Jste zde

Tisíc součástek a jedna knihovna pro KiCad

Oficiální knihovnu součástek pro EDA systém KiCad vydává Digi-Key. A jak bývá u open source zvykem, je i knihovna ušitá na míru otevřeným projektům. Aktuálně se knihovna posunula do oficiální verze 1.0 na githubu, která potvrzuje kompletnost a správnost celého balíku, představeného na jaře. 

Knihovny pro KiCad měly v minulosti zvláštní osud. Řada výrobců a distributorů přecházela mezi stavy podpory, tiché podpory, ignorace i odporu podle toho, jak uživatelé zdatněji či méně zdatně kopírovali a transformovali knihovny z jiných nástrojů pro použití v KiCad.

Pro dodavatele bylo vždy lepší knihovnu „prodat“ k placenému softwaru a mít alespoň nějaké povědomí o tom, kdo je uživatelem, než zdarma vypustit celkem drahý soubor informací, které si může použít každý. Pirátské převody byly navíc dost divoké, takže důvěra v takové knihovny nebývala velká. Doba se mění a open source projekty se dostávají do hledáčku všech firem.

V Digi-Key se na to podívali netradičně a pragmaticky. Nejdříve zanalyzovali, jaké součástky uživatelé KiCadu nejčastěji používají a jaké projekty s tímto nástrojem vytváří. Není překvapením, že vývojáři různých desek pro open source hw projekty využívají open source nástroje pro vývoj. Na základě toho v Digi-Key sestavili knihovnu s tisícovkou součástek, které mají potenciál pro otevřené projekty. Ke každé součástce je k dispozici obvyklý symbol do schématu, footprint na desku, odkazy na dokumentaci atd.

Celá knihovna je distribuována pod stejnou licencí, jako hlavní knihovna KiCad, takže je dostupná prakticky volně. Digi-Key tak vychází vstříc početné celosvětové komunitě vývojářů, pro které jsou licenční programy jiných EDA nástrojů nevyhovující. Kromě ekonomického pohledu je důležité vzít v úvahu to, že řada vývojových projektů se dnes vymyká dosavadním technologickým zvyklostem a licencované nástroje často nejsou dostatečně flexibilní, aby naplnili potřeby vývojářů.

Knihovna je v tuto chvíli vydána v beta verzi, plná verze přijde během následujících týdnů. Pro vice informací ke KiCad a dalších nástrojů EDA, navštivte web Digi-Key.

http://kicad-pcb.org/

Hodnocení článku: