Jste zde

RFID technologie – bezdrátová magie

Co, kdy, kde a proč použít. Krátký přehled RFID technologií dostupných v dnešní době.

V současné době rozeznáváme 3 hlavní technologie RFID:

  •  LF (nejpopulárnější v současné době), používá pásmo 125kHz
  •  HF, používá pásmo 13,56MHz a lepší bezpečnostní algoritmy
  •  UHF, používá pásmo 868MHz, tato technologie má velký potenciál pro průmyslové aplikace, pro správu dokumentů, skladové hospodářství, řízení dodavatelského řetězce atd.

LF RFID je nejstarší a zároveň nejjednodušší technologie používaná pro RFID. Množství aplikací využívá tuto technologii např. pro přístupové systémy, elektrické zámky, pohony vrat a bran, docházkové systémy, zařízení pro zadávání hesla, bezpečnostní systémy, výtahy, poplašné systémy i registrace zvířat. Tagy (značky) mohou být vyrobeny v různých velikostech, počínajíc malými skleněnými kapslemi, používanými pro označování zvířat (jejich velikost se pohybuje od cca 3 až 5 mm v průměru), přes klíčenky a náramky používané v docházkových systémech nebo při bezhotovostních platbách v uzavřených provozech jako jsou wellness hotely, školy, zábavní parky atd.

Stále nejfrekventovanější je kreditní karta ISO, která má velmi praktickou velikost a lehce se dá potisknout např. logem firmy, jménem držitele karty atd. Pro RFID čtečky je typická čtecí vzdálenost v jednotkách až desítkách centimetrů (cca do 15-20cm). Tato vzdálenost značně závisí na velikosti antény tagu/čtečky, čím menší je anténa, tím kratší je samozřejmě čtecí vzdálenost. Také je velmi důležitá vzájemná poloha tagu a čtečky - nejlepšího výsledku dosáhneme, když je anténa čtečky umístěna paralelně s anténou tagu.

125kHz RFID technologie využívá typický EM Marin EM4102 nebo kompatibilní čipy od jiných výrobců s pevným sériovým číslem, zapsaným do paměti ROM při výrobním procesu. Takže jedinou funkcí EM4102 čipu je odeslat svůj jedinečný identifikátor do čtečky, jejíž funkce je velmi podobná snímači čárového kódu.

Z hlediska rozhraní jsou též rozdíly mezi RFID čtečkami: např. HID rozhraní USB se používá jako standardní náhrada PC klávesnice hlavně pro zadávání hesla nebo sériových čísel, čtečky s rozhraním RS232 nebo s virtuálním COM portem přes USB jsou často používány ve spojení se specializovaným software, například ve skladovém hospodářství nebo u docházkových systémů. Existují i speciální inteligentní čtečky RFID, které dokáží zpracovat informaci z tagů a např. provést kódování identifikátorů nebo jiné funkce.

Pokud potřebujete klonovat 125kHz RFID tag, je k dispozici T5577 čip, který může uložit identifikátor čipu EM4102 a chovat se jako standardní EM4102 čip pro čtečku.

HF (13,56MHz) RFID technologie, známá také pod názvem Mifare nebo ISO14443 a její verze, jako Ultralight, DESFire atd., je často používána pro bezhotovostní platební systémy, např. v dopravě (autobusové jízdenky, jízdenky na vlak, elektronická peněženka atd.) Protože tato technologie používá sofistikované bezpečnostní algoritmy a Mifare čipy mají integrovanou paměť, jsou velmi užitečné pro bezhotovostní platební aplikace, jako jsou debetní nebo kreditní karty.

Novější bankovní karty s integrovaným bezdrátovým čipem využívají právě tuto 13,56MHz technologii. HF tagy mohou být vyrobeny jako náramky, klíčenky, nálepky nebo ISO karty. Čtecí vzdálenost pro 13,56MHz je několik centimetrů, nejlepší čtečky dosahují cca 10-12cm.

UHF (868MHz pro Evropu nebo 915MHz pro Severní Ameriku) je nejmladším směrem v oblasti RFID technologií a perspektivní v průmyslových aplikacích, jako je řízení skladových zásob či sledování zásilek. Vzhledem k tomu, že čtecí vzdálenost může dosáhnout až několika metrů (4-5m), umístění tagu je mnohem flexibilnější v porovnání s LF nebo HF technologií.

Tvar a design tagu může být také velmi různorodý, můžeme se setkat s tagy ve tvaru knoflíků nebo mincí, dále v podobě nálepek, plastových etiket, náramků, kreditních karet atd. UHF technologie však nebyla vyvinuta pro účely monitorování lidí/zvířat, čtecí vzdálenost pro tagy umístěné na těle výrazně klesá, neboť lidské tělo absorbuje značnou část energie rádiových vln, potřebných pro vzájemnou komunikaci čtečky a tagu.

Prohlédněte si prosím naši nabídku v oblasti RFID tagů a čteček:  https://www.soselectronic.cz/search/products?query=rfid.
V případě zájmu nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.

 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.