Jste zde

Mikropočítače firmy VIA Technology: APC8950-ROCK a APC8750

VIA Technology je dobře známá uživatelům pécéček výrobou specializovaných integrovaných obvodů. Její nejnovější iniciativa navazuje na nový tržní trend, který odstartoval mikropočítač Raspberry Pi. Jedná se o levné miniaturní osobní počítače, jejichž základním úkolem je umožnit využívání Internetu. Většina mikropočítačů, které znám, pracuje pod kontrolou některé z distribucí Linuxu, zatímco APC8950 a APC8750 pracují pod řízením operačního systému Android.
 
Můžeme si dovolit riskovat tvrzením, že popisované mikropočítače APC jsou tablety bez dotykového panelu, displeje a rozhraní Wi-Fi. Místo toho k nim můžeme připojit monitor nebo televizi se vstupem HDMI, myš, klávesnici a síť Ethernet. Díky nainstalovaným aplikacím, jakými jsou multimediální přehrávač, internetový prohlížeč a poštovní klient, mohou oba mikropočítače sloužit k prohlížení Internetu, odesílání a přijímání e-mailů a přehrávání hudby nebo filmů. „Výkonnější” deska APC8950-ROCK je může přehrávat v rozlišení Full HD, tj. 1920x1080 pixelů, zatímco APC8750 v rozlišení HD, tj. 1280×720 pixelů. Toto nejsou jediné rozdíly mezi deskami, ale o tom až za chvíli. Mikropočítače mohou být doplněny o Wi-Fi. Podle informace výrobce lze použít karty Wi-Fi připojované k USB. A tak APC8950-ROCK spolupracuje s obvody Ralink RT3070, RT5370, RT5572 a Realtek RTL8188, zatímco APC8750 spolupracuje s RT3070 nebo RT5370. Důležité je, že takové „USB dongly” jsou oblíbené a rovněž dostupné.
 
Obr. 1: Mikropočítač APC8750
 
Již na začátku nutno podotknout, že se s ohledem na použitý operační systém jedná o jiné počítače než dobře známý RaspberryPi. Základním cílem je vzdělávání – umožnění přístupu k Internetu za nevelkou cenu. Mohou se též hodit k vytváření multimediálních aplikací (embedded), ale v aplikacích, ve kterých plní pouze úlohu řadiče a nespolupracují s monitorem, je jich spíše škoda. Samozřejmě, že volbu a rozhodnutí ponecháváme na uživateli. O zajímavém příkladu použití APC8750 jsme se dozvěděli v redakci. Jedná se o informační systém pro autobusy, kde pracuje tento mikropočítač, monitor, modul 3G a Wi-Fi. Informace předávané rádiovou cestou se následně zobrazují na monitoru.
 
Dostupný počet I/O vývodů, které mohly sloužit např. pro spínání relé nebo řízení zobrazování, není velký. Deska APC8950-ROCK má těchto vývodů 12 (RaspberryPi jich má 8), přičemž u APC8750 chybí zcela. Externí zařízení lze samozřejmě řídit pomocí UARTu, ale to značně komplikuje elektrické zapojení.
 
Podle nomenklatury výrobce je mikropočítač APC8750, viz obr. 1, určen pro průměrné domácí uživatele. Nevelká deska má 4 konektory USB, vstup a výstup audio, zásuvku sítě Ethernet a UART vyvedený na pozlacené kolíky. K rozhraním USB můžeme připojit klávesnici, myš nebo paměťové médium pendrive. Jako dodatečná paměť (viditelná v systému jako disk) může také posloužit karta micro SD, slot pro ni je osazen na desce. Není vyžadováno použití žádných zvláštních výrobků, pouze standardních, určených pro běžná zařízení.
 
Systém Android 2.3 ve verzi předinstalované výrobcem na APC8750 nemá obsluhu virtuální klávesnice, zapínané po kliknutí myší, pokud ke konektoru USB není připojená fyzická klávesnice. Mezi instalovanými programy schází aplikace Google Play umožňující založení účtu Google. V případě zájmu lze Google Play nainstalovat s využitím internetové stránky http://www.androiddrawer.com, na které jsou kromě toho dostupné i mnohé další aplikace.
 
Obr. 2: Mikropočítač APC8950-ROCK
 
Mikropočítač APC8950-ROCK, viz obr. 2, je vývojovou verzí APC8750, určenou pro programátory vytvářející software pro Android. Rozdíl je viditelný na první pohled: jiné rozmístění konektorů a menší počet zásuvek USB, slot pro kartu mini PCI (karta ve formátu, jaký se používá v noteboocích), patřičně velký počet zlacených pinů, mezi nimiž je také vyvedeno 20pinové rozhraní JTAG. Na desce je navíc instalována zásuvka micro USB, které může pracovat v režimu OTG. Další rozdíly odhalíme po zapnutí napájení, jelikož deska pracuje pod kontrolou operačního systému Android 4.0, který má jinou strukturu menu. Mezi aplikacemi, které instaloval výrobce, nalezneme prohlížeč, poštovního klienta, multimediální přehrávač, aplikace pro správu kontaktů, kalendář a četné widgety.
 
Z pohledu osoby, vytvářející aplikace pro Android, bude mnohem zajímavější jednak to, že deska ROCK má četná rozhraní umožňující připojení externích obvodů. Mezi nimi je UART, čtyřkanálové SPI, USB OTG a rozhraní dotykového panelu. Tímto způsobem můžeme experimentovat s různými paměťmi, obvody převodníků A/D nebo D/A atd. Důležité je také to, že je na desce umístěn konektor standardního rozhraní JTAG, což umožňuje dokonce výměnu operačního systému a pokročilé odlaďování programů.
 

 
Technická podpora a software jsou zdarma dostupné přes internetový servis www.apc.io. Neocenitelnou pomocí je fórum uživatelů obou desek podporované odborníky z firmy APC, které se nachází na adrese http://forum.apc.io. Oba mikropočítače jsou stále novinkou, když jsme je dostali na otestování, byla vzpomínaná internetová stránka ještě v plenkách a vypadala tak trochu divně. Aktuálně si můžeme všimnout, že servis se rozvíjí ze dne na den a s jeho pomocí je dostupných stále více materiálů. Těžko říci, zda to budou rovněž aplikace. Doposud se firma omezila na obraz operačního systému a technické dokumentace a seznam nejčastěji kladených otázek.
 
Mikropočítač – kromě poměrně skromné kapacity v porovnání s počítačem PC – pracuje po připojení k síti Internet správně. Operační systém Android je „na palubě”, mikropočítače tak pracují okamžitě po zapnutí napájení a grafické uživatelské menu se objeví po několika sekundách. Dohodli jsme se s firmou TME, že desky podrobíme testům v takovém stavu, v jakém jsme je obdrželi. Obával jsem se tedy např. změny operačního systému a překračování hranic bezpečného experimentování s Androidem. Proto jsme testy omezili na uživatelskou úroveň. Choval jsem se jako běžný uživatel, využívající počítač a Internet ke sledování filmů či poslechu hudby. Používal jsem k tomu služby YouTube a USB Flash disk jednoduše připojený ke konektoru. Když to shrnu, mohu říci, že mikropočítače pracují velmi dobře, pokud nemáme co do činění s nadměrným počtem aplikací Flash na internetové stránce. Přehrávač Flash vestavěný v Androidu pracuje správně, ale bohužel umí být též „vrtošivý“. Potíže se objeví, když některá okna zobrazují nadměrný počet reklam nebo měníme zobrazení z „okénkového“ na celou obrazovku a zpět při prohlížení filmu na YouTube. Prohlížeč může přestat reagovat a mikropočítač může provést automatický restart, o čemž informuje uživatele. Není to pouze problém Androidu, ale rovněž starších počítačů PC, které si, i když se zdá, že mají dostatečnou kapacitu, neporadí s přehrávačem Flash. Důležité je, že pokud se už jednou film na YouTube „chytne“, přehrává se bez zadrhávání, obraz je plynulý a zvuk čistý, i když... ne vždy, poněvadž občas se podaří zpozorovat „kostičkování“. Tento problém může vyřešit instalace jiného přehrávače, než je ten předinstalovaný, firemní. Je zajímavé, že mikropočítače nemají nejmenší problém s většinou oblíbených formátů, které jim dodáme na nosiči USB. Soubory MP3 nebo filmy, i v plném rozlišení, přehrávají bez sebemenších potíží. Příkon během přehrávání filmů (při napájení 12 V DC) nepřekračuje 4 W.
 
Tab. 1: Základní parametry mikropočítačů APC8950-ROCK a APC8750
 
 

Závěr

 
Základní parametry obou mikropočítačů jsou uvedeny v tabulce. Při shrnutí nutno říci, že mikropočítače APC nejsou démony rychlosti a každý, kdo si kupuje takový výrobek, si musí být vědom toho, že za tuto cenu nemůže očekávat kdoví co. Na druhou stranu lze běžným způsobem používat Internet, ale stránky se načítají střední rychlostí a mohou nastat potíže se službou YouTube. Výsledkem mého pozorování je, že jim je více vystaven mikropočítač 8750 než 8950. Možná je to způsobeno výpočetním výkonem GPU, která u 8950 může pracovat v rozlišení Full HD. Z druhé strany se silnější verze výborně hodí tvůrcům softwaru pro Android. Jak jsem uvedl na začátku, výrobek je novinkou a drobné nedodělky budou jistě odstraněny v průběhu výroby pomocí aktualizací firmwaru. Důležité je, že se krátce před publikováním článku objevila informace o dostupné aktualizaci firmwaru, která odstraňuje většinu problémů, které zpozorovali uživatelé. Bohužel jsme nestihli testy zopakovat.
 
Hodnocení článku: