Jste zde

„Upíří odběry“ a Vy – odkud se berou a jak na ně?

Dávno již neplatí, že nás vysávají pouze komáři a jim podobná jiná havěť. Ve společnosti Freescale se třeba zaměřili na obyčejné nabíječky a nestačili se divit. Tak moc, že k tomu natočili i poutavé video a vyvinuli tzv. spořič wattů. Nejen o něm pak hovoří Yves Legrand ve svém příspěvku s názvem Vampire power sucks! V překladu Vás zveme přímo na jeho blog.

Označením „upíří odběr“ (Vampire Power) máme na mysli výkon, „vysávaný“ elektrickými přístroji, připojenými k síťovému napájení, budou – li vypnuty nebo se zrovna nacházejí v pohotovostním režimu (tzv. Standby). Jedná se přitom o naprosto promrhanou energii! Nejrůznější studie, prováděné energetickými pracovními skupinami v Evropě a Spojených státech, přišly se zjištěním, že taková upíří spotřeba představuje něco okolo 10 % elektřiny, odebírané domácnostmi a kancelářemi. Jen si to představte – 10 procent z Vašeho vyúčtování za elektrickou energii může „spolykat“ upíří odběr, který přitom umíme vyloučit elegantnějším návrhem elektronických zařízení.

 
Následující krátké video zábavnou formou vysvětluje, o co se vlastně jedná. Řekl bych, že znalost angličtiny při jeho sledování zase nehraje takovou roli :)
 

 
Abychom se dokázali zmíněnému problému účinně postavit, navrhli jsme řešení, nazvané spořič wattů (Watt Saver). Na stránkách společnosti Freescale se o něm dočtete například ZDE. Jedná se o jednoduchý a tak trochu i „mazaný“ systém, využívající laciných 8bitových mikrokontrolérů, který umí odstavit střídavé napájení. Tuto metodu jsme nejprve nasadili na mobilní telefony a jejich AC/DC měniče, které běžně označujeme jako telefonní nabíječky. Zapojíme – li náš spořič wattů – nabíječku do sítě a bude – li baterie v telefonu plně nabita, příp. nebude – li telefon k nabíječce připojen vůbec, vykážeme nulu.
 
 

Tak kolik ve skutečnosti ušetříme?

Podívejme se na připojený graf. Vidíme na něm rozdělení vstupního výkonu bez zátěže, tj. našeho upířího odběru, přibližně pro 3 600 nabíječek, uvedených v seznamu na webových stránkách Energy Star. Předpokládám, že Energy Star musí prověřit všechny nabíječky, ucházející se o jejich modrou nálepku, a pak získaná data zveřejní. I stáhl jsem ona data z jejich stránek a pak několika kouzly v Excelu stvořil to, co právě vidíte.
 
Jedná se o přerozdělení výkonu pro 3 600 (nebo tak nějak) nabíječek, určených pro napájecí napětí 115 V / 230 V, to vše bez zátěže. Najdeme zde výkony od několika Wattů po více než 100 W, odrážející (s)potřeby nabíječek mobilních telefonů, „bezšňůrových pevných linek“, laptopů, nářadí či jiných příručních elektronických aparátů a hračiček. Distribuční skupiny (30, 150, 250, 350 a 500 mW) vychází z rozsahu, definovaného ve spojení s výrobci mobilních telefonů, pro klasifikaci jejich nabíječek pomocí hvězdiček. Pět hvězdiček patří nabíječkám do 30 mW, čtyři pak rozsahu mezi 30 a 150 mW a až jedna celá oblasti mezi 350 a 500 mWatty.
 
Přerozdělení vstupní výkonové spotřeby bez zatížení pro externí napájecí zdroje; data použita z webu Energy Star
 
Průměrná bezzátěžová spotřeba u těchto 3 600 nabíječek činí
  • 150 mW (115 V) a
  • 200 mW (230 V).
Jasně, není to moc, ale nezapomeňme, že na světě nabíjí miliardy takových zdrojů. Je obecně známo, že více než 4 miliardy lidí používají nabíječku mobilního telefonu, přičemž spousty z nich zůstávají zapojeny do sítě po celý den. Je obtížné přesně stanovit množství takto „prohýřené“ energie v nabíječkách, ale zcela jistě se bude jednat o stovky megawattů a kdo ví, možná nebudeme daleko ani od toho gigawattu.
 
Kdysi jsem slyšel jednoho člověka z oboru říkat: „Kdyby dnes více než tři miliardy lidí, vlastnících mobilní zařízení, přešly na čtyř či pěti hvězdičkové nabíječky, mohli bychom tímto způsobem každý rok ušetřit stejné množství energie, jakou vyrobí dvě středně velké elektrárny.“ Od té doby se počet uživatelů mobilních telefonů zvýšil na více než čtyři miliardy a změn doznaly i jejich nabíječky – většina nově prodávaných nabíječek mobilních telefonů má čtyři hvězdičky a spotřebu bez zatížení pod 150 mW. Pak zde ale ještě máme všechna ostatní zařízení – bezšňůrové telefony, nejrůznější nářadí, laptopy apod., jejichž nabíječky se vylepšením v takové míře pochlubit nemohou. Jak můžeme vidět z přiloženého grafu, stále zde existuje více než dost příležitostí, kterak ušetřit ještě více megawattů jinak promrhaného upířího odběru. A poslední větu – výzvu z blogu už překládat ani nebudu, takže Let’s do it!
 

Použitá literatura:

Download a odkazy:

Domovská stránka Freescale: http://www.freescale.com/
 
Hodnocení článku: