Jste zde

Tři věci, na které byste měli myslet u USB-C

Universal Serial Bus (USB) je standard, vyvinutý v polovině devadesátých let k propojení počítačů a periferií, zajišťující datovou komunikaci i napájení periferie. Skutečný rozmach zaznamenal tehdy, kdy byl přijat jako standard pro nabíjení akumulátorů hlavně mobilních zařízení. Tato snaha byla zaměřena na snižování elektroodpadu, neboť se eliminovalo množství různých vlastních konektorů každého výrobce mobilních zařízení.

Existují čtyři velikosti konektorů – standard, mini a micro, typy “A’, “B” a “AB” a jejich protikusy a nyní typ C a pět přenosových módů:

Rev.

Rychlost

Popis

Dříve

1

1.5 Mbps

Low Speed (LS) Half Duplex

 

1.1

12 Mbps

Full Speed (FS) Half Duplex

 

2.0

480 Mbps

High Speed (HS) Half Duplex

 

3.1 Gen 1

5 Gbps

SuperSpeed USB (SS) Full Duplex

USB 3.0

3.1 Gen 2

10 Gbps

SuperSpeed USB 10 Gbps Full Duplex

SuperSpeed+

 

Konektor USB TypC je 24 pinový, reverzibilní, symetrický– takže jej zasunete do protikusu na první pokus. Piny navíc, oproti předcházejícím verzím (4-5 resp. 9 pinů), slouží dalším protokolům,jako jsou DisplayPort 1.3, PCI Express a Base-t Ethernet.
Konektory USB TypC jsou menší (podobné Micro-USB) odolnější, s typickou mechanickou životností 10000 cyklů. Kabely mají podporovat přenos až 100W energie k napájení resp. nabíjení.

Nové specifikace USB poskytují řešení, která slibují snížení počtu chyb, neobyčejnou vzájemnou propojitelnost, zjednodušení propojení USB zařízení pomocí reverzibilních a symetrických konektorů a kabelů a výrazně rychlejší nabíjení.

Tato vylepšení jsou zahrnuta ve specifikacích USB Type-C a USB PowerDelivery (PD), které jsou kompatibilní s USB 2.0, 3.0, 3.1. Nejlepší řešení do budoucnosti by tedy mělo být - konektor resp. kabel USB-C s rychlostí 10Gbit/s (USB3.1/Gen2) a schopností přenést 100 W.

Konektory:

Standardní konektory typ-A, typ B a Micro A,B,AB jsou aktuálně nejrozšířenější, mají ovšem svá omezení:

  • Jsou relativně velké (např. standard A má rozměry 4,5x 10,4 mm), znemožňují opravdové "SLIM" řešení.
  • Vyžadují dodržovat stanovenou orientaci konektoru a určený směr kabelu.
  • Přenáší pouzeUSB signály a VBUS (= 5 V).
  • Napájení je složité, drahé a omezené na 7,5 W (USB-BC 1.2 (BatteryCharging) specifikuje 5V při max. 1,5A = 7,5W).
  • USB Type-C bude novým standardem, řeší tyto nevýhody a přináší další výhody:
  • Skutečně Slim průmyslové řešení s výškou konektoru pouhých 2,4mm.
  • Reverzibilní orientace konektoru a směr kabelu.
  • Přenos USB signálů, ale i alternativních protokolů jako je PCI enebo Display Port na stejném konektoru, schopnost přenést ultraHD 4K video a audio signály
  • Jednoduchá implementace levného řešení pro přenos až 100W k napájení.
  • USB Typ-C (USB-C) není to stejné, jako USB 3.1. USB-C je konektorový standard. USB-C kabel může být USB 2.0, USB 3.1, může, ale nemusí podporovat 100W pro napájení resp. nabíjení, které je definováno ve standardu USB-Power Delivery.

Power Delivery – Výstupní výkon pro napájení a nabíjení

USB-PD definuje celý systém napájení – směr dodávané energie a její úrovně. USB-PD je kompatibilní s USB 2.0 a USB 3.0/3.1, koexistuje s USB On-the-Go a Battery Charging (nabíjení) nastaveními.Dokáže registrovat a omezovat dodávaný výkon, zvyšovat výstupní napětí – ale to vše pouze na kabelech, kompatibilních s USB-PD. Zařízení, které je kompatibilní s USB-PD standardem dokáže přepnout směr dodávání energie bez nutnosti měnit zapojení kabelu. Ještě jedna věc: Pokud někde uvidíte konektor USB-C se značkou blesku - to znamená, že podporuje protokol Intelu zvaný Thunderbolt 3, tento zvládá až 40Gbps, ale není plně kompatibilní se všemi USB standardy.

A skutečně poslední věc: Mějte na paměti, že pokud uvidíte na zařízení konektor nebo kabel USB-C, neznamená to automaticky, že dokáže přenášet data rychlostí 10Gbit/s a dodávat až 100W. Dnes je dokonce pravděpodobnější, že tomu tak nebude. Vždy si pozorně přečtěte specifikace těchto komponent.

Celé téma USB-C je ještě mladé, výrobci stále přinášejí na trh nové produkty - sledujte co je nového a pokud je třeba, ptejte se na info@soselectronic.cz.

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: