Jste zde

Tak trochu jiná kontrolka. Stavebnice od Mentoru svítí stylově

S modulárně řešenými signálkami na čelní panely „v novém“ přichází německá společnost Mentor. Na další generaci univerzálního součástkového evergreenu jsme si nyní posvítili i my. Dostává od nás zelenou, ale slušet jí budou i jiné barvy. A také tvary.

Novinkám z dílny našeho západního souseda se na HW serveru nevěnujeme poprvé. Za všechny vzpomeňme např. článek LED trubice M-Tube konkurují i CCFL výbojkám, ve kterých výkonný zdroj tvořily LED umístěné v koncovkách na obou koncích. Jejich světlo pak bylo stěnou trubice stejnoměrně vedeno. Trubice měla na šíření světla majoritní vliv a zároveň se nijak přímo nepodílela na jeho samotném generování, takže šlo jejím vhodným provedením vytvářet různé efekty.

 

Signalizaci zapnutí, podsvícení loga a do třetice třeba rozzáření ozdobné linky přístroje byl dán prostor zase v článku Novinky Mentor ve světlovodných systémech pro elektroniku, zatímco oblíbeným „sedmisegmentovkám“ s variabilní výškou pak v novince Plastové rozhraní bez LED a přece svítí. Nové displeje jsou modularita sama.

 

Co se v Mentoru děje v létě 2015 a co to pro našeho vývojáře může znamenat? Podívejte se.



Když jedno pouzdro nestačí

 

Zatlačit svítivou diodu do otvoru v panelu, ještě kousek, pozor na zkrat a ... hotovo. Výjev z malosériové výroby nevypadá zase tak zle, ale v případě „customer-specific“ řešení ještě zdaleka nemáme vyhráno. Na to se prostě musí jinak a rozmanitost námi vyvíjených produktů tomu jen dává za pravdu.

 

V případě nové kontrolky si toho volíme opravdu hodně, včetně konektoru

 

Klíčem ke slušnému výsledku, který opravdu funguje a ještě k tomu i pěkně vypadá, se opět stává modularita. Koncept, který v Mentoru představili minulý měsíc, jde na to přes jednoduchou „stavebnici“. Posuďte sami.

 

Světlovod (Light Guide), buzený SMD LED osazenou na malé destičce plošných spojů, se vloží do dvoudílného pouzdra a obepne fixačním kroužkem. Drátové vývody pak zakončuje volitelný konektor. A zdroj světla? Prakticky libovolná SMD LED s postranním svitem. Ke speciálním potřebám se přistupuje individuálně.

 

 

Barvy, tvary, dojmy, rozhraní

 

Je pěkné moci si vybírat, jen se v té záplavě možností neztratit. Vnitřní světlovod volíme včetně způsobu jeho zakončení přesně na míru dané aplikaci. Nevyhovuje – li čiré provedení, nasadíme matné a vybírat musíme též barvu. Bude se na panelu vyjímat vypouklé, konkávní nebo spíše ploché zakončení? A co teprve průměr. Oblast působnosti zde máme od 1,5 až do 6,0 mm.

 

Modulární signálky osadíme a zafixujeme do čelních panelů s tloušťkou min. 1,5 mm

 

Přecházíme k samotnému zdroji světla. Stranová SMD LED může mít barvu jednu či rovnou dvě a problémem zde není ani RGB. Teple bílá se už omrzela a z té další zase „mrazí“? Budeme originální a vybereme si třeba oranžovou nebo stylově modrou.

 

Designy čitelné i na slunci, stmívatelné zdroje nebo rovnou infračervená oblast? Svítíme nebo blikáme? Variant je bezpočet a my ještě zmiňujeme tu s nízkým proudovým odběrem 2 - 5 mA, třeba pro bateriové přístroje. Napájecí napětí máme stejnosměrné s přihlédnutím ke konkrétnímu úbytku na P-N přechodu. Našich oblíbených 5, 12 nebo i 24 V si zase pojistíme vestavěným rezistorem, zapojeným v sérii. A co třeba rozhraní UART?

 

Zaklínadlo jménem „customer-specific“

 

Nezapomínáme ani na další pouzdro okolo LED. Také to může mít řadu barev spolu s leštěným nebo matným povrchem (chrom, nerez) a k dispozici budou též speciální kompozice materiálů nebo alternativy jako jsou ABS či PP. Na drátových přívodech požadované délky se pak ve finále osadí ještě ten správný konektor, zajišťující rychlé, ale především bezpečné spojení.

 

 

Místo závitů spíše ESD ochranu. Nebo IP68

 

Takto vzniklou kontrolku nebude při montáži nutné zezadu šroubovat. Místo toho ji do panelu tloušťky 1,5 mm a více z jeho čelní strany pouze vložíme a zajistíme proti pohybu speciálním kovovým kroužkem. Pro všechny případy se dále nerozpakujeme použít ani volitelné ochranné diody – místo zde bude vyhrazené i pro ně.

 

Jednoduché osazení s nezbytnou fixací na panel

 

Celá „stavebnice“ bude díky materiálům odolným vůči UV záření vhodná i do venkovního prostředí. S těsněním a kompletním uzavřením desky se pak snadno dostaneme i na úroveň krytí IP68. Pro čelní panel navíc z principu použitého světlovodu uvažujeme zvýšenou úroveň ESD ochrany > 10 kV. Průměr otvoru 8 mm dále umožňuje nahradit předchůdce v provedení THT novou SMD variantou.

 

 

Jak to dělají druzí

 

Malá vsuvka: na stránkách http://www.mentor-bauelemente.de/en/ v sekci Know-How / References naleznete pro svůj vývoj další inspiraci. Podívejte se, jak se skutečně různorodým řešením od Mentoru nakládají výrobci zvučných jmen, např. Kärcher, Sennheiser a spousta dalších. Mnozí již po řadu desetiletí.

 

Barevná svíticí inspirace čeká na stránkách Mentoru v části Reference

 

Více se dozvíte také ze dvou brožur Lighting Options a Lighting Ideas (ke stažení ve formátu PDF). Zcela zdarma je navíc dostanou i zájemci o tištěné provedení.

 

 

Nová signálka. Přehledně a v bodech

 

Možnosti a přednosti nového indikačního prvku s SMD LED od společnosti Mentor na závěr vyjádříme v následujících dvanácti bodech:

 

  • modulární systém
  • vhodné pro nesčetné množství aplikací
  • svobodná volba SMD LED (jedna nebo dvě barvy, RGB, teplá nebo studeně bílá, speciální barvy, IR)
  • rozmanité volby v otázce světlovodu, jeho zakončení, provozního napětí, pouzdření
  • volitelný kablík s konektorem
  • odolnost vůči UV záření, vhodné i do venkovního prostředí
  • vodotěsné, krytí IP68 s otvorem Ø8H7
  • vysoká úroveň ESD ochrany pro čelní panel > 10 kV
  • možnost osadit ochranné ESD diody a sériové rezistory
  • rychlá a jednoduchá montáž, během osazování se nic nešroubuje
  • montážní otvor 8 mm shodný s předchozím řešením
  • snadná náhrada při vytváření nového designu

 

Řešení je to povedené a díky svému modulárnímu přístupu s celou řadou možností dává smysl. V případě zájmu o produkty Mentor se pak obracejte na distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).

 

 

(připraveno s využitím materiálů dostupných na stránkách Mentor)

 

 

Hodnocení článku: