Jste zde

GAMEPORT spíná žárovku na 230V pomocí MIDI-OUT - Přišlo z internetu

Gameport se používá k připojení Joysticku, vyhodnocování teplot, měření napětí a dokonce i jako jeden digitální výstup. Výstup se nazývá MIDI-OUT a používá se k řízení připojených elektronických hudebních nástrojů.

Gameport se používá k připojení Joysticku, vyhodnocování teplot, nebo měření napětí, ale málokdo ví, že gameport vlastní i jeden digitální výstup. Tento výstup nazývaný MIDI-OUT se používá k řízení připojených elektronických hudebních nástrojů. Proto se gameportu někdy říká MIDIPORT. MIDI-OUT se jinak nevyužívá a proto je trvale volný, ikdyž je zapojený Joystick.

Na použítí MIDI-OUT jsem přisel, když již COM1, COM2, LPT1 a LPT2 byly plně obsazeny a já potřeboval jednoduchý spínač na WATCHDOG, co hlídá chod počítače. MIDI-OUT je naprosto postačující pro zapnutí a vypnutí. Protože zapojení fungovalo docela dobře, tak mne napadlo demonstrovat, co dokáže nikým nevyužívaný midi výstup, který se nachází skoro vkaždém počítači a čeká na nějaké využití.

Navrhnul jsem zapojení, které je jednoduché (každý si ho může upravit, nebo zapojit úplně jinak) a je ze šuplíkových zásob. Optočlen 4N35 byl odpájen z vyhořelé telefonní ústředny a jeho ůkolem je ochránit PC před okolím. MIDI-OUT je na GAMEPORTU pin číslo 12 a mínus je pin 4 a pin 5. I pokud nenaleznete schéma zapojení, tak uprostřed portu hledejte voltmetrem napětí 4,9V. Napětí na obou krajích si momentálně nevšímejte, je to +5V které se použína pro napájení Joysticku.

Na pin číslo 12 připojte rezistor 220 ohmů a do série s ním prozatím klasickouLED diou na 20mA. Pokud jste ji zapojili správně, tak Vám svítí.

Ovládací program:

Je napsán ve Visual Basicu, pokud mu zrovna nefandíte, tak se pokuste ze zdrojového kódu vyčíst jak to funguje a spáchejte vlastní dílo - základní podstatou je vlastnit knihovny, které slouží k vysílání pokynů na MIDI-OUT a pak jenom zjistit, jaký vyslat pokyn, aby obsahoval co nejvíce impulzů

Použití programu:

Program naleznete zde. Stačí stáhnout .zip soubor a vlastnit Visual Basic.

Po spuštění .vbp se Vám zobrazí zdrojová část programu, který umí zasílat pokyny na audio-out a midi-out. Vytvořte nový CommandButton, dvakrát na něj klikněte a dostanete se do zdrojové části tlačítka. Do ní zkopírujte tento kód:

Dim i
 For i = 1 To 3000
  'Napeti klesne ze  4,9V na 0,8V
  Call note_on(0, 0,  0)
 Next i 

Spusťte program šipkou nahoře (Start). V levé tabulce vyberte MPU-401. Pokud vyberete jiný, tak se bude ozývat zvuk z reproduktorů. Nebojte se, nic se nemůže spálit, jenom to nebude dělat to, co chceme. Nyní stiskněte Vámi nově vytvořené tlačítko, a pokud jste vše udělali správně, tak Vám LED dioda pohasla asi na 3 vteřiny. Voltmetrem zjistíte, že původní plné napětí +4.9V pokleslo na +0,8V střední hodnoty.

Nyní můžeme připojit jakýkoliv optočlen a spínat cokoliv. Třeba výkonový tranzistor, tyristor a nebo relé, které může spínat třeba žarovku 230V/200W.

Třeba se necháte inspirovat zapojením na obrázku a můžete se vytahovat před kamarády, že Váš GAMEPORT rozsvěcí Vaši stolní lampičku.

Pokud již použíjate Joystick na portu, tak ho odpojte a pokuste se rozdeklovat jeho připojovací konektor(to je to na konci kabelu). Pokud se to povede, tak připájejte dva vodiče na odpovídající piny a vyveďte je ven až k Vašemu optočlenu. Zapojení na obrázku prvním impulzem sepne a rozepne teprve druhým impulzem. Pokud by to špatně spínalo, tak T2 spínejte ještě dalším přidaným tranzistorem, který teprve spíná IO. Pokud by to spínalo i bez Vašeho pokynu k sepnutí, tak zkuste připojit k T2 na bázi kondenzátor připojený na mínus něco mezi 100nF až 10mikro farad.

Poznámka redakce: Zapojení nám poslal jistý uživatel s poznámkou, že autor je neznámý. Přesto ho zveřejňujeme přesně v té podobě v jaké k náám dorazil, neboť myslíme, že inspirace není nikdy dost a i podobná zapojení mají mít u nás své místo.

Hodnocení článku: