Jste zde

IBM hodlá zachovat díky 3D čipům platnost Mooreova zákona nejméně do roku 2020

Ačkoliv mu již mnozí prorokovali blízký konec, známý Mooreův zákon se stále drží zuby nehty. Navíc vše nasvědčuje tomu, že díky novým technologiím a postupům IBM (nejen) by jeho platnost měla přetrvat po nejméně dalších 10 let.

Sice nepředpokládáme, že by ho mezi čtenáři Hw.cz někdo neznal, přesto si jej dovolíme volnými slovy znovu připomenout: "Počet tranzistorů, které lze ve stejné cenové hladině zároveň nacpat do jediného integrovaného obvodu se zdvojnásobí zhruba každých 24 měsíců." Zákon již platí 50 let a nic nenasvědčuje tomu, že by se chystal na důchod. Nicméně, aby bylo možno zachovat jeho platnost i v příštích 10 letech, bude prý nutno přejít z tradiční plošné 2D do 3D integrace.

Minulý týden společnosti/organziace IBM, École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) a the Swiss Federal Institute of Technology Zurich (ETH) podepsaly 4letý projekt nazvaný CMOSAIC, jehož záměrem bude zjistit, jak mohou poslední chladicí metody a přístupy napomoci ke konstrukci 3D integrovaných obvodů.

Projekt CMOSAIC uvažuje 3D architekturu s více jádry a 100 - 10 000 propojeními na 1 mm krychlový. Vědci věří, že jsou to právě podobná mini-spojení + použití chladících mikrokanálků o průměru 50 mikronů, jež jsou tou nejslibnější cestou za dosažením vysokého výkonu u budoucích 3D čipů. Kanálky mimochodem nepovedou vzduch, ale tekutinu - obyčejnou vodu + blíže neupřesněnou ekologicky nezávadnou chladící směs. A proč vlastně uvažovat o vodě namísto vzduchu? Jelikož je to dle Bruno Michela (z týmu IBM) zhruba 4 000x efektivnější přenašeč tepla.

3D čipy mají mít ještě jednu důležitou vlastnost - díky novému chladícímu 3D systému prý poběží superpočítače (a samozřejmě i všechny ostatní stroje) řádově efektivněji, což slibuje ve finále údajně markantně zredukovaný účet za elektřinu. Dosažení 3D konstrukce v mikro-měřítku ovšem jistě nebude jen tak. Na inženýry patrně čeká ještě nejedna velká výzva...