Jste zde

FT311: USB komunikace s Android zařízeními bez ovladačů

Nový USB čip od FTDI podporuje Android Open Accessory Mode, čímž umožňuje bezproblémové připojení USB zařízení a šetří baterii Android zařízení.
Připojit zařízení ke smartphonu, tabletu nebo jinému zařízení s OS Android přes USB lze momentálně dvěma způsoby - pomocí USB OTG (On The Go) nebo díky tzv. módu „Android Open Accessory“.
 

Získejte vzorek FT311D zdarma!

  • Nabízíme Vám možnost získat vzorek FT311D zdarma. Stačí, pokud odpovíte na jednoduchou otázku Která rozhraní podporuje FT311D? a odpověď pošlete na samples@soselectronic.com.
  • 17. května 2013 bude vylosováno patnáct výherců.
USB OTG (USB OTG - raději být pánem než sluhou) funguje bez problémů s mnoha externími zařízeními, má však jeden zásadní požadavek: Váš smartphone musí dané externí zařízení rozeznat - musí mít pro daný typ nainstalován ovladač (podobně jako u PC). Problémem je, že pro mnohé USB zařízení musíte do Vašeho Android zařízení doinstalovat ovladač, což může být z různých důvodů problematické - neexistence vhodného ovladače, „zamčený“ systém (omezená přístupová práva), ztráta záruky na Android zařízení apod.
 
Jako řešení těchto problémů vznikl tzv. Android Open Accessory Mode, kdy se role obrací a Android zařízení komunikuje v režimu USB device (Slave). To znamená, že úkol Host přebírá externí zařazení, přičemž se eliminuje potřeba vyvíjet ovladače a je zaručena bezproblémová komunikace.
 
Tento mód je velmi vhodný pro vývoj nových zařízení, určených pro spolupráci s Android zařízeními. Současně je u tohoto módu USB sběrnice napájena z Host zařízení, což šetří baterii Android zařízení. Aplikace v daném OS pro komunikaci s USB zařízením zpravidla využívá ovladače. V tomto případě ale žádné ovladače nepotřebujeme - Android zařízení přečte sadu řetězců, popisujících připojené zařízení (výrobce, model, URL adresa, ...), což dokáže automaticky nastartovat aplikaci po připojení daného zařízení.
 
 
Samotná USB komunikace pak využívá dva koncové body pro vstup a výstup (Bulk IN a Bulk OUT). Proto je mód Open Accessory vhodný pro všechny druhy zařízení - data produkující (senzory, snímače, ...), ale i data přijímající (tiskárny, roboty, ...).
 
FT311D pak přináší takové řešení do reality. Pracuje jako převodník (Bridge) mezi Android zařízením a různými sériovými rozhraními. Je možné si zvolit až ze šesti rozhraní, což vyhovuje snad všem dnešním zařízením - UART, PWM, SPI Master, SPI Slave, GPIO, I2C Master. Velkou výhodou FT311D je, že výrobce - společnost FTDI poskytuje rozsáhlou podporu vývoje včetně vývojové desky UMFT311EV, příkladů kódů a demo aplikací.
 
 
Detailní informace Vám poskytnou dokumenty FT311 datasheet, FT311 WP_001 a FT311D Android programmer guide. Další soubory pak najdete na stránce http://www.ftdichip.com/Android.htm. V případě zájmu kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na adrese info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • kompletní řešení USB pro připojení k Android zařízením v módu „Android Open Accessory“
  • není třeba vyvíjet USB ovladače ani je instalovat do Android zařízení
  • ideální pro ovládání zařízení, sběr dat (data logging), automatizaci, ...
  • šest uživatelem volitelných rozhraní - UART, GPIO, 4 PWM, SPI Master, SPI Slave, I2C Master
  • nepotřebuje žádné programování ve věci USB protokolu
  • podpora USB 2.0 Full speed (12 Mbit/s)
  • rozšířený teplotní rozsah -40 až +85 °C
  • integrován obvod power-on-reset
  • jednoduché napájení 3,3 V (vstupy tolerantní vůči 5 V)
  • napájení USB portu poskytuje příslušenství (Host), což šetří baterii Android zařízení
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.