Jste zde

Otočný, magnetický, funkční. ESD náramek není pro parádu

S novou uzemňovací sadou se můžete blýsknout leda tak před konkurencí, na antistatickém pracovišti nemají jiskry co dělat. A jak mimochodem dopadla poslední kontrola funkčnosti vašeho systému?
Elektrostatické výboje (Electrostatic Discharge, ESD) jsou prostě závažný problém, který podle některých odhadů stojí každoročně za škodami ve výši miliard dolarů. Způsobují selhání dílčích součástek, ale též systémové poruchy katastrofických rozměrů (na HW serveru jste mohli číst Robustnost není prázdný pojem. Zvyšuje odolnost a zklidňuje spánek). Dokonce ani samotná skutečnost, že již máme na čipu ochranné prvky ESD, ještě neznamená, že budeme chráněni před všemi problémy (více v článku Elektrické přetížení – přízrak nebo jen zlý sen?).
 
Aby naše zařízení takovým jevům odolalo, existují testy popsané v normě EN 61000-4-2. Metodice (přímý a vzduchový výboj, nepřímý výboj skrz vazební desku) jsme se pak podrobněji věnovali v článku Odolnost vůči elektrostatickému výboji aneb jak se pozná poctivá práce.
 
 

Člověk rozumný nebo bezpečný?

 
Elektrostatický náboj se sám ihned neodstraní. Na řadu proto přichází nejrůznější prostředky - od ionizátorů a zvlhčovačů pro úpravu vzduchu přes speciální úpravy pracovního oděvu, obuv, nábytek či nástroje až po změny celého pracoviště, vybaveného např. speciální podlahou. Opomenout nesmíme ani odpovídající balení jednotlivých dílů, ohrožovaných nejen přepravou.
 
Za škodami z titulu elektrostatického výboje stojí též naše oblečení - za zmínku stojí zejména syntetické materiály. Vrchní antistatické oděvy proto uzemňujeme přímým kontaktem s pokožkou příslušné osoby, případně je lze připojit i k náramkům (na HW.cz jste četli též Jak na ESD? Místo aviváže raději uzemněte antistatický plášť). A právě jednu takovou praktickou novinku si v dalším textu blíže představíme.
 
 

V práci se pěkně otáčí

 
Lidé jsou schopni na sebe navěšet všelico a někdy přitom bývají docela originální (na HW serveru jsme psali též Místo trvalého zatracení druhá šance. Z elektronického hřbitova až na krk naší milé). Tentokrát ale půjde o zcela funkční záležitost - nové uzemňovací náramky řady MagSnap 360™ totiž slouží přesně svému účelu. Které přednosti vyzvedneme?
 
Uzemňovací pomůcka MagSnap 360™
 

Krémy i roztoky

 
  • Systém s náramky dokáže bezpečně a účinně odvádět statické náboje z lidského těla a jeho používání tak představuje základní ochranu při manipulaci s elektrostaticky citlivými součástkami
  • Náramky musí být obvykle nasazeny po dobu několika hodin, takže by měly být pohodlné, neobtěžovat obsluhu a vytvářet dobrý kontakt s pokožkou. Někteří lidé ji však mohou mít velmi suchou a potřebují mít proto náramek nasazen několik minut předem
  • Náramky se doporučuje kontrolovat při každém použití. Slouží k tomu jednoúčelové testery pro denní kontrolu nebo trvalé monitory, které zaručují, že budou okamžitě odhalena libovolná přerušení. Malý počet pracovníků s výjimečně suchou pokožkou může vyžadovat použití vhodného antistatického krému nebo roztoku
Uzemňovací sada, která byla navržena pro zvýšení pohodlí, svobodu pohybu a snížení tlaku na zápěstí operátora, předně zaujme svou 360° rotací mezi náramkem a kablíkem. Magnetické spojení obou částí vytváří elektrické propojení, které eliminuje občasné poruchy vznikající při tradičním spojení s pružinami. Prodlužuje životnost náramku a udržuje pravý úhel.
 
Svůj smysl bude mít i zdvojený vodič vytvářející redundantní cestu uzemnění dle požadovaných mezí standardu. Pokud se jeden poškodí, zůstane díky druhému člověk stále „při zemi“. Lékařská nerezová ocel na vnitřní straně náramku pak vytváří spolehlivější uzemnění operátora a je ideální pro použití s nízkonapěťovými monitory. Uvolňující stočený kabel kromě toho snižuje tah na zápěstí.
 
Celá sada, jakkoli bude jinak dobře navržena, toho ale sama o sobě příliš nezmůže. Na otázku ESD se totiž musíme podívat z ještě větší výšky.
 
 

Kudy teče, tudy léčí. Audit napoví

 
Ochranu před nebezpečnými přechodovými ději potřebujeme řešit na mnoha frontách a nic přitom nezanedbat. Vyprávět by o tom mohly firmy Acer, Honeywell, Jablotron, Metra Blansko, Rohde & Schwarz, Schneider Electric, Tesla Blatná a desítky dalších. Vyplývá to alespoň z referencí na stránkách společnosti ABE.TEC, s.r.o., která pro tyto účely dala dohromady tým technických specialistů, servisní dílny, školicí středisko, předváděcí prostory, výrobní prostory nebo též výzkumné a vývojové pracoviště.
 
Středem zájmu zde bude antistatika, následovaná pájecí technikou, vlnami, bezolovnatým pájením, opravami BGA, optickými testery apod. Na stránkách www.abetec.cz naleznete rozsáhlou bázi znalostí na téma ESD i SMT a v případě zájmu též e-Booky ke stažení. Můžete se tak vzdělávat sami, navštívit workshopy, objednat si školení na míru nebo využít nestranné a komplexní kontroly funkčnosti zavedeného systému ESD, příp. vše řešit formou akreditované služby.
 
 

Firmy tlačí na kvalitu

 
Když v ABE.TEC se školením a ESD audity před léty začínali, většina kolegů z oboru se na ně dívala skoro jako na blázny. Kdo by takovou službu potřeboval! To myslíte opravdu vážně? To se však mělo brzy změnit. S příchodem zahraničních koncernů, a s tím spojeným zvyšováním požadavků na kvalitu a řízení procesů, se tato služba stala dokonce jednou z nejvyhledávanějších.
 

 
Vždyť vyhrazené prostory pro práci s elektrostaticky citlivými součástkami mohou mít přece libovolnou velikost - od jednoho stolu až po obrovská průmyslová pracoviště. A jak jste na tom s trojicí písmen „ESD“ a jejich výkladem vy? A začněte pěkně „od podlahy“...
 
 
Připraveno s využitím materiálů dostupných na stránkách ABE.TEC
 

 

Hodnocení článku: