Jste zde

Jak funguje vývoj v 2N telekomunikace

Rozhovor s Ing. Davidem Röhlichem - vedoucím vývoje 2N telekomunikace. Proč je 2N úspěšná v tom co

dělá, co jí přineslo ISO, jak testuje své výrobky.

    Pane Röhlichu, mohl by jste nám ve stučnosti přiblížit 2N ?
    2N je ryze Českou firmou, která se specializuje především na telekomunikační zařízení. Jako jedni z prvních v ČR jsme na trh uvedli například GSM bránu, kterou možná vaši čtenáři znají z vnitřku "Mobil Budky" která se procházela po  Invexu 98. 

    2N se v ČR prosadila hlavně na telekomunikačním trhu, proč právě zde ? 
    Naše firma zpočátku nebyla tolik specializovaná na telekomunikační trhy, ale v telekomunikacích, alespoň těch nemobilních neexistují naprosto jednoznačné celosvětové standardy. Zatímco například zabezpečovací zařízení jsou na celém světě stejná, takže lokálnímu výrobci zabezpečovacího zařízení pro domácnost může snadno konkurovat asijský dodavatel, je v telekomunikacích odlišná situace. Již díky historickému vývoji si vždy národní operátoři v daných zemích prosazovali mírné úpravy jinak obecně platného standardu. Navíc místní operátoři vždy vyžadují homologaci daného zařízení pro jejich sítě.
    Díky tomu nebyla zahraniční konkurence v ČR počátkem 90. let dostatečně silná k tomu, aby naprosto ovládla místní telekomunikační trh i s jeho specifickými vlastnostmi. V té době zde existovala telefonní síť, která byla místy na technické úrovni roku 1950 a právě to jsme dokázali jako lokální výrobce zohlednit. To pochopitelně neznamená, že by naše zařízení byla na technologické úrovni 50. let. jsou pouze schopna bezproblémové spolupráce jak s moderními ústřednami, tak se staršími ústřednami a rozvody.

    Dobrá, víme tedy proč právě telekomunikace, ale kde vidíte podstatu úspěchu vaší firmy ?
    Těsně po listopadu to byl hlavně zoufalý nedostatek telefonních linek, který nutil nově vznikající firmy k nákupu malých pobočkových ústředen. V té době jsme prakticky neměli konkurenci a na naše ústředny byly doslova pořadníky. Dnes už je to jiné – abychom obstáli v konkurenci, musíme uvádět na trh stále lepší a lepší modely, naslouchat zákazníkům co potřebují, a také přemýšlet, jak vyrábět levněji, rychleji a spolehlivěji. Proto také používáme a stále zdokonalujeme rozsáhlé testovací postupy, které snižují možnost vadného výrobku na naprosté minimum. U nás je testován skutečně každý náš výrobek, než opustí výrobní oddělení firmy. Musím říci, že naše výrobky nejsou úplně nejlevnější, nesnažíme se prostě konkurovat „low end“ výrobkům. Zato se jim snažíme dát takovou užitnou hodnotu, aby se uživateli tato investice bohatě vyplatila.

    Čím vším se tedy zabývá vaše vývojové oddělení?
    To by byl dlouhý seznam! Začínáme už od vlastního zadání, které je třeba obvykle doplnit a rozvést do detailů. Hledáme a navrhujeme obvodová řešení, píšeme příslušný software. Na to máme celé další středisko, další tým lidí. U nás, co se zabýváme „železem“, se samozřejmě také programuje, ale hlavně to, co je úzce spojeno se „železem“ a případně s testováním. Kromě toho u nás vzniká veškerá výrobní dokumentace a často i manuály, hlavně jejich technické části.

    Jaké používáte testovací postupy?
    Ještě dříve, než zahájíme sériovou výrobu nového výrobku, přichází ke slovu příprava testovacích přípravků a zařízení. Obvykle ji má na starosti autor zapojení, který svému „dítěti“ rozumí nejlépe. Vezměme například našeho "Vrátníka" - dveřní komunikátor. Jedná se o zařízení, které se připojí k pobočkové ústředně jako obyčejný vnitřní telefon. Umístí se před vstup do budovy. Návštěvník pak nezvoní klasickým zvonkem, ale stisknutím příslušné jmenovky přímo „zavolá“ po telefonní lince člověku za kterým jde, a ten mu pomocí tónové volby ze svého telefonu otevře vstupní dveře. 
    Jakmile jsme "Vrátníka" navrhli a vyrobili prototyp, začala ihned výroba testeru. Každý vrátník se pomocí kontaktního přípravku připojí k testeru, řízenému počítačem. Součástí testeru jsou přístroje ovládané po sběrnici GPIB *), mimo jiné i velmi přesný multimetr a generátor. Tester simuluje reálný provoz výrobku doslova od A do Z, od naprogramování až po funkci za mezních podmínek. Žádný obvod se nesmí vynechat, veškeré měřitelné parametry se měří a kontrolují se zda nevybočují z povolených mezí. Každý vyrobený kus je teprve pak označen jako dobrý a před vlastní expedicí se ještě znovu zběžně otestuje.
    (GPIB neboli IMS2 je 25. pinová průchozí sběrnice pro ovládání měřících přístrojů, zdrojů atd..) - Poznámka redakce

    Konstrukce podobných testovacích přípravků však musí být dost náročná?
    Ano, každý testovací přípravek je unikát, i když se jeho velká část dá sestavit z nakoupených přístrojů. Ale testování „na koleně“ je dnes už absolutně nemožné. Taková práce by nikoho nebavila a nebyla by, díky lidskému faktoru, ani tak kvalitní. Oživovač v naší výrobě je myslící tvor, ne robot. Řeší jen skutečné závady, pokud se vyskytnou, zatímco dobré kusy ho nezatěžují téměř žádnou rutinní prací. Dnes už umíme i takové lahůdky, jako znalostní databáze závad – když se po čase vyskytne stejná závada znovu, není problém vyhledat možné příčiny. 
    Musím říci, že také export našich výrobků do ciziny si vyžádal zvýšení jejich spolehlivosti – snažíme se, aby partneři, kteří třeba teprve začínají a nemají ani potřebné prostředky pro opravy, měli co nejméně starostí. To už se ale netýká jen testování, ale i vlastní konstrukce výrobků: snažíme se, aby naše nové modely byly diagnostikovatelné na dálku, aby se daly i na dálku naprogramovat, případně upgradovat software apod.

    Firma 2N poslední dobou masivně inzeruje shánění nových vývojářů. Znamená to, že výrazně rozšiřujete vývojové oddělení a potažmo i výrobní program ? 
    Ano, skutečně sháníme nové vývojáře. Souvisí to s expanzí celé firmy, ale také s tím, že inovační cyklus se stále zkracuje a zrychluje. Když už o tom mluvíme, překvapuje mne akutní nedostatek lidí v této oblasti. Přitom nepotřebujeme žádné světaznalé odborníky v telekomunikacích, potřebné know-how dávno máme. Například nyní připravujeme vývoj nového zařízení a sháníme samostatného vývojáře, „tažného koně“ projektu. U nás pracujeme tím stylem, že každý projekt řídí a z velké části i dělá jedna „hlava“. Plošné spoje navrhne specialista, software do řídícího procesoru také, ale jinak si musí umět poradit prakticky se vším sám, a sám také nese za vše zodpovědnost. Pochopitelně jsme kolektiv a pomáháme si navzájem, takže se radíme o klíčových věcech a učíme jeden od druhého. Klíčová je ale schopnost dotáhnout věc včas do konce, „hlídat sebe sama“ a nezapomenout, třeba v zápalu boje s nějakým konkrétním problémem, na takové „maličkosti“ jako je manuál, objednání součástek na start výroby apod. Myslím, že to může zvládnout i středoškolák, který již několik věcí bastlil, udělal a dotáhnul do konce., ale dost se bojím, že právě „bastlíři – amatéři“ podléhají předčasné euforii a nedotahují věci tak, jak to vyžaduje profesionální, sériová výroba. Již 3 týdny nemůžeme najít vhodného člověka na tuto pozici... dokonce je nouze i o kvalitní oživovače! Otevřu noviny a tam se dočtu o stoupající nezaměstnanosti, ale ve skutečnosti je realita jak vidno úplně jiná. Vysvětluji si to tím, že člověk „našeho typu“ je téměř od narození ponořen do práce, od níž vstává jen v nejnutnějších případech – třeba když mu chybí součástky nebo vypadne proud. A tak ani nečte inzerci, natož aby uvažoval o změně zaměstnání.

    Myslím že to jsme již zabloudili spíše do rubriky HW jobs
    Řekněte prosím našim čtenářům něco o skutečné výrobě vaší firmy.
    I když naše firma nabízí na doplnění sortimentu některé cizí výrobky, živí nás převážně vlastní výroba s služby, které na ni navazují. Firma 2N vyrobila za rok 1999 jen v sortimentu pobočkových ústředen přes 1000 kusů ústředen Ateus Omega pro český trh s celkovým počtem portů 20 000 v celkové ceně 30 mil Kč. Sortiment vlastních výrobků obsahuje přes 1000 dalších polotovarů a výrobků. V současné době přechází celá naše výroba na technologii SMT. Tato technologie nám umožní řádově zvětšit kapacitu výroby a další zvýšení jakosti našich výrobků. 

    Podobně jako konkurence i vy máte certifikát ISO 9001. Považujete jej pouze za administrativní záležitost nebo vám něco přinesl ? 
    Myslím, že ten, kdo neví o čem je řeč, považuje tyhle certifikáty asi za současnou „módu“, tak trochu související s naším vstupem do Evropy, ale ve skutečnosti je to úplně jinak. Když se někde vyrábí tím systémem, že si lidé vesměs pamatují co mají dělat, a informace se šíří ústním podáním, říkáme tomu u nás „garážová firma“. Pokud jsou na svých místech stabilní lidé, může to celkem dobře fungovat a dá se takhle vyrábět, a to velmi efektivně, několik málo výrobků – třeba na Taiwanu se takhle vyrábí v malých firmách většina telefonů. Když se ale podíváte do našeho ceníku, najdete tam asi tisíc našich vlastních výrobků. Jsou mezi nimi i speciality, které se vyrábějí třeba jen jednou za rok v malém množství, nebo už jen pro servisní účely, a tak je evidentní, že si to nikdo nemůže trvale pamatovat. Takže nezbývá, než každý výrobek perfektně zdokumentovat, tak jako kdybyste chtěli jeho výrobu předat někam, kde v životě nic takového nedělali a nemají vůbec žádné zkušenosti. Když se Vám tohle povede, je pro Vás certifikát ISO 9001 už na dosah ruky – ale hlavně máte čistý stůl a můžete se nerušeně věnovat vývoji nových věcí...

     
    Děkuji za rozhovor 

    Jan Řehák
Hodnocení článku: