Jste zde

Cyklistická bunda s blinkry a brzdovými světly

Cyklistickou bundu s nositelnou elektronikou, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru nebo brzdění, vyvinuli na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.
Vědecký tým profesora Zdeňka Kůse a docenta Antonína Havelky na vývoji inteligentního cyklistického oděvu spolupracoval se třemi českými firmami. Plzeňká firma APPLYCON a liberecký ELITRONIC zajišťovaly návrh a výrobu celých ovládacích modulů. Táborská firma KALAS pak na pondělní tiskovou konferenci přinesla už první dva vzorky nového modelu.
 
Vývoj trval asi jeden rok. Počáteční náklady hradila fakulta textilní z vlastních zdrojů, následně se zapojily i výše zmíněné firmy. Výsledkem je unikátní bunda, která podstatně zvýší bezpečnost cyklistů v silničním provozu. „Cyklistu v této bundě nemůže přehlédnout žádný řidič auta,“ řekl novinářům Antonín Havelka, vedoucí katedry oděvnictví.
 
 
 
Navenek jde o běžnou reflexní cyklistickou bundu, která je ale na zadní viditelné části vybavena blikajícími LED diodami. Systém se skládá ze dvou modulů. Jeden je umístěn na jízdním kole a zpracovává signály změny směru jízdy a brzdění. Tyto signály jsou odesílány do druhého modulu v oděvu, který na jejich základě řídí svit LED diod integrovaných do oděvu. „Osvětlení má relativně malou spotřebu elektrické energie a díky technickému řešení integrace do textilie snese běžnou údržbu oděvů,“ uvedl Milan Baxa, jednatel firmy Applycon.
 
Oba moduly se skládají ze stejných základních částí - akumulátor, deska s řídící elektronikou a bezdrátový komunikační člen, přičemž rozdílná je pouze konstrukce řídících desek, kdy jedna z nich obsahuje digitální vstup pro příjem signálů ze tří senzorů na bicyklu, druhá výstup pro napájení čtyř sekcí akčních členů v tričku. „Moduly mají kompaktní rozměry, umožňující snadnou integraci do oděvu a montáž na jízdní kolo. V oděvu je elektronický modul zasunut v kapse, na rubové straně, nacházející se u spodního lemu bundy. Na jízdní kolo je pak nutné osadit zapouzdřenou elektroniku připínacím klipem, který umožní snadné připnutí a odepnutí. Modul je potřeba sundat pří dobíjení akumulátoru nebo pokud by hrozilo jeho odcizení při parkování na veřejných místech,“ dodal Baxa.
 
Podle Antonína Havelky jde o český unikát, který má velkou šanci proniknout na zahraniční trh. „Bunda je zhotovena z prodyšného materiálu, který zaručuje komfort i při fyzické námaze. Systém elektroniky je lehký a pocitově neznatelný, takže cyklistu vůbec neobtěžuje. Systém mohou využít i motorkáři nebo inline bruslaři.“ řekl docent Havelka.
 
Prodej by měl podle Josefa Filipa, výkonného ředitele firmy KALAS, českého výrobce sportovního, převážně cyklistického oblečení, začít příští rok na jaře. „Cenu ještě nemůžeme prozradit, ale rozhodně bude snesitelná pro běžné zákazníky. Veřejnosti  bundu poprvé představíme letos na podzim na veletrhu v Německu,“ informoval novináře Filip.
 
Zástupci všech tří firem se shodli na tom, že ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci chtějí rozhodně pokračovat. „Pracujeme na zdokonalení systému, aby byl cyklista viditelný ze 360 stupňů. To znamená, že chceme diody umístit i na přední části a na bocích bundy. Ročně umírá v České republice zhruba 70 cyklistů. Když se toto číslo sníží naší zásluhou, budeme spokojeni,“ prohlásil  Havelka s tím, že s uvedenými firmami má katedra rozdělané další projekty zaměřené například na komfort vojenských uniforem.
 
Zdroj: T-UNI
Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobrý den,
toto je moc pěkný nápad!! Mě se moc líbí, a již se těším na možnost jejího nákupu. Doufám, že budete vyrábět i XXL :D :D

Honza

Prosím, ráda bych věděla kdy bude výše uvedená bunda v prodeji.

Děkuji za laskavost.

To je pěkná pakárnička. Je to uplně k ničemu a určitě to bude akorát oslňovat ostatní účastníky provozu stejně jak to dělají brzdová led světla na moderních autech