Jste zde

Jak vybrat správnou úspornou zářivku

Tento článek není technickým rozborem funkce zářivky, ale spíše úvahou na téma výběru správného

typu zářivky. Zaměřím se hlavně na hledisko cena versus životnost a účinnost.

Pri nakupu kompaktnich zarivek (tzv. uspornych zarivek = CFL = Compact Fluorescent Lamp) NESMIME koukat pouze na cenu svitidla. Aby ctenar, ktery nevi jak funguje zarivkova trubice rozumel nasledujicimu textu, rychle popisi princip:

Zarivkove trubice pracuji na principu elektrickeho vyboje v plynych smesich. Pro dostazeni vyboje obvykle potrebujeme 2 elektrody (2 draty), mezi kterymi je dostatecne velike napeti, ktere zpusobi...:
Sama zarivka je nizkotlaka vybojka, ktera vyuziva jeden z druhu vyboje: obloukovy. Obloukovy vyboj ma obvykle termoemisni katodu coz je zarizeni - kus dratu, ktery je schopen pri vyskokych teplotach (>900 oC) emitovat (generovat, vyprodukovat..) dostatecne mnozstvi elektronu (elementarni nosic naboje). Tyto "volne" elektrony jsou nasledne urchleny elektrickym polem mezi dvemi elektrodami. Takto urychlene elektrony se srazi s atomy plynne naplne vybojky, ionizuji je - uvolni z atomu dalsi elektrony z valencni vrstvy, tyto elektrony se opet urychluji a tak dale... tento jev se nazyva ionizace plynu, kdy se nevodivy plyn stava vodivym - vznika nizkoteplotni plasma. Ovsem srazka elektronu a atomu nemusi vyvolat vzdy ionizaci - na tu je potreba vice energie a kdyz se srazi elektron s nizsi energii s atomem, atom prijme jeho energii a samomovle ji pak vyzari v podobe svetla (prip. UV- ultrafialove zareni).
Zarivky maji jako aktivni latku vyboje smes argonu a rtuti, rtut vyzaruje UV zareni a to se transformuje pomoci luminoforu (to bile na trubici) do oblasti viditelneho zareni - svetla. 

System elektronickeho zapalovani zarivky je pro zvyseni zivotnosti slozitejsi a vyrobce nikdy nemuze dosahnout ceny napr. 100Kc / 20W CFL. Popisi nyni postup zapaleni zarivky, ktery zaruci jeji vysokou zivotnost, ktera je dana hlave zivotnosti emisni latky (obvykle baria) na elektrodach, coz se da generalizovat jako zivotnost vlaken- elektrod.

System zapaleni zarivky se sklada ze 3 fazi:

  1. predehrati vlaken - nejpodstatnejsi cast zapaleni pro zvyseni zivotnosti emisni latky. Vlakna se zahreji na priblizne teplotu pri ktere dale pracuji. V teto fazi se vytvori velke mnozstvi emitovanych elektronu, ktere v dalsim bode zapaleni budou urychleny vysokym napetim (pro odborniky vysokou intezitou el. pole)
  2. na zarivku je pripojeno vysoke napeti (radove stovky az 1200V), emitovane elektrony jsou urchyleny, zpusobi ionizaci plynu - vyvtvori nizkoteplotni plasma.
  3. zarivka se prepina do kontinualniho modu - konstantni proud trubici.

Vsechny tyto body zapalu jsou provadeny u modernich systemu zapalovani zmenou frekvence proudu kterym se zarivka napaji. (zapojeni je slozitejsi, jedna se o seriovy rezonancni obvod L-C, ktery je schopen vytvorit dostatecne vysoke napeti pro ionizaci).

Pokud ovsem zarivku nepripravime pro zapaleni vyboje, - tedy elektrody zustanou studene a my na trubici pripojime vysoke napeti, elektrony jiz nemaji dostatecnou energii (v podobe vysoke teploty vlakna) a jejich energie potrebna pro vystup z elektrody (katody) je vysoka. Takovymto postupem zapalovani dochazi k rozrusovani emisni vrsvy na elektrodach - (elektrody se poskozuji) a snizuje se jejich zivotnost (mam vyzkouseno).

Zaver: 
Zakoupit si zarivku, ktera je od nejakeho no-name vyrobce, - levna... je naprosta blbost pramenici z neznalosti. Protoze, aby vyrobce snizil cenu musi take zjednodusit system zapalovani a prave vynecha predzhaveni, primo pripoji vysoke napeti na trubici.... zarivka pracuje na 1 frekvenci a pokud se porusi trubice dojde ke zniceni elektroniky - zapalovaciho systemu.

Jak poznate, ze prave ta CFL kterou mate v ruce je spravne navrzena?:

Pri zapnuti nesmi okamzite naskocit (nesmi hned svitit), prodleva 0.5-1s prave v teto dobe se vlakna predehrivaji, zarivka v teto sekveci NESVITI!. Po teto dobe jiz zacne svitit s mensim jasem a po cca 30s - 1min pracuje na plny vykon.

Ceny opravdu kvalitnich zarivek se pohybuji ve stovkach Kc (200-400), ovsem pokud chcete, aby Vam CFL vyrdzela dlouho kupte drazsi s jiz popsanym efektem pri zapinani. Dalsi aspekt, je ze pokud je CFL levna, urcite nebude mit kvalitni trubici: spatny luminofor, ktery rychle starne (=snizeni ucinnosti, snizeni sveteleneho toku=mnozstvi svetla), vetsi obsah toxicke rtuti. V dnesi dobe jsou vyvinuty zarivky s desetinovym mnozstvim rtuti - jsou tedy mnohem ekologictejsi nez stare nebo levne, maji vyssi ucinnost a zivotnost. 

!!NENI REKLAMA:!! pokud se rozhodnete kupovat CFL tak od renomovanych firem jako je Philips, Osram+Sylvania, General Electric.... (pokud znate jeste dalsi velmi solidni vyrobce, prosim poslete email!) Zaplatite vic, ale vyplati se to. +Setrite zivotni prostredi!!! Doporucuji tedy zakupovat CFL ve specializovanych prodejnach, kde Vam mohou poradit i co se tyce barvy a teploty svetla. Nakupovani CFL v supermarketech s jidlem mi prijde trochu neekonomicke, protoze clovek kupuje zajice v pytli. 


Nakonec uporozrneni:
Zarivky (jak CFL tak obycejne) se NESMI vyhazovat do komunalniho odpadu! (tedy zarivka v popelnici je nepekny cin) - Pri rozbiti trubice se do ovzdusi dostavaji pary rtuti, ktera je velmi toxicka. Dalsi ne prilis jednou casti je luminofor.... a dalsi tezke kovy, ktere nemaji zrovna priznivy vliv na nase zdravi a vubec na zivot. Rtut utoci predevsim na nervovou soustavu - zpusobuje necitlivost rtu, malatnost a poskozuje navzdy mozek. Priznaky "otravy" - tedy nevratenho poskozeni jsou podobne autismu. 

Hg + Autismus: http://www.whale.to/v/mercury2.html 

Dale zakoupenim usporneho zdroje svetla (jakehokoliv mimo inkandescentnich (zhavenych) zarovek) prispejete ke snizeni emisi rtuti do prostredi, protoze emise rtuti predstavuji celosvetove 6000 tun rocne spalovanim uhli = prevazne elektrina, 7000 tun vyprodukuji vulkany, 3500 tun zbyva na automobilismus, vysoke pece a spalovani komunalniho odpadu. Emise rtuti ze zarivek predstvuji zlomek (2.5t rocne) celkovych emisi. [zdroj: U.S. EPA = United States Environmental Protection Agency] Myslim, ze si muzeme udelat obrazek o tom, jak civilizace zamoruje zivotni prostredi toxickymi latkami (lidstvo uvolni 1.35 krat vice rtuti nez uvolnuji prirodni zdroje! SUMA=16 500 tun rtuti rocne, do atmosfery, oceanu...)

Celkove se da rici, ze zakupovanim sice levnych, ale nekvalitnich veci, ktere maji velmi kratkou zivotnost, zamorujete zivotni prostredi mnohem vice, nez kdyz zaplatite jednorazove vyssi castku. Ten kdo umi pocitat se jiste dopocita co si ma koupit a co se mu z dlouhodobeho hlediska vyplati... 
 

Petr Sládek
Hodnocení článku: 

Komentáře

Pracoval som dlhú dobu ako skúšobný technik v štátom akreditovanej skúšobni. Cez ruky mi prešli stovky takýchto trubíc od desiatok výrobcov. Môj záver: Je úspech ak trubica vydrží viac ako 2 roky(aj od Philips, Osram, General Electric). U čínskych výrobkov menej. Táto doba sa dá predĺžiť ak sa trubica menej zapína a dlhšie svieti. Aj keď trubica svieti, jej svietivosť sa znižuje opotrebením luminoforu.
Aj keď je na trubici deklarovaný výkon, u noname trubíc býva reálny výkon až o 30% nižší. Miera rušenia z hľadiska elektromagnetickej kompatibility býva u noname trubíc vysoko nad normou. Ale aj tak pri masívnom náraste počtu trubíc sa miera pozadia elektromagnetického smogu zvýši.

"Pokud ovsem zarivku nepripravime pro zapaleni vyboje, - tedy elektrody zustanou studene a my na trubici pripojime vysoke napeti, elektrony jiz nemaji dostatecnou energii (v podobe vysoke teploty vlakna) a jejich energie potrebna pro vystup z elektrody (katody) je vysoka. Takovymto postupem zapalovani dochazi k rozrusovani emisni vrsvy na elektrodach - (elektrody se poskozuji) a snizuje se jejich zivotnost (mam vyzkouseno)."

Myslí toto autor vážne?
CFL žiarivka môže po malej úprave bez problémov fungovať aj po prepálení oboch vlákien (mám vyskušané)
Tak si niesom s tým poškodzovaním taký istý, skôr by som to pripísal prúdovému nárazu pri zapnutí.