Jste zde

Svět změní energetická revoluce, předvídá německý dokument

Pokud doma večer svítíte, neměli byste si veleúspěšný film, který právě míří do našich kin, nechat ujít. V příštích třiceti letech totiž lidstvo začne globálně využívat obnovitelné zdroje energie. Společenské a ekonomické důsledky této změny se pak svým významem vyrovnají dopadům zemědělské, industriální či informační revoluce.
Alespoň to tvrdí tvůrci německého dokumentárního filmu 4. revoluce – Energetická soběstačnost, který v říjnu vstoupí do českých kin. Svůj názor opírají o tvrzení vědců, ekonomů, politiků či analytiků. Přináší také názorné příklady z deseti zemí světa, které na existujících projektech ukazují, nakolik efektivní a demokratická může výroba energie z alternativních zdrojů být.
 
Do diskuze o budoucnosti energetiky se díky filmu můžete zapojit i Vy - distributor filmu Aerofilms společně s distributorem energie z obnovitelných zdrojů Nano Energies organizuje veřejné diskuze s domácími odborníky v rámci série speciálních projekcí filmu hned v několika městech ČR. Do běžné distribuce u nás film vstupuje již tento čtvrtek, 11. října.
 

 
 

Pozor na něj, točil s kohoutky

 
Viděli jste někdy budovu, která vyrobí více energie, než sama spotřebuje? Nebo třeba sportovní kabrio, které nepotřebuje benzin? Již brzy nepůjde o nic překvapivého, říká divácky nejúspěšnější německý dokumentární film roku 2010. Jeho autoři nás seznamují s vizí energetické soběstačnosti - úplného nahrazení energie z fosilních a jaderných paliv energií z obnovitelných zdrojů, která je nejen ekologičtější, ale v horizontu několika málo let i levnější a demokratičtější. A co víc, přinese s sebou i nové společenské uspořádání.
 
Koncentrace ekonomické moci v rukou velkých energetických korporací zmizí a bude nahrazena decentralizovanou sítí. Opravdu radikální změna. Není divu, že se ve filmu hovoří o počínající revoluci. Pokud skutečně přijde, ne všem se to bude líbit. Mezi nejsilnější odpůrce globálního využití obnovitelných zdrojů totiž patří ti, kteří „otáčí kohoutky“ a profitují ze současného stavu.
 

 

Distribuci doprovodí veřejné diskuse

 

Proč tento film?

  • Mimořádný dokument o zajímavých světových řešeních energetické koncepce, která by se mohla stát inspirací i pro Českou republiku. Divácky nejúspěšnější německý dokumentární film roku 2010. „Pokud doma večer svítíte, tento dokument byste měli vidět.“ (Jiří Šebesta, Aerofilms)
Téma obnovitelných zdrojů přirozeně vyvolává značné rozpory a kontroverze. Tak jako všude na světě, i v naší zemi považuje mnoho lidí zastánce nové energetiky za vizionáře, zatímco jiní je mají za blázny a pro některé mohou znamenat nebezpečí. Jak se ve změti argumentů a protichůdných údajů, čísel a názorů vyznat? Je možnost globální přeměny ve společnost využívající alternativní zdroje energie jen utopistická vize, nebo realita blízké budoucnosti? Jaké modely a technologie již ve světě fungují a jaké jsou výhledy České republiky? Společnost Aerofilms doplní distribuci filmu o sérii veřejných diskuzí, které umožní veřejnosti získat do problematiky lepší vhled a zapojit se do debaty s odborníky. Další z nich startuje právě dnes.
 
Pozvání přijal například expert na fotovoltaiku Milan Smrž, ekolog a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, René Neděla z Energetického regulačního úřadu či František Hezoučký, ředitel jaderné elektrárny Temelín v době spouštění prvních dvou bloků. Moderovat bude publicista Jan Urban.
 
„Chceme, aby lidé měli příležitost bezprostředně po zhlédnutí filmu konfrontovat své dojmy s myšlenkami respektovaných expertů. Nepůjde o obhajobu filmu, ale o otevřenou diskuzi, při které zazní celé spektrum názorů. Jedná se o téma, které je často politizováno či převáděno do zbytečně emocionální roviny. Velmi nám proto záleží na tom, aby diskuze byla věcná a spíše se soustředila na praktické příklady,“ uzavírá za distributora filmu Jiří Šebesta. Další informace včetně přesného obsazení jednotlivých diskuzí najdete zde.
 
Zdroj: Aerofilms
Hodnocení článku: 

Komentáře

Článek je to pěkný ale směšný. Ve státě, kde se vykupuje elektřina z obnovitelných zdrojů dráž než se prodává je výsměch všem spotřebitelům elektřiny........

V ČR je nepochybně mnoho lidí, kteří nechápou myšlenku decentralizované výroby vlastní energie např. ze střechy vlastního domu pomocí fotovoltaických panelů nebo pomocí menší větrné elektrárny. Ani se nedivím, protože široká osvěta této myšlenky nebyla při zahájení podpory OZE téměř žádná resp. jen omezená a určená většinou jen nadšencům a nebo odborníkům. Při výrobě elektrické energie ze slunečního záření se sluneční záření přeměňuje na elektřinu bez jakýchkoli dopravních nákladů (záření přichází zdarma, samo se dopraví až k vlastnímu domu), po dobu funkce panelů tj. po dobu 20-30 let nevznikají žádné škodlivé odpady z této výroby a pokud zařízení doslouží lze jej ekologicky likvidovat /např. krystalické křemíkové moduly/ a získat tím cenné budoucí suroviny jako hliník, sklo, křemík apod. Je prokázáno, že FV panely vyrobí za dobu 2-3 let svého provozu tolik energie, kolik se při jejich výrobě do nich vložilo. V blízké budoucnosti se ze slunečního záření bude moci vyrobit tolik energie, že lidé nebudou muset být závislí na žádné energetické společnosti a ještě si budou moci z přebytku energie nabíjet své elektromobily v garáži. Nebudou existovat manažeři distribučních firem, kteří jen tak jako ze cviku darují pohlavárům tohoto státu z vlastních prostředků (rozuměj z prostředků daňových poplatníků) 100 a více milionů.
Toto byla v zásadě hlavní myšlenka německých i českých "zelených" při rozhodování o dotacích do OZE resp. do fotovoltaických elektráren (FVE) obecně. Druhá otázka je zneužití této myšlenky k vlastnímu obohacení jak místních tak i zahraničních investorů, čehož jsme byli všichni svědky. Tito se nespokojili s výrobou jen několika desítek či stovek kWp, ale brzo zainvestovali do tohoto lukrativního obchodu s pomocí hamižných bank desítky miliard korun s cílem zajistit výrobu desítek až stovek GWh elektrické energie ročně. Tyto chamtiví investoři (zlatokopové) se následně velmi podivili, že na ně stát následně za skutečně nepřiměřený zisk uvalil solární daň ve výši ca. 27%. Chyba však byla, že tento záměr stát předem a včas neavizoval. Proč však nedošlo včas k zásadnímu omezení této investiční horečky není zatím obecně známé. Nicméně i tento solární boom v ČR přispěl k výraznému zlevnění výroby FV panelů, jehož důsledkem bylo skutečné nastartování trvalého snižování prodejních cen FV panelů. Bez shora uvedené počáteční podpory, chcete-li dotací, zejména v Německu, Španělsku, Itálii a později také v ČR, bychom si o výrazném poklesu ceny FV panelů, které je dnes až o 80% nižší než před 3 lety, mohli nechat jenom zdát.

Jen díky této celoevropské podpoře získávání el. energie ze slunce, na kterou je dnes řada lidí stále více rozzlobena, dále z důvodu k postupnému a trvalému poklesu kurzu USD (2000-2011) a s ohledem na masivní vládních i nevládních investic do fotovoltaiky v Jihovýchodní Asii za podpory vedoucích evropských výrobců komponent, které sebou v konečném důsledku přinesly zejména výrazný pokles světové ceny křemíku a dalších součástek, se FVE postupně staly dostupné výrazně většímu počtu lidí, kteří si je mohou dnes na střechu svého domu pořídit již bez značných počátečních investic. Velkou výzvou do budoucnosti zůstává zejména vyřešení levného účinného skladování takto získané energie ze slunce (z větru) a výroba levného a jednoduchého řídícího systému pro komunikaci mezi okamžitou spotřebou a výrobou FVE v ostrovním režimu a mezi úložištěm el. energie např. baterie, plyn apod. Již dnes se dají realizovat FVE, které ze střechy domu zásobují až 85-90% spotřeby elektřiny v domě.

Vy víte o někom, komu distribuční společnost dává více korun za kilowatthodinu el. proudu, kterou do sítě dodá než za kolik mu tutéž kWh prodává? Kroutím hlavou. To bylo před léty. Jak je to dnes?

Já kupuji 1 kWh elektřiny ve vysokém tarifu ta 1,78 Kč a k tomu je příspěvek na obnovitelné zdroje 0,42 Kč/kWh. V nízkém tarifu to mám ještě o 70 hal levnější. To ostatní, co platím za kWh je náklad na distribuci a údržbu sítě. Chcete mi říci, že ČEZ vykupuje elektřinu od fotovoltaiků a větrníkářů za tuto cenu - tedy max za 2,20 Kč/kWh??!!??
V příspěvku, na který reagujete, se totiž pisatel rozčiluje nad tím, že ČEZ kupuje obecně od výrobců z obnovitelných energii dráže, než za kolik tu samou elektřinu prodává spotřebitelům. Trochu divný podnikatelský záměr: "draze nakoupit, levně prodat" nemyslíte?
Já si myslím, že by se majitelé (hlavně velkých) FVE měli normálně účastnit energetické burzy a za kolik to od nich spotřebitelé koupí, tolik by měli dostat...

Pokud se bude na polích pěstovat řepka, kukuřice a křemík, bude hlad - a to je horší, než trávit večer při svíčce.
Honza

Řepka se u nás jako energetická a průmyslová surovina pěstuje velmi dlouho. Olejem se svítilo už od 17. století. Stroje se řepkovým olejem mazaly od počátků průmyslové revoluce. Hlad asi nebude nikdy, akorát se budeš muset rozmyslet, jestli dneska dostaneš najíst ty, auto nebo prasátko. (Autor nemá auto, s chutí spásá sedmikrásky a jetel a to, že má rád skopový, vylučuje, že by byl vůl).