Přeměna energie tradičním stylem, tedy z plynu na teplo či elektřinu nám starosti vcelku dělat nemusí. Co ale dělat v případě, že půjde o „zelené“ zdroje typu solární, větrná (a když už přijde na věc klidně i vodní či jakákoliv jiná) elektrárna? Tým vědců německo-rakouské národnosti přišel s nápadem přebytkovou elektřinu ukládat v ekologické formě – v podobě plynu.
Podívejme se realitě do očí: na světě získávají stále větší podíl tzv. obnovitelné energetické zdroje, což jsou v Evropě nejčastěji elektrárny solární, větrné či vodní, ovšem stejná situace platí pro přílivové turbíny apod. Zkrátka, tato zařízení jsou ekologická, mají budoucnost, ovšem potřebují jednak hráz oddělující je od standardní sítě (často podávají značně nevyvážené výkony, které mohou klidně i škodit) a za druhé, také vyžadují i energeticky efektivní ukládací médium.
Dle nejnovějšího nápadu týmu zahraničních vědců je poslední idea taková, že by se přebytky z obnovitelných přírodních zdrojů měly skladovat ve formě plynu známého v našich končinách jako metan. Pokud si říkáte, proč byl zvolen právě tento plyn, pak je odpověď velmi prostá: jelikož můžeme v takovémto případě využít stávající plynové infrastruktury, která je dnes velmi bohatá a rozvětvená.
Vědci navrhují získávat metan následujícím postupem: za pomoci elektrolýzy vody nejprve vodu rozložit na vodík a kyslík. Poté následuje sloučení vodíku a CO2, které vyústí ve vznik metanu. To přirozeně není nic jiného než náš známý přírodní plyn,jen zkrátka generovaný synteticky. A metanem posléze můžeme pohánět, co potřebujeme. Pokud bychom se bavili o době, kdy bychom mohli něco podobného vidět v akci, tak dle vědců bude stavba podobného zařízení (zvládajícího přeměny v řádech desítek megawattů) přirozeně chtít nějaký čas a finance (v této souvislosti padlo něco o roku 2012)