Jste zde

Výrobci lékařských zobrazovacích zařízení mohou díky portfoliu vestavěných procesorů a analogových produktů TI dosáhnout rychlej

TexasInstruments-Logo.png

Společnost Texas Instruments - představila portfolio více než 15 dedikovaných vestavěných procesorů, které lékařům a klinikům přinesou rychlejší a přesnější výsledky.

Výrobcům zobrazovacích zařízení umožní vyvinout nové metody či zkonstruovat menší a přenosné verze stávajících produktů. Tyto procesory jsou zaměřeny na řadu aplikací zobrazování v lékařství, včetně ultrazvuku, počítačové tomografie (CT), pozitronové emisní tomografie (PET), magnetické rezonance (MRI), digitálního rentgenu, optické koherenční tomografie (OCT) a dalších nově vyvinutých metod. Procesory společně s kompletní škálou katalogových i zákaznických analogových produktů společnosti TI poskytují kompletní řešení signálního řetězce a pomáhají zvýšit rychlost a dostupnost zdravotní péče pro miliony lidí na celém světě. Další informace o procesorech a nové řadě ultrazvukových vysílačů společnosti TI naleznete na adrese www.ti.com/medicalimaging.

Rychlejší a přesnější péče

Vestavěné digitální signálové procesory jsou flexibilní programovatelná zařízení, která lze aktualizovat v místě instalace s použitím novějšího softwaru a algoritmů. Univerzity, programátoři a výzkumná centra neustále vyvíjejí nové algoritmy pro zlepšení zřetelnosti, hloubky a užitku diagnostických zobrazení. S rozšiřitelnými procesory TI lze tyto nové algoritmy snadno implementovat do již instalovaných přístrojů. Pro výrobce vybavení tyto rychlé aktualizace znamenají prodloužení životnosti instalací při současném zlepšení funkčnosti přístrojů. Z pohledu kliniků a pacientů se lepší zobrazení rovná lepší diagnóze a lepší péči.

Procesory a analogové produkty TI s vysokým výkonem vedle vylepšení zobrazení také příznivě ovlivňují rychlost péče. Mnoho integrovaných obvodů TI pro zobrazování v lékařství nabízí výjimečný výkon při velmi nízké spotřebě a  miniaturních rozměrech, díky čemuž mohou výrobci z velkých a stacionárních přístrojů učinit přenosná nebo kapesní zařízení. Přenosná zařízení pro zobrazování lze dopravit přímo k pacientovi – ať už v ambulanci, na odlehlých místech nebo při třídění pacientů v úrazových situacích – a zlepšit tak celkovou rychlost a účinnost poskytnutí léčby.

Vestavěné procesory i technologie DLPTM společnosti TI dále výrobcům dávají do rukou nástroje pro nové zobrazovací metody. Všechny nové techniky (zobrazování elasticity tkání, hyperspektrální zobrazování, adaptivní zobrazování specifické pro pacienta, 3D/4D zobrazování a zobrazování cév) využívají mnoho schopností výkonných zařízení s nízkou spotřebou od TI. Například díky novým algoritmům vyvinutým přímo pro procesory TI lze získat zobrazení elasticity tkání specifické pro konkrétního pacienta v reálném čase a optimálně stanovit diagnózu. V případě 3D/4D zobrazování, které vyžaduje obrovský objem zpracování dat v reálném čase, procesory TI zlepšují podrobnost 3D modelování plodu při klinické analýze a zpřístupňují efektivní 4D kardiovaskulární aplikace. Technologie DLP umožňuje zvýraznit a snadno zobrazit cévy pacienta a eliminuje tak riziko špatného zavedení kanyly.

„Od 80. let 20. století společnost TI spolupracuje se zákazníky z oblasti lékařství a s průkopníky zobrazování (například s Washingtonskou univerzitou) na vývoji technologií, které přinášejí pokrok v lékařské elektronice a zlepšují péči o pacienty,“ uvedl Niels Anderskouv, viceprezident DSP Systems, TI. „Věříme, že s tímto portfoliem procesorů skutečně můžeme dát svým zákazníkům do rukou nástroje, které potřebují k poskytnutí rychlejších a přesnějších výsledků zobrazování pacientům a lékařům.“

Nejširší dostupné portfolio integrovaných obvodů pro zobrazování v lékařství

Při řešení četných úskalí, kterým čelí výrobci zařízení pro zobrazování, začíná společnost TI signálovým řetězcem – vezme analogový signál zachycený přístrojem, digitalizuje jej pro účely analýzy a pak jej převede zpět na analogový, aby si jej praktický lékař nebo klinik mohl prohlédnout. Kromě signálového řetězce společnost TI poskytuje i řízení napájení a hodinových signálů, rozhraní, zesilovače a převodníky dat. Výsledkem je nejširší dostupné portfolio polovodičových produktů pro všechny metody zobrazování v lékařství.

Vestavěné procesory TI - od vysoce výkonných vícejádrových zařízení po produkty s minimální spotřebou - splňují potřeby výrobců zařízení pro zobrazování. Například četné vícejádrové produkty TI nabízejí značný výpočetní výkon, který výrobci potřebují pro špičkové zobrazovací metody. Vysoce výkonné jednojádrové procesory (například TMS320C6455 a TMS320C6452) jsou vhodné pro zobrazovací metody, které vyžadují operace v reálném čase, například ultrazvuk, digitální rentgen, OCT, hyperspektrální zobrazování a další nově vyvíjené aplikace. Řada TMS320DM644x využívá uznávané dovednosti společnosti TI v oboru zobrazování a v aplikacích zobrazování zlepšuje zpracování v back-end části. Přenosné a kapesní aplikace využívají procesorové platformy OMAP™ a TMS320C67x s nízkou spotřebou, které poskytují mnohem lepší poměr výkonu vůči spotřebě než tradiční programovatelná logická pole (FPGA). Portfolio produktů TI založené na technologii DaVinci™, které kombinuje periferie, paměti a procesory, nabízí kompletní procesorové řešení, jež výrazně redukuje velikost desek plošných spojů i složitost v menších produktech, které tak lze rychleji uvést na trh.

Každý z těchto procesorů je obklopen sestavou analogových produktů, které jsou navrženy tak, aby zlepšily účinnost, rychlost a zpracování snímků zachycených na obrazovce. Konkrétně pro ultrazvukové aplikace společnost TI nabízí specializované produkty pro analogový signálový řetězec, například řadu AFE58xx, což jsou plně integrované analogové front-end části, jež umožňují konstruovat inovativní a cenově dostupné ultrazvukové systémy s minimální velikostí, nepřekonanou kvalitou obrazu a sníženou spotřebou – od kapesních zařízení po vysoce výkonné ultrazvukové přístroje. Kromě toho byla dnes oznámena nová řada integrovaných obvodů – řada TX7xx vysokonapěťových přepínačů a generátorů impulsů pro ultrazvukové systémy, od přenosných po systémy střední třídy. První integrovaný obvod této řady, TX734, je čtyřkanálový vysokonapěťový generátor pulzů, který ve srovnání s diskrétními řešeními snižuje velikost desky plošných spojů o 50 procent a jeho funkce aktivního tlumení zlepšuje symetrii pulzů a zkreslení druhého řádu, čímž lze dosáhnout zřetelnějších snímků. Další informace naleznete na adrese www.ti.com/ultrasound.

Součástky pro zdravotnictví od společnosti Texas Instruments

Společnost TI pomáhá utvářet techniku, aby zlepšovala kvalitu a dostupnost lékařského vybavení a přivedla revoluci do zdravotnictví ve 21. století i po něm. Díky kompletní škále analogových aDSP produktů - od stavebních bloků po ucelená polovodičová řešení - společně se systémovým rozhledem, celosvětovou infrastrukturou podpory, pokročilou technologií procesů a s přispěním zdravotnického průmyslu společnost TI pomáhá nabídnout flexibilnější, levnější a dostupnější inovační lékařskou elektroniku. Zkušenosti společnosti TI na různých trzích, jako jsou bezdrátové komunikace, spotřební elektronika, automobilový průmysl a letectví a kosmonautika, umožňují technikům splnit rostoucí nároky na vyšší rychlost, lepší přesnost, nižší spotřebu a menší velikost zařízení, ale přitom zachovat vysoké standardy kvality a spolehlivosti, které lékařský trh vyžaduje. Další informace naleznete na adrese www.ti.com/medical.

Hodnocení článku: