Poměrně velké úspory lze totiž dosáhnout pouhou změnou chování sebe sama. Abychom se dozvěděli, jak zacházíme s energií, potřebujeme její kvalitní monitoring.
Energie jsou omezené a těžko se nachází nové a nové zdroje pro čím dál tím větší poptávku. Problém není jen v elektrické energii. Větší problém bych viděl třeba v nedostatku pitné vody. Zamezit plýtvání lze jen pomocí důkladného a hlavně přehledného monitoringu. V rodinném domě je člověk schopen uhlídat si chovaní rodiny sám - aspoň si to většina lidí myslí. Bohužel se však mýlí. Pokud uvidíme jasný graf spotřeby, například elektrické energie, v reálním čase, můžeme okamžitě zasáhnout a hlavně se naučit, jaké činnosti jsou energeticky náročné a pokusit se je omezit.
Představme si jinou roli. Jsme majitelem firmy, která má několik poboček. Každá pobočka dělá to samé a je vybavena stejnými přístroji. Jen pár poboček má každý rok vyšší spotřebu energií. Co kdybychom měli zařízení, které je umístěno na každé pobočce a sbírá data z jednotlivých elektroměrů, vodoměrů, plynoměrů a posílá je do databáze, kde se přetvoří na přehledné grafy. Po analýze nasbíraných dat můžeme vyhodnotit, kde a kdy dochází k nárůstu spotřeby. Tím přece ušetříme nemalé finanční prostředky!
Obr. 1: Sběr dat pomocí HWg-PWR25
Abychom mohli data z jednotlivých měřičů energie vyčítat, musí mít tyto měřiče digitální výstup - rozhraní M-Bus. Jednotka HWg-PWR pro měření spotřeby elektřiny, vody a dalších komodit k sobě připojuje externí měřiče s M-Bus rozhraním. K jedné jednotce HWg-PWR lze připojit 3, 12 nebo 25 M-Bus měřičů. Jednotka HWg-PWR se připojuje do sítě LAN. Obsahuje webové rozhraní, zobrazení grafů, podporuje SNMP a Modbus/TCP výstup, logování dat, e-mail, SMS alarmy atd.
Vlastnosti HWg-PWR
- Ethernet: RJ45 (100 Mbit)
- WEB: Vestavěný web server, grafy
- Vstup dat: 3 / 12 / 25 vnějších měřičů s rozhraním M-Bus (EN 13757-2)
- Napájení M-Bus: měřiče napájeny z HWg-PWR
- M-Bus standardy: EN 13757-2 (fyzická vrstva) & EN 13757-3 (aplikační vrstva)
- Proměnné (datové body): max 100 různých proměnných ze všech max. 25 měřičů
- M-Bus: Automatická detekce měřičů a dostupných veličin
- Digitální vstupy: 8x DI vstup detekce fáze 110/230 V (detekuje výpadek jističe)
- Logování dat: 170.000 hodnot (3 hodnoty každých 15 minut = 590 dní)
- Napájení: 110 nebo 230 Vstř
- Mechanické provedení: montáž na DIN lištu
- M2M komunikační protokoly: SNMP, XML, Modbus/TCP
- Reakce na mezní hodnoty: SNMP trap, E-mail, SMS (přes SMS-GW)
- Portál: Protokol HWg-Push, lze připojit do
- Grafy: Logování hodnot s možností vykreslení grafu
- Počítadlo: Nezávislé počítadlo energie pro pravidelné odečty spotřeby (den, týden, měsíc, rok ...)
- Report: Periodické zasílání naměřených hodnot E-mailem
- Podpora pro programátory: HWg SDK
- SMS Gateway: Zařízení může posílat SMS pomocí externího "HWg-SMS-GW" bez jakéhokoli softwaru
- Podporovaný software HWg-PD Trigger: Ovládání dalších IP zařízení, přesměrování poplachů na SMS
- HWg-PDMS: Logování, export do MS Excel rozhraní
- >> SNMP software 3. stran (HP OpenView, IBM Tivoli, Nagios, Zabbix, Cacti, Monitor one, The Dude, Paessler IPCheck, Ipswitch WhatsUp, Axence nVision, CBR little:eye, LoriotPro, GFi NSM, SNMPc 7, CA NSM, ActiveXperts NM, Intellipool NM, MSC Operations Manager 2007)
Proč je výhodné použití M-Bus měřiče?
- Lze použít obrovský sortiment měřičů s rozhraním EN 13757 (M-Bus)
Je snadné použít měřiče ve speciálním provedení nebo rozsahu (například nepřímý elektroměr pro 1.000 A) - M-Bus měřiče často poskytují rozšířené údaje (celková spotřeba i okamžitá hodnota, napětí na fázích, cos φ, atd.)
- Hodnoty z certifikovaných měřičů lze použít pro vyúčtování
Může se stát, že zařízení má rozhraní M-Bus, ale jeho výstupní proměné nejsou takové jaké očekává gateway HWg-PWR. Proto vznikl seznam otestovaných M-Bus měřičů, se kterými jednotka pracuje bezproblémově (podporované M-Bus měřiče).
Obr. 2: Podporované M-Bus měřiče
Závěr
Efektivní využívání energií se zdá být poměrně snadnou záležitostí. Opak je ale pravdou. Člověk je tvor líný a komfort proto často znamená plýtvání energií. Přiznejme si, kdo z nás, když jde na oběd, uvede ihned počítač do úsporného režimu? Ne až po 10 minutách, kdy se třeba počítač uspí sám? Každá minuta je dobrá, když si člověk uvědomí, kolik lidí denně nechá různé spotřebiče běžet, aniž by přitom nemusely. HWg-PWR je zařízení, které nám pomůže být ve využívání energií efektivní.