Navzdory populárnímu dotykovému ovládání se bez klasických, elektromechanických „EMECH“ součástek ještě dlouho neobejdeme. Dnes a denně je používáme k nejrůznějším účelům a také za docela odlišných podmínek. Vývojář si chce logicky vybírat z toho nejlepšího a Panasonic tuto potřebu rád vyslyší.
Početné řady spínačů od japonského výrobce můžeme rozdělit na tři základní skupiny: mikrospínače LTSW (Light Touch Switch), Detector Switche DSW a konečně i samotné spínače nebo tlačítka PSW (Push Switch).
Mikrospínače se budou lišit způsobem osazení na desku (SMD, do vrtaných otvorů), možností ovládání (horní, ze strany) a také svým zdvihem, který může být jen 0,15 mm ale též celých 1,3 mm. Dokážeme je kombinovat s LED a díky jejich robustnímu provedení a certifikaci pro automotive nakonec osadit třeba i v automobilech nebo bílém zboží.
Vybírat samozřejmě můžeme i mezi další skupinou prvků DSW, které lze ve výsledku ovládat tažením (Slide), kolíbavým pohybem (Seesaw) nebo otáčením (Rotary Dial).
Na míru si přesně vybereme též mezi enkodéry – s osou či bezosými, které lze dále doplnit spínači nebo indikačními LED. V případě potenciometrů pak i s možností optické signalizace pozice (např. poloautomatická klimatizace v automobilech).
Prakticky od základu se pak ve své druhé generaci změnily rotační 11 mm enkodéry s hřídelí (viz tabulka níže). Díky větší stabilitě, mechanické i elektrické, nebo zvýšené odolnosti vůči reflow pájení a také zátěžovým testům si právem zaslouží „nálepku“ Automotive.
Další informace o spínačích a enkodérech Panasonic naleznete ve dvou přehledových dokumentech ke stažení, dole pod článkem.
Na závěr se ještě krátce zastavme u vícevrstvých chip varistorů stejného výrobce. Tyto miniaturní součástky, které svůj odpor mění v závislosti na napětí, Panasonic nabízí v rámci skupiny ochranných prvků. Proti účinkům statické elektřiny (ESD) ochrání nejen rozvody napájení na DPS, ale též nízko a vysokorychlostní signálové obvody. S výhodou pak nahradí Zenerovy diody. Ochrany nezaberou mnoho místa a dostaneme je ve třech různých sériích pro napětí od 6,8 V až 170 V.
Tím však zdaleka nekončíme. Hledáte cívky bez omezení saturačním proudem a bez „cracků“? Indukčnosti výkonové nebo automotive, EMI filtry? Příště se mezi širokou nabídkou Panasonicu zastavíme právě „mezi závity“.
V případě zájmu o produkty Panasonic kontaktujte distributora, společnost CODICO GmbH (www.codico.com, e-mail: ludvik.hamersky@codico.com). Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy a to včetně požadavků na vzorky, nabídky či konzultaci (ne)typických řešení.