
Nainstalovaný tester měří vlastnosti fotovoltaických panelů tzv. flashovou metodou, kdy během záblesku trvajícího 10 milisekund proměří elektrické vlastnosti, z nichž se spočítají požadované parametry, jako je okamžitý dodávaný výkon (max.) a s tím související účinnost přeměny světelné energie na elektrickou. „Podle odhadu je nyní v České republice nainstalováno nejméně 7 milionů fotovoltaických panelů. Jejich chybovost je srovnatelná s chybovostí elektronických součástek a je závislá na výrobci, dodavateli a montáži. Lze však odhadovat, že s přibývajícím časem, který uplyne od jejich instalace, bude vadných panelů spíše přibývat,“ odhaduje zástupce vedoucího Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně Jiří Vaněk.
Ruční práce není automatizovaná linka
Prověření, zda je nebo není fotovoltaický panel dostatečně funkční, případně co by mohlo být příčinou jeho nedostatečného výkonu, trvá v laboratoři asi šest hodin. „Při začlenění do automatizované linky by zařízení stejné jako naše mohlo měřit až dva panely za minutu. My potřebujeme více času, protože jsme akreditované pracoviště a před měřením je potřeba panely temperovat na definovanou teplotu, manipulace s panely je ruční a také všechna nastavení se dělají pro typ panelu poprvé,“ upřesnil Vaněk.
Testování probíhá při standardních podmínkách definovaných normou, která určuje teplotu, intenzitu a „stejnost“ osvětlení v prostoru i čase a také světelné spektrum, odpovídající slunečnímu svitu v poledne v zeměpisných souřadnicích Evropy nebo severní Ameriky. Podle splnění těchto podmínek jsou pak testery rozčleněny do tříd kvality. Přístroj nainstalovaný na VUT v Brně má tak v současnosti vůbec nejlepší možné parametry, jaké lze vykázat.
Po získání potřebné akreditace pro zahraničí brněnští vědci počítají také s tím, že jejich fotovoltaickou laboratoř bude využívat hodně zákazníků z Německa, kde je srovnatelných zařízení nedostatek. Pro srovnání, v Německu je nainstalováno zhruba osmkrát více panelů než v České republice.
Zdroj: VUT v Brně (https://www.vutbr.cz/)