Jste zde

Koltan, konzum, kondenzátor. Jsou malé, ale potřebujeme jich mnoho

V České republice se recykluje pouhých 5 % vysloužilých mobilních telefonů. Vyplývá to z informací zpracovatelů elektroodpadu. Drtivá většina mobilních přístrojů tak končí v popelnicích nebo doma v šuplíku. Až 80 % částí mobilního telefonu lze přitom zrecyklovat a opětovně využít.
Recyklace navíc představuje mnohem snazší, méně nákladnou a ekologičtější cestu k získávání surovin, než je těžba.
 
Starý mobil k recyklaci odevzdá jen zanedbatelné množství Čechů. V celosvětovém měřítku jsou statistiky zrecyklovaných mobilů ještě méně optimistické. Odhaduje se, že do recyklačních linek putuje maximálně 1 % všech mobilních telefonů. V lepším případě mají lidé staré mobily uskladněné doma v zásuvkách, v horším případě končí nezákonně v popelnicích. Jeden vyhozený mobilní telefon přitom v přírodě dokáže obsahem škodlivých látek znehodnotit přes sto tisíc litrů vody. Předat jej k recyklaci je čím dál snazší, míst k tomu určených každoročně přibývá.
 
„V současnosti je v ČR několik tisíc míst, kde lze starý mobil bezplatně předat k recyklaci. Mezi elektroodpadem však patří mobily k nejméně odevzdávaným spotřebičům, z celkového množství vyřazených přístrojů lidé odevzdají jen asi 5 %,“ upozorňuje Petr Kubernát, zástupce společnosti REMA Systém, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení.
 
O podporu růstu množství zrecyklovaných mobilních telefonů se snaží i samotní operátoři. Připouští ale, že zájem o ekologické zlikvidování starého mobilu není příliš vysoký. „K recyklaci zákazníci odevzdávají pouze jednotky procent mobilních telefonů, pořízených v našich prodejnách. Často se stává, že mají telefony doma v zásuvkách. Pokud ale nabídneme nějakou drobnou motivaci - v minulosti jsme například dávali za starý mobil DVD či šperky Trash Made, zájem zákazníků o recyklaci vzroste,“ říká Přemysl Filip, senior manažer společenské odpovědnosti ve společnosti Vodafone (na HW serveru čtěte též Místo trvalého zatracení druhá šance. Z elektronického hřbitova až na krk naší milé).
 
Nezájem Čechů o zpětný odběr mobilních telefonů v důsledku znamená obrovské množství nevyužitých materiálů, které by se mohly získat jejich recyklací. Jedná se i o drahé kovy, jako je zlato, stříbro, palladium nebo platina. Mobilní telefon například obsahuje v průměru 24 miligramů zlata, a dokonce 205 miligramů stříbra. Pro laika je ale samozřejmě prakticky nemožné drahé kovy od zbytku materiálu separovat. Specializované firmy to provádějí složitými recyklačními metodami a následným rafinováním.
 
„Nejdříve je nutné separovat zájmové složky s obsahem drahých kovů od zbytku materiálu. Poté získaný drahý kov projde procesem homogenizace tavením a dále analýzou, která přesně určí obsah kovů v tavenině a jejich ryzost. Následně se drahé kovy vhodným technologickým postupem vyrafinují do čistoty 4N, tedy 99,99 %,“ popisuje proces získávání drahých kovů z mobilních telefonů Tomáš Plachý ze společnosti Safina. „Ryzí kov pak může být znovu využit k výrobě široké škály produktů. Nejčastěji od nás putuje do elektrotechnického, automobilového, sklářského a chemického průmyslu.“
 
Recyklace je ve srovnání s těžbou mnohem snazším způsobem, jak získávat vzácné suroviny. Z tuny starých mobilních telefonů lze získat až 350 gramů zlata, ze stejného množství zlatonosné primární horniny se získá pouhých 5 gramů. Těžba navíc představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí a má negativní dopad na život mnoha živočišných druhů. Například rozsáhlá těžba koltanu, který se používá na výrobu miniaturních kondenzátorů do mobilů, ohrožuje v Africe život goril nížinných. S cílem omezit jeho těžbu proto zoo po celém světě vybírají staré mobily k recyklaci, a navíc je za každý takto odevzdaný telefon věnována určitá částka na záchranu tohoto druhu. V České republice mají lidé možnost darovat starý mobil na podporu goril již v 15 zoologických zahradách.

 
Zdroj a ilustrační fotografie: REMA Systém

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Vyplatí se to samo o sobě nebo na to jdou dotace?

Od té doby, co nařízením zákona musím platit PHE, veškerou vysloužilou elektroniku likviduji tak, aby natropila co nejvíce škody. Úsporku křupnu do popelnice, mobil "ztratím" v přírodě a funkční vysloužilé věci před vyhozením zničím... Takhle totiž vypadá realita http://aceltd.no-ip.org/tony/ec.jpg

Koncový uživatel platí při nákupu nějaké to procento z ceny elektotechnického výrobku (recyklační poplatek). Pak už nemá finanční motivaci vysloužilé zařízení, zvlášť pokud je to něco relativně malého ne třeba pračka, dovézt do sběrného dvora.

Koncový uživatel platí při nákupu nějaké to procento z ceny elektotechnického výrobku (recyklační poplatek). Pak už nemá finanční motivaci vysloužilé zařízení, zvlášť pokud je to něco relativně malého ne třeba pračka, dovézt do sběrného dvora.

Ještě jsem žádný mobil nevyhodil. Oba 2 mám pietně uschovány v šuplíku jako zálohu, kdyby mi šunt, který dnes vyrábějí a prodávají zase vyplivnul. Nejsem tak bohatý, abych si každé 2 roky kupoval nový. To, že výrobce chce vyrobit a prodat, mě nezajímá. Já chci výrobek používat do té doby, než se rozhodnu si pořídit nový.