Mouser Electronics - globální distributor s elektronickými součástkami společně s inženýrem Grant Imahara spolupracuje na projektu Mouser Empowering Innovation Together. Jedna část se věnuje přímo robotům - Generation Robot. Generation robot je sponzorována dodavateli Analog Devices, Intel, Microchip Technology a Molex.
V nejnovějším videu, Imahara navštívil světově proslulý hotel Henn ve městě Nagasaki v Japonsku. V hotelu jsou zaměstnáni výlučně roboti. Hned na recepci vás přivítá robot v podobě japonské dívky nebo za recepčním pultem na vás promluví dinosaurus. Ke snídani vám robot udělá vynikající palačinky. Zmrzlinu Vám natočí do kornoutku také robot. Nicméně si dovolím takovou připomínku. Robot pracuje stále stejně. A někdy palačinka, která je trochu připálená, když ji kuchař nestihl převrátit, chutná lépe. Robot zmrzlinu točí do kornoutku pořád stejně, ale právě ten „chybný lidský faktor“ je někdy k užitku. Pokud si potřebujete uložit drahé věci do trezoru, tak zde je k dispozici robotické rameno, které uloží příslušnou věc do dané bezpečnostní schránky.
Celý tento hotel vznikl proto, aby zkoumali chování lidí v takovém automatickém prostředí. Jak se v takovém hotelu cítí a zda dostanou vše co potřebují. Druhá stránka je zjištění, jak se roboti přizpůsobí potřebám lidí. V životě je neomezené množství kombinací interakcí robot-člověk (Human Robot Interaction). Dokáží se roboti naučit všem problematickým situacím? Zajímavé první zjištění vnímají už teď. Děti dokáží lépe komunikovat s roboty než dospělí. Vysoce technický společenský experiment v hotelu Henn poskytuje vzácné informace a pohled na tento typ moderního světa. Pomáhá odpovědět na velmi důležitou otázku: Jsme připraveni?
Pro inovaci je důležité vědět co je a co není důležité pro budoucnost v komunikaci s roboty. A kde jinde to zjistit než v reálném provozu. V průběhu této inovativní cesty budou vždycky existovat překážky a selhání, ale vždy se musí tyto překážky překonat a posunout celý vývoj dále. Často experimenty najdou uplatnění v jiném oboru, než byl záměr vývoje.
Grant Imahara dodal: Tento úžasný společenský experiment dává průmyslu jedinečný pohled na to, jak lidé budou každodenně komunikovat s roboty. Tato technologie má nějaký vývoj, ale těším se na den, kdy lidé a roboti budou vzájemně bez problému spolupracovat jako rovný k rovnému.
V Německu v městě Aaugsburg se společnost Kuka specializuje na spolupráci lidí a robotů. Hlavně se zaměřuje na bezpečnost. Na videu je vidět, jak robot pomáhá při montáži dřevěné poličky. Místo dřevěné poličky si můžete představit předměty vážící několik desítek kilogramů a technik s ním může lehce manipulovat a nastavit si jej do jakékoliv polohy. Toho se již využívá ve výrobních linkách v automobilovém průmyslu. Nemusí se jednat jen o těžké předměty ale i o předměty, které jsou křehké. Robot se naučí pohyby, které jsou zapotřebí při montáži a robot je schopen přesně tento pohyb zopakovat sám.
Samostatnou kapitolou je bezpečnost v provozu lidí a robotů ve společném prostoru. Dříve roboti byli obehnány plotem (zábranou), aby nedošlo k úrazu. Na bezpečnost je kladen vysoký důraz, ale také byl tlak na odstranění těchto bariér. Ve videu je popsána situace, kdy dělník pouze překročí čáru na zemi (přiblížil se do prostoru robota) a celý pohyb robotického ramene se okamžitě zpomalí. Pokud dojde k narušení prostoru přímo v dosahu ramene robota, okamžitě dojde k zastavení pohybu. Po uvolnění prostoru se celý proces znovu rozběhne.
Robotizaci můžeme vidět v jakémkoli oboru lidské činnosti. Lidem s určitým hendikepem robotizace pomáhá vrátit se do života. Robotické protézy pomohli mnoha lidem. Existuje mnoho robotů, kteří dokáží zahrát na různé hudební nástroje. Ale robot je schopen přehrát skladbu přesně dle not (dle šablony). Ale individuální stránka hudebníka v ní není. Každý hudebník do skladby přenáší své pocity, a to roboti zatím neumí.
Ve videu je robot, který dokáže nakrmit člověka pomocí lžičky. To může pomoci v nemocnicích lidem upoutaným na lůžku. Na durhou stranu musím zmínit, že je rozdíl, když vás krmí zdravotní sestra nebo robot. Ta chvíle, kdy jste s jiným člověkem během celého proleženého dne udělá s psychikou pacienta mnoho.
Na závěr si dovolím nesouhlasit s inženýrem Grantem Imaharou, který pronesl, že se těší na den, kdy lidé a roboti budou vzájemně bez problému spolupracovat jako rovný k rovnému. Doufám, že tento den nikdy nenastane.