co se mu osvědčilo již dříve.
Společnost CML Microcircuits jde na to chytře. Díky svým „Function Image“, které se v oblasti vysokofrekvenční (RF) techniky staly klíčem k flexibilnímu řešení komunikační platformy s různými provozními režimy, totiž umožňuje konfigurovat integrované sub-systémy jediného obvodu a změnit tak od základu jeho chování.
 
 

CMX7164 sází na FSK

 
V našem případě se chráněný postup nazývá FirmASIC a v praxi bude vystavěn na technologii jednoho integrovaného obvodu s možností nahrání různých firmwarů, tzv. Function Image.
 
Obr. 1: Blokový diagram modemu CMX7164 od CML Microcircuits
 

Něco o CML

  • Společnost CML Microcircuits (www.cmlmicro.com) navrhuje a vyrábí obvody pro komunikační techniku. Svou historii začala psát v roce 1968 a od té doby se vypracovala v jednoho z předních světových výrobců integrovaných obvodů, zejména pro oblast telekomunikací a radiokomunikační techniky. Její součástky se používají do zařízení určených pro přenos hlasu a dat.
Pro vývojáře to pak neznamená nic jiného, než že budou pro více svých produktů s různými funkcemi používat pouze jeden obvod, příp. jindy vyrábět produkt jediný, který zase bude nabízet možnost výběru z více funkcí. Tím se už ale dostáváme k prvnímu obvodu, multi módovému modemu CMX7164 určenému pro bezdrátový přenos dat, jehož blokové schéma vidíme na obr. 1.
 
Díky trojici Function Image poloduplexní systém v současné době podporuje modulace jako jsou GMSK/GFSK (až 20 kbps), 4-QAM, 16-QAM a 64-QAM (až 96 kbps, kanál 25 kHz) nebo 2-FSK a 4-FSK, přičemž flexibilitu řešení výrobce nově rozšiřuje klíčováním kmitočtovým posuvem 8-FSK a 16-FSK (až 40 kbps), to vše při řízení z host mikrokontroléru přes C-BUS. Jeho činnost dále zefektivní též přídavné A/D nebo D/A převodníky společně s GPIO či výstupy hodinových signálů. Nejsou vyžadovány externí kodeky a obejdeme se i bez nutnosti programování DSP.
 
Hovoříme – li již o metodě Frequency Shift Keying, můžeme díky dostupným volbám vyhovět požadavkům aplikací na volitelnou rychlost přenosu a také robustnost. Nechybí zde ani režim „AutoModDetect“, umožňující zpětnou kompatibilitu se stávajícími systémy 4-FSK. Další informace naleznete v přiloženém videu a také na domovské stránce obvodu CMX7164 (Multi Mode Wireless Data Modem). Počet vývodů je mimochodem shodný s posledním dvojčíslím v jeho názvu.
 

 

CMX7131/7141 s NXDN

 
Dalším obvodem, který ve výčtu „novinek“ CML Microcircuits nesmíme vynechat, je známý PMR procesor (Personal Mobile Radio) CMX7131/7141. Zde již bude dostupných verzí firmware o poznání více, konkrétně osm, a my si v tuto chvíli vyzvedneme zejména jeho Function Image 7131/7141FI-3.x, NXDN Air Interface Protocol, který již nyní, podobně jako řada dalších, podporuje přímé spojení s DCRx CMX994 (RF Direct Conversion Receiver IC) – viz také video níže.
 
Obr. 2: Procesory CMX7131/7141 zvládají řadu standardů – nejen pro analogové, ale též digitální systémy
 
Společně tak lze vytvořit odpovídající chipset umožňující rychlý vývoj digitálních přenosových vf systémů s vysokou mírou integrace, ale zároveň nízkou energetickou náročností, vystavěných na různých standardech. S novým Function Image NXDN výrobce rozšířil stávající možnosti, které dále zahrnují podporu dPMR™, ARIB STD-T98, ARIB STD-T102 a v neposlední řadě též i klasických analogových radiostanic – PMR, stačí jen nahrát příslušnou verzi.
 
K získání podrobnějších informací čtenáře nasměrujeme na stránky obvodů CMX7131 a CMX7141 (Digital PMR (DPMR) Processors), v češtině pak na náš dřívější článek PMR procesory: digitální a přece stále analogové.
 

 

CMX983 je AFE od CML

 
Jsou zapojení, kde se bez signálového procesoru, příp. programovatelného hradlového pole, obejdeme. V opačném případě nám však mezi DSP / FPGA a vf částí systému vzniká prázdné místo, které bude nutné vyplnit, ideálně vhodnou strukturou analogového front – endu. Ve společnosti CML Microcircuits pochopitelně myslí i na tyto případy a své řešení nazývají CMX983.
 
Obr. 3: Ani vf část, ani ta výpočetní. AFE CMX983 patří do prostoru mezi tím (vývojovou desku vidíme na úvodním obrázku článku)
 
Jak vyplývá z blokového schématu na obr. 4, AFE kromě jiného přináší dva kanály A/D a také D/A převodu pro přijímací a vysílací část, sekci RF PLL a také početnou skupinu pomocných A/D a D/A převodníků využitelných v rámci vysokofrekvenčního systému. Navržen byl s cílem vyhovět požadavkům softwarově definovaného rádia (SDR). Velmi dobře konfigurovatelné obvody CMX983 podporují různé vzorkovací rychlosti a stejně tak též charakteristiky filtrů. Mohou proto účinně spolupracovat s dalšími integrovanými stavebními prvky, např. výše zmiňovaným DCRx CMX994 nebo CFBL transmitterem CMX998 (Cartesian Feedback Loop).
 
Obr. 4: Bloky sigma – delta převodníků sice tvoří základ v obou směrech, rozhodně však nejsou tím jediným. Více na domovské stránce obvodu CMX983 (Analogue Front End for Digital Radio)
 
 

PE0003: z dvojky trojkou

 
Na stránkách a také v dokumentaci výrobce jsme se opakovaně setkávali s vývojovou deskou PE0002 - Evaluation Kit Interface Card, nicméně vlna aktualizací a změn zasahovala i v těchto místech. Sluší se proto na závěr zdůraznit, že nově na vývojáře čeká sice modernizovaná, ale zároveň též kompatibilní PE0003 - PE0003 Universal Interface Card s ARM mikroprocesorem LPC4330 od NXP, která tu původní nahrazuje. V případě vývoje s obvody využívajícími v úvodu zmiňovanou technologii FirmASIC lze Function Image ukládat na mikro SD kartu.
 
Obr. 5: Karta PE0003 o rozměrech 80 x 93 mm používá na straně PC rozhraní USB 2.0, s vývojovou deskou vybraného obvodu CML pak komunikuje přes C-BUS
 
 

Při řešení projektů neustále k dispozici

 
Zaujal Vás některý z integrovaných obvodů pro komunikační vf techniku od CML Microcircuits? V tom případě neváhejte a kontaktujte distributora, společnost MACRO WEIL (http://www.macroweil.cz/), který k široké řadě součástek, modulů a také řešení z oblasti bezdrátové komunikace poskytne rovněž odborné poradenství.
 
 
Připraveno s využitím materiálů dostupných na stránkách CML Microcircuits (www.cmlmicro.com).
 
Hodnocení článku: