Jste zde

Cryptosmart: od francouzské vlády až mezi český lid

Technologie pro mobilní telefony s operačním systémem Android, se kterou je možné volat běžným způsobem i v režimu chráněném proti odposlechu, míří na český trh. Šifrovací systém s názvem Cryptosmart, který byl původně vyvinut pro francouzskou vládu, je určen pro šifrovanou hlasovou, SMS a datovou komunikaci.
Společnost Probin, která je mimochodem držitelem Potvrzení Národního bezpečnostního úřadu pro styk s utajovanými informacemi do stupně tajné, začala celý šifrovací systém dodávat netradičně v kompletním balíčku, což připomíná balíčky služeb klasických mobilních operátorů. Již za 29 500 Kč si tak můžete pořídit „proti odposlechovou“ sadu obsahující telefon Samsung Galaxy S3 s nainstalovanou technologií Cryptosmart (včetně programování a zaškolení obsluhy). Výchozí investice, při které má zákazník možnost dodat si svůj vlastní přístroj, se dále navyšuje o měsíční paušální poplatek 1 700 Kč za provoz telefonu na serveru poskytovatele, zahrnující rovněž SW upgrade včetně technické podpory. Aby bylo možné využívat bezpečného volání, je pochopitelně třeba, aby tento systém vlastnil jak volající, tak volaný.
 
 

 

Strašák jménem odposlech

 
Způsobů odposlechu mobilní komunikace existuje hned několik. Mezi nejznámější patří odposlech přes mobilního operátora, který je prováděn na základě soudního příkazu orgány činnými v trestním řízení. Dále je možné odposlech provést pomocí GSM interceptoru - např. mediálně známé Agáty. Mezi nejběžnější způsob nelegálního odposlechu patří instalace spy softwaru přímo do telefonního přístroje. Sledovacích softwarů najdeme na trhu několik desítek, liší se přitom rozsahem sledovaných aktivit a možností odposlechu a také operačním systémem, na kterém pracují.
 
„Ročně se v Česku prodá odposlechová technika za stovky milionů korun a podle neoficiálních informací je každý dvacátý telefonní přístroj v ČR, který patří některé z významných osob působících v oblasti byznysu nebo politiky, pravděpodobně odposloucháván,“ říká Jiří Schmidt, specialista na bezpečnost a ochranu proti odposlechu ve společnosti Probin. „Mnoho politiků a podnikatelů již používá pro mobilní komunikaci dva přístroje. Často si ale neuvědomují, že riziko odposlechu není zcela eliminováno ani v případě, kdy již pro komunikaci využívají šifrovací telefon či telefon se šifrovacím softwarem. Do hry totiž ještě vstupuje datový server, přes který veškerá data proudí,“ doplňuje Schmidt.
 

 

Mobilní pseudo operátor? Volat s ním budete utajeně

 
Ochrana před odposlechem se provádí pomocí úpravy a doplnění hardwarové části telefonu o speciální zařízení nebo jen instalací šifrovacího softwaru, které zajišťují digitalizaci hlasu a následné zašifrování těchto dat bezpečným algoritmem. Takto šifrovaná data jsou následně odesílána příjemci. Příjemce data zachytí, dešifruje a tím převede opět do hlasové podoby. Aby byla komunikace opravdu bezpečná, je třeba splnit některé základní předpoklady - zásadní je zajistit fyzickou bezpečnost samotného serveru tak, aby k němu byl zamezen přístup cizích osob a použít takovou technologii, která neumožní zachytit ani dešifrovat probíhající komunikaci. Například společnost Probin tento server vlastní a poskytuje jej již v rámci ceny šifrovacího systému v balíčku služeb.
 
Hlavní předností technologie Cryptosmart je možnost používat pouze jeden telefon pro běžnou i šifrovanou komunikaci, a to včetně podpory tzv. hardwarového šifrování (tj. šifrování pomocí hardwarového klíče). Většina poskytovatelů telefonů pro „bezpečné“ volání nabízí pouze šifrování na úrovni softwaru, ale nikoliv i hardwaru. To posunuje řešení Cryptosmart o několik úrovní výš z hlediska rozsahu ochrany před odposlechem.
 
Obsluha chytrého telefonu s Cryptosmart se v ničem neliší od obsluhy běžných přístrojů. Uživatel se pouze „přepíná“ mezi normálním a šifrovaným režimem volání a přenosem dat. Graficky znázorněné pak vidí kontakty, se kterými je v utajeném režimu možné uskutečnit hovor a se kterými to možné není.
 
 
Zdroj: Probin
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Je to síce pekná predstava, že nás nikto nebude môcť odpočúvať, ale troška naivná. Nikdy by tajné služby nedovolili nijakému výrobcovi, providerovi siete, aby obyčajným ľudom poskytol nástroj, ktorým by sa chránili. Ide o národnú bezpečnosť a vyššie záujmy. Určite tajné spravodajské služby majú účinné nástroje, aby v prípade potreby dokázali dešifrovať a odpočúvať telefóny zabezpečené touto technológiou. Ľudia, nebudte naivní. Ak stojíme za to, aby nás odpočúvali a mali nad nami kontrolu, tak to urobia nech máte akýkoľvek bezpečnostný systém!