Jste zde

Máte již vyřešeno připojení k DPS?

Svorkovnice sérií PV, SV a SH jsou dostupné v obrovském množství verzí a velikostí, proto zde zajisté najdete vhodný typ i pro Vás.
Velmi častý požadavek na jednoduché a spolehlivé připojení vodičů k DPS je aktuální asi tak dlouho, jak dlouho zná svět desky s plošnými spoji. Řešení je mnoho, výrobců také, takže volba vhodného typu bývá zpravidla otázkou Vašich preferencí, požadavků zařízení, dostupnosti, nabídky distributorů, atd. Rovněž u distributora, společnosti SOS electronic, najdete různá řešení od světových výrobců jako např. TE Connectivity (Tyco, AMP), Wago, Phoenix Contact a rovněž od společnosti Euroclamp.
 
 
Právě posledně jmenovaný, Euroclamp, se specializuje hlavně na svorky do DPS, což se odráží v bohaté nabídce. Ze zkušeností je možné kvalitu a spolehlivost těchto konektorů jenom potvrdit. K nejoblíbenějším patří série PV, SV a SH, což jsou svorky do DPS a k nim náležící protikusy na kabel. Jsou dostupné s rozestupy pinů 2,5 mm / 2,54 mm / 3,5 mm / 3,81 mm / 5,0 mm / 5,08 mm / 7,5 mm / 7,62 mm / 10,0 mm a 10,16 mm. Abyste mohli snadno najít vhodný typ, přinášíme Vám několik tipů a také si vysvětlíme jejich značení.
 
PVxx - hlavní typ na DPS
  • Příklad: PV02 (02-24 = počet pinů) - 5.08 (rozestup pinů) - V (V - vertical, H - horizontal) - M (M - modulární, P - uzavřené)

SVxx - svorkovnice na kabel (female), určeno pro připojení se sérií PVxx (protikus)
  • Příklad: SV02 (02-24 = počet pinů) - 5.08 (rozestup pinů) - P (P - zadní připojení vodičů, F - přední připojení vodičů) - * (doplňkový údaj, např. „K“ = verze s bočními šroubky)
 
SHxx - pravoúhlé svorkovnice na kabel (female), určeno pro připojení se sérií PVxx (protikus)
 
Velmi užitečným „doplňkem“ těchto sérii je i řada SFxx, t.j. svorkovnice na kabel (male), která umožňuje spojení kabel / kabel (s typy SVxx nebo SHxx). To může být velmi výhodné, pokud např. chceme některý modul překlenout (vyřadit) a přitom nechat vstupní a výstupní vodiče propojené (např. různé verze téhož výrobku). Novinkou ve výrobním programu je i série PF - (female) do DPS, která umožňuje připojení konektorů SF (male).
 
Společným znakem svorkovnic PV je poměrně vysoká proudová zatížitelnost - např. 12 (16) A / 450 VAC u typů s rozestupem pinů 5,0 nebo 5,08 mm a max. průřez vodiče 4 / 2,5 mm2 (pevný drát / lanko). Tělo konektorů je vyrobeno z pevného samozhášivého polyamidu (UL94-V0), samotný konektor je z poniklované slitiny mědi. Základní barva těchto konektorů je zelená (RAL6032), na objednávku jsou dostupné i jiné barvy (šedá, černá, modrá, červená, žlutá, hnědá, ...). Nezanedbatelnou předností bude též široký rozsah pracovních teplot -40 až +130 °C.
 
Typy s velkým rozestupem pinů (např. 10 mm) jsou fyzicky shodné s typy s polovičním (5 mm) rozestupem, liší se jen „vynechanými“ piny a samozřejmě vyšším max. dovoleným napětím (750 VAC). Snad nejlepší představu o možnostech těchto „plug-in“ konektorů Vám poskytnou obrázky jednotlivých typů. Detailní popis najdete v přehledovém katalogu Euroclamp, v hlavním katalogu Euroclamp, jakož i v příslušných katalogových listech. V případě zájmu kontaktujte společnost SOS electronic na adrese info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • ucelená série nasouvacích (plug-in) konektorů do DPS
  • vynikající poměr cena / kvalita
  • velké množství verzí
  • 2 - 24 pinů
  • rozestupy 3,5 - 10,16 mm
  • dostupné i verze se zajištěním šroubky
  • umožňují též spojení „wire to wire“
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: