No řekněte sami, nelíbilo by se vám obsluhovat PC zhruba nějak takto? Sedíte u PC, ruce složené na prsou a přemýšlíte nad tím, co vás právě zajímá - jaké je hlavní město Belize? V momentě, kdy by se zformovala celá otázka ve vaší mysli, by se obratem na monitoru vypsal i výsledek: "Belmopan".
Celý výše uvedený sen má ovšem jeden zádrhel - aby bylo možno předat PC nějaké informace, bylo vždy nutno s ním nějak fyzicky komunikovat (typicky klávesnicí a myší, ovšem jsou i další exotické alternativy), tedy až dodnes... Firma Intel ve spolupráci se společností Carnegie Mellon a univerzitou v Pittsburghu pracuje na metodě, která umožní "telepatický" přenos zprávy mezi člověkem a strojem.
Mozek, který každý z nás má, je ve své nejhlubší podstatě biologický stroj, který využívá k myšlení elektrických impulsů. Naše mysl pracuje s koncepty věcí, namísto jazyka - když kupříkladu uvidíte krávu, váš mozek vygeneruje složitý elektrický signál značící "kráva" a je úplně jedno, jakým jazykem mluvíte.
Celý proces využívá hned trojího scannování - EEG (electroencefalografie), fMRI (zobrazování za pomoci magnetické rezonance) a MEG (magnetoencefalografie). Tímto vznikne mapa neurální aktivity člověka, kterou lze dekódovat. No a poté už "jen" stačí přidat složité algoritmy, čtecí zařízení spojit s PC a rázem tu je ovládání myšlenkou! Praxe samozřejmě bude pomalejší, ale trend je jasný.