Jste zde

Výsledky soutěže vývojářů s USB Spyder

Ve středu 15.10. 2008 se v pražském hotelu Olympic Tristrar uskutečnilo vyhodnocení a vyhlášení výsledků soutěže vývojářů s USB SPYDER, kterou pořádal HW server spolu s Freescale Semiconductors. Jak to všechno dopadlo, se můžete dozvědět v tomto článku.

Přestože se do soutěže přihlásilo přes 100 účastníků a pro četné stížnosti jsme posouvali termín vyhlášení, sešlo se nakonec „jen“ 13 příspěvků, z toho dva, které pro různé důvody nebylo možné objektivně hodnotit vzhledem k absenci funkčního vzorku. Přesto však lze s klidem říci, že soutěž splnila očekávání a s výsledky jednotlivých konstrukcí se budete moci postupně na stránkách HW serveru seznámit podrobněji.

Vyhlášení bylo zahájeno krátce po desáté hodině uvítáním účastníků a pokračovalo prezentací jednotlivých soutěžních konstrukcí. Šest dostavivších se soutěžících prezentovalo své výtvory přímo, za autory, kteří se dostavit nemohli a poslali pouze své konstrukce, zaskočil Jan Řehák, kterému toto neformální setkání s „bastlířinou“ vyloženě sedělo. Na závěr pak zástupce Freescale Semiconductors představil účastníkům některé produktové novinky, na jaké se můžeme v dohledné době těšit.

Ale dost řečí a pojďme se podívat, jak to tedy dopadlo :


1 . místo - Teploměr rozšířený o ukládání teploty ve stanovených intervalech do paměti

Teploměr rozšířený o ukládání teploty ve stanovených intervalech do pamětiVýhercem soutěže se stal Martin Stročka z Brna se svojí konstrukcí bateriově napájeného teploměru s logováním. Jako čidlo posloužil známý obvod DS18B20 a naměřené hodnoty se zobrazují na LCD displeji z Nokie 3310. Logování je prováděno do externí EEPROM 24LC512. Na této konstrukci jsme ocenili zejména propracovaný systém napájení a úspory energie.

Výherce získal vývojový kit IPOD nano, DemoQE128 s 8 i 32 bitovým modulem, 500Kč poukaz na nákup na obchod.HW.cz a pochopitelně též upomínkové předměty HW.cz a Freescale.

2. místo - TV driver s MC9S08QG8

Na druhé pozici se umístil Lukáš Čapek z Litovle s konstrukcí řadiče sloužícího k jednoduchému zobrazení černobílého textu na analogové TV. Umožňuje generovat celkem 96 znaků na osm řádků,čili 12 znaků na jeden řádek. Pro zadávání dat z řídícího procesoru slouží 4 bitová sběrnice a řízení řadiče je částečně kompatibilní s řadičem pro LCD displeje HD44780, můžeme tak, s menší úpravou, použit již napsané podprogramy pro LCD. Za své úsilí autor získal IPOD nano, debugger USBMultilinkBDME, 500Kč poukaz na nákup na obchod.HW.cz a pochopitelně též upomínkové předměty HW.cz a Freescale.


3.místo - Telegrafní klíč s automatickým voláním

Telegrafní klíč s automatickým volánímBronzovou příčku obsadil Petr Kospach ze Záryb s konstrukcí telegrafního klíče s automatickým vysíláním výzvy. Vzhledem k tomu, že autor je členem a lektorem příbramského Q-klubu, nejen že si postavil užitečného pomocníka, se kterým se rovněž budete moci seznámit již brzy v podrobném popisu, ale rovněž jsem se dohodli na budoucí vzájemné spolupráci, takže se snad na HW serveru budete moci s radioamatéřinou setkávat trochu častěji. Autor si za svůj výtvor vysloužil IPOD nano, vývojový kit DEMO9S08QG8, 500Kč poukaz na nákup na obchod.HW.cz a pochopitelně též upomínkové předměty HW.cz a Freescale.

1. Zvláštní cena –vývojový kit Janus II

Zvláštní cenu si za svůj příspěvek odnesl Vladimír Váňa za konstrukci vývojového kitu Janus II. Autor je profesorem na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Ječné a mimo jiné je autorem řady knih o mikroprocesorech a programování nejen MCU Freescale. Vzhledem k jeho nasazení a péči o budoucí vývojáře jsme se rozhodli udělit mu zvláštní cenu, kterou tvoří vývojový kit DemoQE128 pro demonstraci kompatibility 8 a 32bitových MCU Freescale a debugger USBmultilinkBDME.


2. Zvláštní cena - Hračka - Hudební generátor

račka - Hudební generátorCo by to bylo za soutěž vývojářů bez blikátka či pípátka. V tomto případě autor Petr Kmeť z Chrudimi sestavil nádherné „piano“ z PC klávesnice klasického telefonního sluchátka a SPYDERa. Za to si vysloužil vývojový kit DEMO9S08QG8E, batoh Freescale a pochopitelně též upomínkové předměty HW.cz a Freescale.

Další konstrukce

Další příspěvky již jen letem světem :

Miroslav Dvořák - Jednoduchý přístupový systém RFID

Jednoduché, ale vtipné spojení Freescale s RFID čtečkou a vývojovým kitem Spartan 3.

Tomáš Levora - SD card reader

Jednoduchý přístupový systém RFIDČtečka SD karet řešená pomocí MC9S08QG4 je nepochybně vtipné řešení, ale naneštěstí se nepodařilo odladit všechny problémy, ale v příštím kole se to již jistě povede.

Imrich Konkol - SPYDER USB displej

Jeden ze dvou slovenských příspěvků do soutěže slouží k připojení alfanumerického LCD pomocí USB k libovolnému zařízení s USB host.

Vladimír Šubrt - Řízení modelu železniční točny

Konstrukce řízení modelu železniční točny a s točnou spojených doplňků, tedy vrata, závory, světla. Tato konstrukce je výjimečná nejen vlastním elektronickým řešením, ale rovněž přecizní mechanikou, která samozřejmě k modelařině patří.

Alexander Tichý - Rotujúci LED display

Druhý slovenský příspěvek představuje displej s LED, který zobrazuje předdefinované motivy při rotačním pohybu desky s elektronikou. Jen škoda, že se autor spokojil se závěrem, že pro větší rozlišení je třeba použít IO s větším počtem pinů, místo aby ho použil či použil jiné řešení.

Pavel Šádek - Jambický telegrafní klíč pro radioamatéry s ASCII výstupem

Autor věnoval tuto konstrukci jako hold a dárek k 60. narozeninám svému otci, což je velmi sympatické.

Lukáš Kellner – Teploměr s LED displejem

Velmi pěkná konstrukce teploměru pro až 6 teplotních čidel 1-Wire a iButton. Konstrukce, která byla skvěle popsána a nepochybně by byla na některém z čelných míst, nebýt jedné drobné chybičky - dokumentace byla dodána kompletně v angličtině. Samozřejně není problém si popis přeložit, koneckonců technickou angličtinou vládne snad každý vývojář , ale moc solidně to opravdu nepůsobí.

Ladislav Myslík - WiFi monitor

Konstrukce která bohužel tvrdě narazila na výkonové možnosti použitého MCU je určena k řízení přímače na 2,4GHz a posílání získaných signálů dále. Autor však přislíbil další pokus s jináým MCU

Závěr

Všem účastníkům děkujeme za jejich příspěvky a spolu s Freescale již chystáme další kolo této soutěže, takže se máte na co těšit. pokud chcete vědětm, jak vypadá vyhlašování vítězů na univerzitních soutěžích Freescale technology days v Krakowě, Žilině a Brně, pak můžete shlédnout video

Download & Odkazy

Hodnocení článku: